کانتورینگ لثه چیست
کامرانیه شمالی- خیابان بازدار-قبل از کوچه تاجیکی-ساختمان بام کامرانیه-پلاک ۱۳-طبقه
02122900416
09022900416

انجام کانتورینگ یا لیفت لثه با دکتر لیلا عطایی

کانتورینگ یا لیفت لثه چیست؟ لثه‌های هر کسی متفاوت است. برخی ممکن است ناهموار باشند.و برخی بالاتر یا پایین تر از سطح دندان قرار گرفته باشند. اگر نسبت به خط لثه خود حساس هستید، راه هایی برای تغییر آن وجود دارد.

کانتورینگ لثه که به آن لیفت لثه نیز می گویند، یکی از گزینه‌هایی است که می ‌تواند به تغییر شکل خط لثه شما کمک کند. در این مقاله در مورد نحوه انجام لیفت لثه با شما صحبت خواهیم کرد. از همراهی شما سپاسگذاریم.

بیماری لثه چیست؟

بیماری لثه زمانی شروع می شود که مقداری پلاک در قسمت زیر و در امتداد خط لثه ایجاد شود. پلاک یک ماده چسبنده است.که با باکتری پر شده است.

می تواند باعث عفونت هایی شود که به لثه و استخوان آسیب رسانده.و در نتیجه منجر به بیماری لثه و پوسیدگی دندان می شود. پلاک همچنین می تواند باعث التهاب لثه( اولین مرحله بیماری لثه) شود. در موارد حاد ممکن است دچار یکی از موارد زیر شوید:

  1. التهاب لثه
  2. عقب نشینی لثه
  3. قرمزی و تورم
  4. مستعد خونریزی

بیشتر بدانید: علائم بیماری لثه چیست و چگونه می‎‌توان آن را درمان کرد

روش های مختلفی وجود دارد که دندانپزشک شما ممکن است از آنها برای بازیابی خط لثه استفاده کند. از جمله:

  • کانتورینگ لثه (حذف لثه اضافی)
  • پیوند لثه (اضافه کردن به خط لثه)

تیم مجرب و متخصص دکتر لیلا عطایی با استفاده از روش های نوین درمانی، عمل لیفت لثه را برای شما انجام می دهد.

مراحل کانتورینگ لثه

کانتورینگ یا لیفت لثه چیست؟

کانتورینگ لثه روشی است که توسط متخصص دندانپزشکی انجام می شود و خط لثه شما را تغییر شکل می دهد. فرآیند لیفت لثه شامل بریدن یا برداشتن بافت اضافی لثه اطراف دندان شما است. اگر دچار از بین رفتن لثه هستید، این روش می تواند در ترمیم بافت لثه شما خوب عمل کند.

در بسیاری از موارد، لیفت لثه یک روش انتخابی است.و انجام دادن آن برای همه الزامی نیست. ولی برای بهبود ظاهر لثه ها، دندان ها یا لبخند بسیار مناسب است.

در چه مواردی کانتورینگ یا لیفت لثه لازم است؟

بسیاری از اوقات، لیفت لثه برای اهداف زیبایی انجام می شود. اما گاهی ممکن است از طرف پزشک به شما توصیه شود. به عنوان مثال، اگر بیماری پریودنتال دارید، کانتور کردن لثه ممکن است یک گزینه درمانی باشد.

اما بهتر است دندانپزشک شما ابتدا بیماری لثه را با گزینه های غیر جراحی درمان کند. در این روش از آنتی بیوتیک برای از بین بردن باکتری ها، عفونت و بهبود سلامت لثه استفاده می شود.

در صورتی که با روش های ساده درمان نشود، ممکن است دندانپزشک شما.جراحی کوچک کردن بافت روی لثه و استخوان اطراف را برای بهبود وضعیت دندان توصیه کند. در بعضی موارد ممکن است برای رشد مجدد استخوان و بافت.لثه آسیب دیده به یک روش بازسازی مانند.کانتور کردن لثه نیاز داشته باشید.

مراحل انجام کانتورینگ لثه

لیفت لثه معمولا توسط دندانپزشک انجام می شود.و ممکن است در چند مرحله صورت گیرد. در بیشتر موارد، در طول عمل بیدار خواهید ماند. در صورتی که نیاز به تزریق و عمل جراحی باشد،.بی حسی موضعی در ناحیه لثه تزریق می شود.

در طول عمل، پزشک از لیزر یا چاقوی جراحی برای برداشتن بافت اضافی لثه.و تراشیدن خط لثه برای نمایان شدن.بیشتر دندان استفاده می ‌کند. حتی ممکن است برای نگه داشتن بافت لثه در جای خود از بخیه استفاده کنید.

