استفاده اصولی و صحیح از مسواک بسیار مهم تر از خرید مسواک های خاص یا برقی گران قیمت می باشد. برای داشتن دندان های سالم و جلوگیری از پوسیدگی .دندان ها لازم است به صورت منظم و اصولی از مسواک استفاده شود. البته مسواک زدن به صورت محکم و سریع نیز نه تنها باعث تمیزی دندان ها نمی شود بلکه لثه ها را زخمی .می کند و به خود دندان ها نیز آسیب می رساند.

حتما به هنگام انتخاب مسواک در نظر داشته باشید ، مسواکی کارامد است که متناسب با دندان های شما باشد . برخلاف تصور عموم مسواک ها هرچه سخت تر باشند ، بهتر نیستند بلکه مسواک های سفت و زبر به مینای دندان آسیب می رساند.

مسواک باید نرم باشد تا صرفا به آرامی لایه رویی دندان ها را از باکتری ها و مواد غذایی باقیمانده پاک کند.

 

روش درست مسواک زدن

مسواک می بایست سه ناحیه از دهان را از باکتری ها و مواد غذایی پاک کند:

سطح جونده دندانها ، سطوح داخلی و خارجی دندانها ، شیار لثه ای در تمامی قسمتها

برای تمیز کردن تمامی نقاط دندان ها می بایست ترتیبی در مسواک زدن رعایت کرد تا هیچ قسمتی از دندان ها از قلم نیفتد. این کار شاید زمان بیشتری از شما بگیرد اما بعد از مدتی این عادت شما .در مسواک زدن شده و باعث بهبود سلامت دندان هایتان می شود.

تمیز کردن شیار لثه ای : برای تمیر کردن این ناحیه از دهان باید مسواک را به صورت لرزشی بر نواحی مورد نظر بکشید. مسواک را در محل اتصال لثه به دندان گذاشته، آن را طوری کج کنید که موهای آن بداخل شیار لثه دندان وارد شود. طوریکه مسواک به گونه ای در دهان قرار گیرد که موهای مسواک با سطح دندان زاویه ۴۵ درجه می سازد.

پس در حالیکه مسواک در جای خود باقی است ۲۰ حرکت سریع و کوتاه جلو به عقب انجام دهید. سعی نمائید هنگام انجام این عمل مسواک بر روی دندان حرکت ننموده نوک موهای آن از داخل شیار لثه خارج نشود.

پاک کردن سطوح داخلی و خارجی دندان

از حرکت چرخشی برای تمیز کردن این سطوح استفاده می شود. در هر قسمتی که این حرکت انجام می گیرد، کافیست مانند روش صحیح مسواک زدن روش .قبل مسواک را به گونه ای در دهان قرار دهید که موهای آن از سوئی با سطح دندان زاویه ۴۵ درجه بسازد .و از سوئی دیگر نوک موها تقریبا درمحل اتصال لثه و دندان قرار گیرد. آنگاه مچ دستتان را به گونه ای بچرخانید که موهای مسواک حرکتی را در جهت لثه به بیرون دندان طی کند. برای این کار می بایسن برای دندان های فک بالایی ، .مسواک را از بالا به پایین و برای دندان های فک پایینی مسواک را از پایین به بالا حرکت داد .

تمیز کردن سطح جونده دندان: برای تمیز کردن این سطح از دندان های جونده باید مسواک را به صورت عمودی روی آن قرار داد و .به صورت حرکت های جلو و عقب و همچنین چرخشی فشار داد.

 

در مقاله ای دیگر از دکتر عطایی مطاعه نمایید: پیشگیری از پوسیدگی دندان ها

مسواک زدن زبان

عامل اصلی بوی بد دهان ، تمیز نبودن زبان می باشد. سطح زبان را که محل مناسبی برای تجمع باکتری ها ، میکروب ها و ذرات مواد غذائی و همچنین بوی بد دهان می باشد باید تمیز نمود . برای اینکار گوشه مسواک را در حالیکه موهای آن به سمت جلو قرار دارند، در نزدیکی وسط زبان گذارده سپس شش تا هشت بار هر سمت زبان را به سمت جلو تمیز نمایید. اگر چه مسواک زدن به روش فوق در اوایل کمی وقت گیر به نظر می رسد اما با اندکی تمرین مدت زمان آن کاهش می یابد.

