برای داشتن دندان هایی سالم و زیبا ، قطعا مراقبت و مسواک زدن به صورت منظم ضروری می باشد. استفاده از خمیردندان مناسب هر فرد ، با توجه به .ویژگی های دندان ، می تواند تاثیر بسزایی در مسواک زدن داشته باشد. به طور کلی یک خمیر دندان مناسب باید فرآیند زدودن و پاک کردن پلاک دندان را .بدون آسیب به مینا یا عاج دندان تسهیل کند، از خاصیت تمیزکنندگی خوبی برخوردار باشد و زیبایی دندان را حفظ کند. همچنین باید با لثه و مخاط دهان سازگاری داشته و بزاق را زیاد کند ، علاوه بر آن طعمش مطبوع باشد.

ویژگی های خمیردندان

برای انتخاب خمیر دندان مناسب و موثر برای دندان ها در ادامه به نکاتی اشاره شده است:

خمیر دندان حاوی فلوراید: فلوراید یک ترکیب فعال است که در اکثر انواع .خمیر دندان وجود دارد اما همه آنها حاوی فلوراید نمی‌باشند. هنگامی که شما قصد خرید خمیردندان دارید باید به این مسئله کاملا توجه داشته باشید زیرا وجود فلوراید برای محافظت از دندان بسیار ضروری می‌باشد. فلوراید باعث تقویت مینای دندان می‌شود و از به وجود آمدن پوسیدگی دندان جلوگیری می کند. مزایای فلوراید برای سلامت دندان تایید شده است . دندانپزشکان به همه بیماران خود توصیه می‌کنند که .برای محافظت بیشتر از دندان‌هایشان از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنند. به همین دلیل انواع خاصی از محصولات تخصصی وجود دارد که .حاوی مقادیر قابل توجهی فلوراید هستند و باعث تقویت دندان‌ها خواهد شد.

خمیردندان مناسب با دندان های شما: ساختار شیمیایی دندان همه افراد شبیه یکدیگر نیز به همین دلیل باید خمیردندانی انتخاب کرد که با ساختار دندان شما مطابقت داشته باشد. به همان صورت که می‌خواهید باعث تمیزی و تازگی دندان شما شود. برخی از انواع خمیر دندان حاوی ترکیباتی هستند که باعث حساسیت دندان می‌‌شوند به همین دلیل شما باید .در هنگام خریداری کردن خمیر دندان این مسئله را کاملاً ارزیابی نمایید و باید محصولی را خریداری کنید .که پاسخگوی همه نیازهای شما باشد.

 

درمقاله ای دیگر از یونیک اسمایل بخوانید: جرم گیری دندان و روش های آن

انواع خمیر دندان ها

خمیردندان برای حساسیت دندان: اگر در هنگام خوردن مواد غذایی گرم سرد و غذاها و نوشیدنی‌های شیرین دچار درد دندان می‌شوید با دندان های حساس مواجه هستید. در چنین مواردی شما باید برای تمیز کردن دهان و دندان خود و رعایت بهداشت .حفره دهان باید خمیر دندانی را انتخاب کنید که مخصوص دندان‌های حساس می‌باشد. این خمیر دندان باعث تقویت مینای دندان می‌شود و از میزان حساسیت آن به سرما و گرما می‌کاهد و در نتیجه شما دچار درد دندان نخواهید شد. اگر شما دچار حساسیت بیش از حد دندان هستید باید از مصرف نوشیدنی‌ها و غذاهای شیرین و .اسیدی که باعث بدتر شدن درد می‌شوند خودداری کنید.

خمیردندان کنترل جرم و پلاک

معمولاً جرم و پلاک به علت عدم رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان به وجود می‌آید با این حال برخی از افراد علیرغم مراقبت مناسب .از دهان و دندان خود مستعد تشکیل جرم و پلاک هستند. پلاک می‌تواند باعث به وجود آمدن پوسیدگی دندان و بیماری‌های دهان شود و .در صورتی که به طور صحیح از روی دندان برداشته نشود و سخت شده و به جرم تبدیل می‌شود.

برداشتن جرم از روی دندان کار دشواری است و معمولا باعث به وجود آمدن مشکلات دندانی خواهد شد. به همین دلیل شما باید به انتخاب خمیردندان بپردازید که از تشکیل جرم و پلاک جلوگیری می‌کند. اگر شما قصد دارید دهان و دندان خود را همیشه تمیز نگه دارید .و روی دندان شما هیچ گونه جرم و پلاک به وجود نیاید، باید سالی دو بار برای تمیز کردن تخصصی دندان‌های خود به دندانپزشک .مراجعه کنید تا جرم و پلاک روی دندان را به طور کامل برطرف کند.

در افرادی که دندانشان جرم بالایی دارد، استفاده مرتب از خمیر دندان‌های ضدجرم برای جلوگیری از تشکیل جرم می‌تواند سودمند باشد. استفاده از این خمیر دندان‌ها نیاز به جرم گیری در دندانپزشکی را کاهش می‌دهد. استفاده از خمیر دندان به میزان کمتر از 20 درصد در پاک کردن پلاک دندان مؤثر است، زیرا بیشترین تأثیر (80 درصد) مربوط به روش صحیح مسواک‌زدن است.