اگر لثه ‌های شما عقب نشینی کند، از قسمت دیگری از دهان یا کام شما  بافتی را خارج کرده و آن را در اطراف دندان‌های شما محکم می ‌کند.تا خط لثه شما را بلندتر و بازسازی کند.

طول عمل آن به وسعت کانتورینگ و میزان بازسازی مورد نیاز متفاوت خواهد بود. به طور کلی، عمل کانتورینگ لثه حدود 1 تا 2 ساعت طول می کشد.

مدت زمان بهبود کانتور کردن لثه

عمل کانتور کردن لثه مدت زمان کمی را در بر میگیرد، اما بهبود کامل نظر به نوع جراحی ممکن است روزها یا هفته ها طول بکشد. شاید مجبور شوید برخی از فعالیت ها را برای چند روز اول محدود کنید.

پزشک دستورالعمل‌های غذایی پس از جراحی را به شما توصیه می‌ کند و از مواردی که باید اجتناب کنید را گوشزد می کند. از آنجایی که در ابتدا لثه ها و دهان شما حساس می شوند، باید حدود 2 تا 3 روز پس از عمل از غذاهای نرم استفاده کنید. از جمله: (سوپ، ماست، ژله، شیر و غیره).

پس از چند هفته حتما به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت دندان و لثه های شما معاینه گردد و علائم عفونت بررسی شود. علائم عفونت اغلب شامل درد، تورم و ترشح از لثه است. ممکن است یک دهانشویه آنتی بیوتیکی برای کاهش خطر عفونت برای تجویز شود.

کانتورینگ لثه یا لیفت لثه در مطب دکتر عطایی

مزیت های انجام لیفت لثه

اینکه لثه سطح زیادی از دندان را پوشانده باشد بسیار ناراحت کننده است،.زیرا باعث می شود دندان های شما کوچک به نظر برسد. گاهی در برخی افراد خطوط لثه نسبت به هم همتراز نیست و زیبایی لبخند شما را تحت تاثیر قرار می دهد. به همین دلیل، عمل کانتور کردن لثه می تواند این مشکل را برطرف سازد.

در موارد دیگر ممکن است کوتاهی لثه باعث شود که دندان ها بلندتر به نظر برسند. از طرف دیگر با پسروی لثه، بافت های آسیبب دیده.لثه نیز به سمت عقب رفته.و ممکن است عفونت افزایش یابد.

گاهی اوقات پوسیدگی و حساسیت دندان نیز از عوامل خطرناکی می باشد که باید نسبت به درمان آن اقدام کنید. با انجام لیفت لثه می توانید مشکلات عقب رفتگی لثه و یا بلند بودن لثه را برطرف سازید.

عوارض و خطرهای ناشی از کانتورینگ لثه

هر زمان که بافت لثه را بردارید تا سطح بزرگتری از دندان‌ هایتان نمایان شود، در معرض خطر حساسیت احتمالی قرار می ‌گیرید. دندان ها در هزاران منافذ ریز به نام توبول پوشیده شده اند.که پایانه های عصبی را در خود جای می دهند. اگر آن لوله های پوشانده شده به طور ناگهانی باز شوند،.ممکن است کمی به دندان آسیب وارد شود.

اگر ریشه دندان‌ها آشکار شود، دیگر لایه متراکمی از مینای دندان که تمام دندان را می‌ پوشاند، نخواهید داشت. در عوض، لایه بعدی دندان به نام عاج نمایان می شود. عاج بسیار حساس تر از مینای دندان است، بنابراین بهتر است.که کاملاً توسط بافت های لثه پوشانده شود.

عاج دندان در معرض خطر بیشتری برای ایجاد پوسیدگی دندان است. به همین دلیل است که ریشه‌های دندان در معرض.دید باید با پیوند لثه یا نوعی پرکننده چسبنده پوشانده شوند.

یکی دیگر از نگرانی های احتمالی عقب رفتن لثه است.که به خودی خود یک خطر نیست، مگر اینکه این ناحیه به صورت.فیزیکی آسیب دیده باشد. بهتر است پس از عمل لیفت لثه بیشتر مراقبت کنید.

با انجام لیفت لثه زیبایی لبخندتان را دوباره بدست بیاورید

تیم متخصص و با تجربه مطب دکتر لیلا عطایی با سابقه طولانی در زمینه دندانپزشکی هرگونه خدمات جراحی دندان، ارتودنسی، بازسازی خط لبخند، روت کانال تراپی و غیره را در یک محیط کاملا بهداشتی انجام می دهد.