سیگار کشیدن دندان های شما را در معرض دخانیات و نیکوتین قرار می دهد. در نتیجه ، دندانها لکه دار و زرد می‌شوند و بوی بدی از دهان احساس خواهد شد. به علاوه ، هرچه بیشتر سیگار می کشید ، بیشتر بر حس چشایی شما تأثیر می گذارد. آنچه می خورید و می نوشید بر دندان های شما نیز تأثیر می گذارد. سیگار کشیدن همچنین می تواند سیستم ایمنی بدن شما را پایین بیاورد و شما را در معرض بیماری لثه قرار دهد و همچنین خطر ابتلا به سرطان دهان را تقویت می‌کند. در این مقاله در مورد تاثیراتی که سیگار بر دندان فرد سیگاری می‌گذارد و رو ش از بین بردن این تاثیرات صحبت می‌کنیم. در ادامه با یونیک اسمایل همراه باشید.

چگونه لکه های سیگار را از روی دندان ها پاک کنیم؟

لکه دندان فرد سیگاری

نیکوتین و قیر موجود در دود تنباکو می تواند باعث زردی یا لکه دار شدن دندان ها شود. مسواک زدن چندین بار در روز یکی از راه های بهبود ظاهر آنها است. مسواک زدن نه تنها از لک شدن جلوگیری می کند، بلکه در برابر بیماری های لثه نیز از دندان محافظت خواهد کرد.

پیشنهاد می‌کنیم خمیرداندانی را خریداری کنید که برای این منظور مناسب باشد. این خمیردندان ها حاوی مواد خاصی هستند که به بهبود تغییر رنگ دندان کمک می کند.

خمیر دندان‌هایی که دارای مواد زیر هستند به شما در این منظور کمک خواهند کرد:

 • جوش شیرین
 • آب اکسیژنه
 • زغال فعال
 • روغن نارگیل
 • زردچوبه

همچنین می توانید دندان ها را در خانه با استفاده از خمیردندان خانگی سفید کنید. برای این کار چند قطره پراکسید هیدروژن را به جوش شیرین اضافه کنید. اما مراقب باشید که از محلول پراکسید هیدروژن خیلی قوی استفاده نکنید. زیرا ممکن است به دندان های خود آسیب برسانید.

آیا سفید کننده های بر روی دندان فرد سیگاری جواب می دهند؟

سفید کردن دندان فرد سیگاری

اگرچه مسواک زدن بیشتر می تواند به جلوگیری و از بین بردن لکه های دود در دندان فرد سیگاری کمک کند ، اما خمیر دندان ممکن است نتایج کمی برای تغییر رنگ شدید ایجاد کند.

در این صورت ، شما به احتمال زیاد به یک محصول سفید کننده دندان نیاز دارید. این موارد شامل نوارهای سفید کننده یا ژل های سفید کننده با مواد سفید کننده است که در جلساتی روی دندان ها اعمال می شوند.

محصولات سفید کننده می توانند لکه های زیر سطح را از بین ببرند و ظاهر دندان های شما را بهبود ببخشند. اما به احتمال زیاد این محصولات دندان های شما را کاملاً سفید نمی کنند.

بسته به شدت تغییر رنگ ، ممکن است برای از بین بردن لکه های نیکوتین روی دندان ها به سفید کردن حرفه ای دندان نیاز داشته باشید.

حتی اگر سفید کردن حرفه ای دندان ها لکه ها را از بین ببرد ، اگر سیگار کشیدن را ادامه دهید ، نتایج آن دوام نخواهد داشت. ممکن است لازم باشد هر سال درمان را تکرار کنید.

چگونه بوی بد دهان فرد سیگاری را از بین ببریم؟

بوی بد دهان فرد سیگاری

بوی بدن دهان فرد سیگاری یکی دیگر از مسائلی است که برخی افراد با آن روبرو هستند. این وضعیت به دلیل مراحل اولیه بیماری لثه یا خشکی دهان ایجاد می شود.