یکی دیگر از قسمت‌های مهمی که در زمان مسواک زدن باید تمیز شود، زبان است. درست است که شما با مسواک زدن دندان‌ها و لثه‌ی خود را تمیز می‌کنید، .اما اگر زبان به حال خود رها شود، میکروب‌ها و باکتری‌های مضر آن به سمت دندان منتقل می شود.

روش صحیح مسواک زدن تکنیک اصلاح شده باس می باشد. براین‌اساس، مسواک‌زدن با حرکات دایره‌ای و بالاوپایین درست است و .وقتی به مرز لثه می‌رسید، باید سر مسواک را به زاویه‌ی ۴۵ درجه برسانید و فشار ملایمی را وارد کنید تا زیر لثه تمیز شود و .سپس مسواک را آنجا به‌حر‌کت در‌آورید و خارج کنید. مسو‌اک‌تان نباید لثه را سوراخ کند. البته تمیزکردن زیر لثه مهم است، چون غذا و باکتری زیادی آنجا به ‌دام می‌افتند.

همیشه باید روی زبان را مسواک بکشید یا از یک ساینده‌ی زبان استفاده کنید. باکتری و پلاک به زبان می‌چسبند، پس هربار که مسواک می‌زنید، این کار را انجام دهید.

تا نیم‌ساعت بعد از غذاخوردن مسواک نزنید. این مدت زمان لازم است تا بزاق شما فرصت کافی داشته باشد تا اسید حاصل از خوردن و آشامیدن را خنثی کند. قبل از آن دندان‌های شما در حساس‌ترین حالت هستند و مسواک‌زدن می‌تواند به مینا آسیب بزند.

به هنگام مسواک زدن روی یک دندان متمرکز نشوید

یکی از اشتباهات رایج افراد به هنگام مسواک زدن، تمرکز بر روی یک نقطه است. در این صورت از تمیز کردن سایر قسمت‌های دهان و دندان خود غافل می‌شوند. برای جلوگیری از این اشتباه زمان مسواک زدن، باید آن را بر روی تمامی قسمت‌های دندان .به یک اندازه بکشید تا همه جای دندان‌های شما تمیز شود. به علاوه اینکه مسواک زدن یک دندان به صورت متمرکز و بیش از حد منجر به از بین رفتن مینای دندان می شود.

مسواک زدن با ملایمت: نباید با خشونت مسواک را بر روی دندان‌های خود بکشید. وقتی مسواک را به سرعت بر روی دندان‌ها می‌کشید، نه تنها مینای دندان ساییده می‌شود، .بلکه لثه هم به تحلیل می‌رود و عقب نشینی می‌کند. هرگز در زمان مسواک زدن عجله نکنید. همچنین حرکت مسواک بر روی دندان‌ها باید به صورت دورانی باشد.

دندان های جونده و آسیاب قابل توجه باشند

زمانی که در حال مسواک زدن هستید، به دندان‌های خلفی و آسیاب توجه ویژه داشته باشید. آن‌ها را بیش‌تر از سایر دندان مسواک بزنید. در حالی که بسیاری بر روی دندان‌های جلو خود تاکید دارند تا سفید و زیبا شوند، اما از دندان‌های عقب غافل می‌شوند. دندان‌های آسیاب به دلیل سطح ناهمواری که دارند، بیش‌تر در معرض ایجاد پلاک و جرم هستند. چون این دندان ها جونده هستند ، مواد غذایی بیشتر بر روی آنها باقی می ماند . بنابراین لازم است که بیش‌تر مورد توجه قرار بگیرند.

بهداشت مسواک

از مسواک برای بهداشت و سلامت دندان ها استفاده می شود پس بسیار مهم است خود مسواک تمیز و بهداشتی باشد. مسواک بای حداقل هر شش ماه یکبار تعویض گردد.

 

بعد از هر بار مسواک زدن، مسواک خود را آب بکشید تا تمامی باکتری‌های دندان از بین برود. در هفته یک بار مسواک را به مدت 24 ساعت در آب و نمک قرار دهید تا میکروب‌های آن از بین برود.

مسواک را بدون سرپوش داخل قفسه قرار ندهید. تا حد امکان از گذاشتن مسواک در محیط دستشویی خودداری کنید. زیرا این محل محیط مناسبی برای رشد باکتری‌هاست که می توانند به روی مسواک منتقل می‌شوند.

 

 

3 دیدگاه. ترک جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

فهرست