طراحی لبخند یا اصلاح طرح لبخند

زیبایی لبخند زمانی شکل می‌گیرد که اجزای صورت و شکل دندان با یکدیگر هماهنگی داشته باشند. زیبایی لبخند زمانی ارزش خود را پیدا می‌کند که ما بدانیم یکی از جلوه‌های زیبایی در انسان لبخند اوست. امروزه پزشکان با انجام طراحی لبخند و یا اصلاح آن، لبخندی زیبا به شما می‌بخشند.

اگر می‌خواهید به لبخندی زیبا برسید شاید مجبور به انجام برخی تغییرات مانند تغییر در فرم دندان‌ها، فاصله دندان ها، برجستگی و یا فرم لثه ها شوید تا سرانجام به خواسته خود که داشتن لبخندی زیباست برسید.

در میان اجزای صورت تناسباتی باهم وجود دارند که با رعایت این نکات و تناسبات، می‌توان چهره را زیبا تر کرد. این تناسبات می‌توانند میان اندازه، رنگ و یا حتی شکل هرکدام اعضای صورت باشد. یک دندانپزشک برای اینکه بتواند به شما لبخندی زیبا هدیه دهد باید روابط و تناسب میان اجزای صورت را به‌درستی بشناسد.

طراحی لبخند

اصلاح طرح لبخند یا طراحی لبخند چیست؟

 

مجموعه از درمان‌های زیبایی که در نهایت باعث زیبا تر شدن لبخند شما می‌شود که به‌اصطلاح به آن طراحی لبخند و یا اصلاح طرح لبخند هم گفته می‌شود.

برای زیبا تر شدن لبخند شما برخی تغییرات و اصلاحات را به جود میاورند که نیازمند انجام برخی درمان‌هاست. بعضی از این درمان‌ها عبارت‌اند از: لمینت دندان، بلیچینگ، روکش های سرامیکی، کامپوزیت ونیر و … هستند.

نکته قابل‌توجه آن است که باید توجه داشته باشید اصلاح طرح لبخند یا طراحی لبخند فقط مختص به افرادی که دندان های خراب، زرد، شکسته و یا نامرتب دارند نیست. حتی کسانی که دندان های سالم و مرتب هم دارند می‌توانند از طراحی لبخند استفاده کنند. در این افراد با به وجود آوردن تغییرات بسیار کوچکی می‌توان نتایج چشمگیر و مثبتی را به جود آورد.

 

عواملی که در انتخاب طرح لبخند مؤثر است:

 • میزان سن و جنسیت افراد
 • فرم و شکل صورت
 • انتظارات شخصی خود فرد

 

 معرفی انواع لبخند:

لبخند اسپورت

دو دندان جلو از سایر دندان‌های کناری است بلندتر. این نوع لبخند نشان دهنده غیررسمی بودن و به‌نوعی اسپورت بودن آن است.

لبخند عاقلانه

در این نوع لبخند لبه دندان‌های قدامی در یک خط صاف مستقیم قرار خواهند گرفت. با این لبخند هوش و بلوغ فرد نمایان می‌شود و نشان داده می‌شود. به این دلیل که در سنین پایین‌تر و کم تر، دندان‌ها به یک اندازه و روی یک خط نیستند. اما زمانی که سن بالاتر می‌رود و بیشتر می‌شود لبه دندان‌ها ساییده می‌شود و اندازه آنها یکسان می‌شود و در یک خط قرار می‌گیرند. پس عملاً وجود دندان‌هایی که در یک خط قرار دارند نشان دهنده بلوغ و خبر از شکوفایی فکری فرد می‌دهد.

 

لبخند جوانی

لبخند جوانی هم به‌مانند لبخند اسپورت دو دندان جلو بلندتر از دو دندان کناری خود قرار می‌گیرند. این مدل از طراحی لبخند نشان دهنده شور و شوق و جوانی فرد است که در نهایت ظاهری گرم‌تر و صمیمی‌تر به فرد هدیه می‌دهد. این مدل از لبخند برای کسانی که لب‌های برجسته و بزرگی دارند به‌شدت پیشنهاد می‌شود.

 

طراحی لبخند

برخی از اصول طراحی لبخند که باید بدانید عبارت‌اند از:

در حالت صحیح و اصولی، لبه دندان های قدامی فک بالا باید که 1 الی 1/5 میلی‌متر جلوتر و پایین‌تر از لبه دندان‌های فک پایینی قرار بگیرند.

خط لب بالا در زمانی که فرد لبخند می‌زند. باید از محل اتصال و قرارگیری لبه لثه عبور کند و از آن بگذرد.

زمانی که لب در حال استراحت است، لبه دندان های قدامی فک بالا باید به مقدار 2 الی 3 میلی‌متر دیده شود.

زمانی یک لبخند زیبا به نظر می‌آید که خطی که از لبه دندان های قدامی فک بالا عبور می‌کند در زمان لبخند زدن موازی با لبه پایینی آن باشد.

اگر می‌خواهید لبخندی زیبا داشته باشید باید که میزان فضای بین دندانی در لبه دندان های با نسبت خاصی قرار گرفته باشند.