در اینجا چند گزینه برای کمک به از بین بردن نفس افراد سیگاری را معرفی می‌کنیم:

 • حداقل دوبار در روز مسواک بزنید و حداقل یکبار در روز نخ دندان بکشید.
 • برای جلوگیری از خشکی دهان ، مصرف مایعات خود را افزایش دهید.
 • برای خشکی دهان از دهانشویه ضد باکتری استفاده کنید.
 • آدامس بدون قند بجوید.
 • نعناع بخورید.
 • برای تمیز کردن دندان ها به طور منظم برنامه ریزی کنید تا پلاک و جرم از روی دندان ها برداشته شود.
 • سیگار کشیدن را کنار بگذارید یا آن را به طور کامل ترک کنید.

 

آیا سیگار کشیدن می تواند به دندان ها یا لثه ها فرد سیگاری آسیب برساند؟

ترک سیگار برای سلامت دهان و دندان مفید است زیرا احتمال ابتلا به بیماری های لثه را کاهش می دهد. بیماری لثه که بیماری پریودنتال نیز نامیده می شود ، عفونتی است که خط لثه را تحت تاثیر قرار می دهد. زمانی ایجاد می شود که تارتار و باکتری ها در زیر یا بالای لثه تجمع کرده و منجر به التهاب شود. بیماری لثه با سیگار کشیدن در ارتباط است. نیکوتین موجود در تنباکو تولید بزاق را کاهش می دهد و تجمع تارتر و باکتری ها را در دهان راحت تر می کند.

اگر سیگار را ترک کنم، آیا دندان هایم بهتر می شوند؟

ترک سیگار

حتی اگر سالها سیگار می کشیدید ، ترک سیگار می تواند سلامت دهان و دندان شما را بهبود بخشد و احتمال بیماری لثه و از دست دادن دندان را کاهش دهد. در یک مطالعه، محققان 49 فرد سیگاری و مبتلا به بیماری مزمن لثه را در یک دوره 12 ماهه مورد بررسی قرار دادند. با استفاده از درمان جایگزینی نیکوتین، دارو و مشاوره، به این شرکت کنندگان کمک شد تا سیگار را ترک کنند.

در پایان این مطالعه 12 ماهه، حدود یک پنجم شرکت کنندگان سیگار را ترک کرده بودند. آنها پیشرفت های چشمگیری در سلامت دهان و دندان خود نشان دادند.

منبع معتبر نشان داده است که ترک سیگار خطر شروع و پیشرفت بیماری لثه را کاهش می دهد. سیگاری ها تقریباً 80 درصد بیشتر در معرض از دست دادن استخوان و بیماری های پریودنتال قرار دارند.

برای ترک سیگار هرگز دیر نیست، حتی اگر برای مدت طولانی سیگار کشیده اید. باز هم از مزایای ترک سیگار بهره مند خواهید شد. ترک سیگار نه تنها از دندان های شما محافظت می کند. همچنین خطر ابتلا به موارد زیر را کاهش می دهد:

 • سرطان دهان
 • بیماری ریوی
 • بیماری قلبی
 • سایر مشکلات سلامتی

از آنجا که سیگار کشیدن سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند، مبارزه با عفونت برای بدن سخت تر می شود. در نتیجه ، استخوان های نگهدارنده دندان ضعیف می شوند و باعث از دست رفتن دندان می شود.

 

نتیجه گیری

سیگار کشیدن می تواند بر سلامت دهان و دندان شما تأثیر منفی بگذارد و خطر بیماری های لثه  از دست دادن دندان ها، بوی بد دهان و سرطان دهان را افزایش دهد. بهترین هدیه ای که می توانید به دندان های خود بدهید  این است که سیگار را ترک کنید.

اگر هنوز آمادگی ترک ندارید، می توانید از دندان های خود مراقبت کنید. حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و روزانه نخ دندان بکشید. حداقل دوبار در سال به دندانپزشک مراجعه کنید تا از بیماری های لثه و از ایجاد لکه دندان جاوگیری کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

فهرست