امروزه همه کشورها درگیر ویروس کرونا هستند. این ویروس اکثر کسب و کارها را از حالت عادی خود خارج کرده است و یا بسیاری از شغل هارا به طور کامل تعطیل کرده است. از انجایی که این ویروس نوعی از عفونت های باکتریایی نیست. نمیتوان برای جلوگیری از آن از انتی بیوتیک ها استفاده کرد. از این روی دندان پزشکان و کلینیک های دندان پزشکی همواره در معرض خطر گسترش این ویروس قرار دارند. در این بین، شاید برای شما سوال پیش بیاید که خدمات درمانی مانند دندان پزشکی و مراجعه به دندان پزشکی در ایام کرونا به چه صورت خواهد بود و بیمار و دندان پزشک موضف به رعایت چه نکاتی خواهند بود. اگر میخواهید از این اقدامات مطلع شوید و یا بدانید در این شرایط رفتن به دندان پزشکی مجاز است یا خیر، تا اخر این مقاله با ما همراه باشید.

تا قبل از بیماری کرونا، دندان پزشکان تمام بیماران را، بیماران عفونی در نظر میگرفتند و با رعایت برخی نکات، باعث میشدند که شیوع بیماری های عفونی و خونی برای خود و دیگر بیماران کاهش یابد. اما در مورد ویروس کرونا شرایط کمی متفاوت است. در خدمات دندان پزشکی، احتمال دارد ترشحات و بزاق دهان بیمار در فضای مطب پخش شود. و اگر هوا به درستی تصفیه نشود می تواند برای دندان پزشک و سایر بیماران خطر افرین باشد.

کرونا

نکات مراقبتی برای جلوگیری در هنگام مراجعه به دندان پزشکی در ایام کرونا

  • اولین شرط برای اینکه بیمار بتواند به کلینیک دندان پزشکی مراجعه کند. ان است که برخی از علائم مانند سرفه خشک، درد عضلانی، نداشتن حس بویایی و چشایی، تنگی نفس و یا تب را نداشته باشد.
  • پس از مراجعه به کلینیک دندان پزشکی، بیمار موظف است تا دست های خود را ضد عفونی کند ویا بشویید.
  • زمانی که میخواهید پرونده خود را تکمیل کیند. از منشی 1.5 متر فاصله بگیرید.
  • در زمان انتظار و در اتاق انتظار سعی کیند با هر بیمار 1.5 متر فاصله خود را رعایت کیند.
  • کلینیک های دندان پزشکی موظف اند از وسایل یک بار مصرف استفاده کنند.
  • تمام کارکنان و پرسنل کلینیک، باید از دستکش و ماسک و شیلد استفاده کنند و نکات بهداشتی مراقبتی را رعایت کنند.
  • تمامی دستیگره درب ها، صندلی های و حتی یونیت ها بعد از هر بار مراجعه ضد عفونی و تمیز شوند.

این مطلب را مطالعه فرمایید: معرفی وسایل دندان پزشکی

اقداماتی که بیماران در هنگام مراجعه به دندان پزشکی در ایام کرونا باید رعایت کنند

زمانی که بیماران به کلینیک دندان پزشکی مراجعه می کنند، ابتدا باید دست های خود را به مدت 20 ثانیه با اب و صابون بشویند. اگر اب و صابون در دسترس نبود. میتوانید از الکل و یا پد های الکلی برای این منظور استفاده کنید. اگر میخواهید از الکل استفاده کنید. باید به این نکته توجه داشته باشید که حداقل میزان خلوص الکل باید 60 درصد باشد. همچنین بهتر است در هنگام مراجعه به دندان پزشکی در ایام کرونا  از دست کش استفاده کنید. از تماس و برخورد دست ها با چشم و دهان و صورت به طور جدی پرهیز کنید. اگر میخواهید عطسه و سرفه کنید، حتما از دستمال کاغذی استفاده کنید.

استفاده کردن از لامپ های UV-C

کلینیک های دندان پزشکی و بیمارستان ها، باید از اشعه ماورای بنفش برای ضد عفونی کردن سطوح و هوا استفاده کنند. در روش ضد عفونی کردن سطوح با استفاده از uv باید به مدت زمان تابش، همچنین طول موج و فاصله توجه داشت. از دستگاه های uv میتوان به دو شکل، پرتابل و یا سقفی برای ضد عفونی کردن محیط استفاده کرد.

استفاده کردن از دهان شویه ها  قبل و بعد از مراجعه به دندان پزشکی

بهتر است که قبل و بعد از انجام خدمات دندان پزشکی، از دهانشویه ها استفاده کنید. هرچند قبل از کرونا، برای برخی از درمان ها استفاده از دهان شویه الزامی بود. مانند انواع جراحی های لثه و دهان. اما امروزه و با توجه به شیوع ویروس کرونا بهتر است که قبل و بعد از انجام هرگونه خدمات درمانی از دهانشویه ها استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

فهرست