 

شاید این مورد برای شما مفید باشد: ایمپلنت دندان

اگر مشکلاتی از قبیل مشکلاتی که زیر ذکر می‌کنیم داشته باشید؛ باید که قبل از اصلاح طراحی لبخند به دندان‌پزشک مراجعه کنید و اقدام به برطرف‌کردن آن‌ها کنید.

 • پوسیده بودن دندان‌ها
 • دارا بودن لبخند لثه‌ای
 • ازبین رفتن و یا نداشتن دندان
 • داشتن فاصله در بین دندان ها
 • لب پر بودن دندان ها
 • بدرنگ بودن دندان ها
 • وجود دندان های‌کج
 • داشتن دندان های کوتاه

 

عوارض طراحی لبخند یا اصلاح طرح لبخند چیست؟

همه روش های درمانی به دنبال خود یک سری از عوارض را به دنبال خواهند داشت و طراحی لبخند یا اصلاح طرح لبخند هم از این قضیه مستثنی نخواهد بود. بیشتر این عوارض گذرا و کوتاه‌مدت هستند و بعد از گذشت زمان کوتاهی به طور کامل از بین می‌روند. بیشتر عوارض طراحی لبخند مربوط به بلیچینگ است که می‌تواند استحکام و مقاومت دندان های شما را کاهش دهد و باعث آسیب‌پذیری بیشتر آن شود.

 

اصلاح طرح لبخند لثه ای یا لیفت لثه چیست؟

 

در این نوع از درمان برداشتن و جراحی مختصر لثه تا جراحی کامل فک را در برگرفته است. این که این عمل چقدر و یا چه طور باشد و لازم باشد که چقدر از لثه برداشته شود. بستگی به میزان و مقدار نمایان شدن لثه شما در هنگام خندیدن است. این مدل از طراحی لبخند هم می‌تواند به صورت عمل جراحی و یا هم به صورت لیفت لثه ای توسط پزشک انجام شود.

 

طراحی لبخند دیجیتال و یا اصلاح طرح بخند  چیست؟

در این نوع از درمان، ترمیم و بازسازی به صورت کلی روی دندان ها انجام می‌گیرد. این مدل از درمان به دلیل اینکه علاوه بر زیبا سازی دندان ها؛ ترمیم و اصلاح آن‌ها هم صورت می‌گیرد به صورت اختیاری خواهد بود و بیمار می‌تواند به صورت دلخواه این مدل از درمان را انجام دهد و یا انجام ندهد.

 

طراحی لبخند

اثرگذاری انتخاب رنگ در طراحی لبخند:

هنگامی‌که دندان ها پر می‌شوند این کانال ها با موادی پر می‌شوند که رنگ زیبایی ندارند و از زیبایی دندان ها کم می‌شود. برای حل این مشکل و مسئله، کامپوزیت را جایگزین سایر روش های پرکردن دندان کرده‌اند. با این روش دندان ها به صورت یک‌دست سفید و هم‌شکل در میایند و باعث شادابی و زیبایی صورت فرد خواهند شد.

انتخاب رنگ روکش و یا میزان سفید کردن دندان ها در طرحی لبخند بسیار تأثیرگذار هستند و باید با فاکتورهای مختلفی سنجیده شوند. میزان و مقدار سفید کردن دندان ها می‌تواند بستگی به رنگ پوست و مو داشته باشد. حتی حالت و مدل موها نیز در این انتخاب تأثیرگذار است. به همین دلیل باید تمام این نکات به‌درستی رعایت شود تا در نهایت منجر به ایجاد لبخندی زیبا شود.

 

رعایت نکات بهداشتی

در هر نوع درمانی رعایت نکات بهداشتی می‌تواند به افزایش طول عمر آن درمان کمک کند. در اصلاح طرح لبخند نیز باید بعد از فرایند درمان به‌درستی از مسواک و نخ دندان استفاده کرد. این کار باعث می‌شود تا استحکام و یا ماندگاری دندان ها بیشتر شود. به‌خصوص زمانی که در طراحی لبخند از روکش استفاده شود. اگر نکات بهداشتی از قبیل استفاده از مسواک و یا نخ دندان را رعایت نکنید باعث می‌شود در صورت ضربه خوردن به دندان و یا همچنین جویدن غذای سفت، دندان های شما آسیب ببینند.

همچنین ممکن است خوردن نوشیدنی‌های مضر و استفاده از دخانیات باعث شود که کیفیت رنگ دندان های شما کاهش یابد.

 طول عمر طراحی لبخند چقدر است؟

فارغ از نوع و جنس متریال به‌کاررفته برای اصلاح طرح لبخند، روکش‌هایی که روی دندان ها زده می‌شوند باید بعد از گذشت 10 الی 15 سال تعویض شوند. برای افزایش طول عمر روکش ها علاوه بر رعایت نکات بهداشتی می‌بایست که در انتخاب کلینیک و دندان پزشک هم دقت داشته باشید.

 

امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید و ما تواسته باشیم کلیه اطلاعات مربوط به اصلاح طرح لبخند و یا طراحی لبخند را به طور کامل و دقیق به شما توضیح داده باشیم.

اگر از مطالعه این مقاله لذت بردید لطفا نظر و یا تجربه خود را از انجام اصلاح طرح لبخند با ما در اشتراک بگذارید تا سایر کاربران هم از نظر و تجربیات شما استفاده کنند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

فهرست