خمیردندان سفیدکننده

انواع مختلفی از خمیر دندان‌های سفید کننده در بازار وجود دارد .که شما می‌‌توانید با توجه به نیازهای خاص خود به انتخاب یکی از آن ها بپردازید. شما می‌توانید از دندان پزشک خود در این رابطه راهنمایی بخواهید تا محصول مناسبی را انتخاب کنید. صرف نظر از نوع محصول که انتخاب می‌‌کنید باید حتماً همه ترکیبات موجود در آن را بررسی کنید و از مناسب بودن آن اطمینان حاصل نمایید. باید خمیر دندان مورد نظر شما حاوی هیدروژن پراکسید و کاربامید پراکسید باشد زیرا این محصولات می‌تواند .به خوبی لکه‌های روی سطح دندان را از بین ببرند و لبخندی جذاب و زیبا به شما هدیه دهند. خمیر دندان سفید کننده یک روش مقرون به صرفه است .که می‌توانید در منزل از آن برای تمیز کردن دندان‌های خود استفاده کنید.

خمیر دندان مخصوص لثه: پلاک دندان در کنار پلاک می‌تواند باعث به وجود آمدن بیماری لثه شود. انواع خاصی از خمیر دندان در بازار وجود دارد که می‌توانند به کنترل تشکیل پلاک کمک کنند .و از به وجود آمدن بیماری‌های لثه در آینده پیشگیری نماید. بیمارانی که دچار بیماری التهاب لثه  هستند باید از خمیر دندانی استفاده کنند که حاوی ترکیبات آنتی باکتریال می‌باشد .مانند کلرهگزیدین دیگلوکونات و ستیل پیریدینیوم کلراید. این محصولات توسط پزشک و به مدت کوتاه تجویز می‌شوند.

خمیر دندان برای افراد سیگاری: خمیر دندان مخصوص افراد سیگاری حاوی ترکیبات ساینده می‌باشد که به رفع نیکوتین و لکه‌های جرم روی دندان کمک می‌کند. این خمیردندان همچنین از تنفس بد بو ناشی از سیگار کشیدن جلوگیری می‌کند. این خمیر دندان باید همانند خمیر دندان سفید کننده دندان در مقادیر کم مورد استفاده قرار بگیرند.

 

نکات مهم هنگام خرید خمیردندان

اجتناب از خریدن خمیردندان بسیار شیرین : همه ما به خوبی می‌‌دانیم که شیرینی برای سلامت بدن و بریج دندان بسیار مضر است. ترکیبات شیرین باعث از بین رفتن مینای دندان در نتیجه اسیدی شدن محیط دهان و پوسیدگی آن خواهند شد. وجود مقداری قند در خمیر دندان طبیعی است اما باید تا حد امکان از چنین خریدن چنین دندانی اجتناب کنید. از خریدن خمیر دندان‌های بسیار شیرین به شدت پرهیز نمایید. تعداد زیادی از خمیر دندان‌های مخصوص کودکان معمولاً بسیار شیرین هستند تا کودک برای مسواک زدن دندان‌های خود تشویق شود اما شما باید در هنگام خریدن خمیر دندان کاملا دقت داشته باشید تا خمیردندان مناسب سن خود را خریداری کنید.

 به ترکیبات ساینده موجود در خمیر دندان توجه کنید:  همه انواع خمیردندان‌های حاوی ترکیبات ساینده هستند تا به مقدار کافی باعث تمیز شدن دهان و دندان شوند. این ترکیبات باز بین بردن جرم و پلاک و همچنین لکه‌های روی دندان از به وجود آمدن بیماری لثه جلوگیری می‌کند. با این حال شما باید بدانید که ترکیبات ساینده قوی موجود در خمیر دندان به مینای دندان آسیب می‌رساند و باعث از بین رفتن دندان و آسیب دیدگی لثه خواهد شد. این نوع خمیر دندان همچنین به لایه سرامیکی روکش و  ونیر دندانی آسیب می‌رساند.

 از خمیردندان حاوی سدیم لوریل سولفات خودداری کنید

سدیم لوریل سولفات یکی از ترکیبات رایج در خمیر دندان محسوب می‌شود و از آنجایی که سورفاکتانت است یک نوع صابون محسوب می‌شود که به انسجام خمیر دندان و و خارج شدن آن از درون تیوپ کمک می‌نماید. علی رغم مزایایی که این ترکیب دارد باید در هنگام خریداری خمیر دندان دقت کنید که محصول مورد نظر شما مقدار کنترل شده ای از این ترکیب داشته باشد. این ترکیب باعث به وجود آمدن زخم کوچک درون دهان می‌‌شود و در برخی افراد نیز منجر به التهاب چشم خواهد شد.

 

 

2 دیدگاه. ترک جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

فهرست