کامپوزیت و بلیچینگ
کامرانیه شمالی- خیابان بازدار-قبل از کوچه تاجیکی-ساختمان بام کامرانیه-پلاک ۱۳-طبقه
02122900416
09022900416

فرق بین کامپوزیت و بلیچینگ دندان

امروزه اهمیت زیبایی دندان روز به روز بیشتر شده است. افراد به دنبال روش هایی هستند که مشکلات و عیوب دندان های خود را بپوشانند و لبخند زیبایی داشته باشند. از روش هایی که برای سفید کردن دندان ها استفاده می شود، می توان به لمینت، کامپوزیت و بلیچینگ دندان اشاره کرد. در ادامه این مقاله به فرق بین کامپوزیت و بلیچینگ دندان توضیحاتی ارائه خواهیم داد که مطالعه آن برای شما بسیار مفید است.

روش های سفید کننده دندان

دندان ها اغلب به دلایل مختلفی از قبیل مسواک نزدن، سیگار کشیدن، خوردن غذاهای رنگ پذیر و غیره رنگ سفید خود را از دست می دهند. برخی از افراد هم با وجود مسواک زدن و رعایت بهداشت باز هم رنگ دندان هایشان سفید نیست. خوشبختانه روش های متفاوتی برای سفید کردن دندان ها درعلم دندانپزشکی وجود دارد. این روش ها مانند کامپوزیت، بلیچینگ و لمینت می باشد که هر کدام نسبت به یکدیگر تفاوت هایی دارد.

یکی از تفاوت هایی که در روش بلیچینگ وجود دارد این است که تغییر فرم ظاهری دندان ها در این روش اتفاق نمی افتد. اما در دو روش دیگر انجام می شود.

توصیه می کنیم قبل از اقدام به سفید کردن دندان ها حتما در مورد هر کدام از روش های سفید کننده اطلاعات کافی و دقیقی بدست بیاورید. برای دانستن تفاوت های بین کامپوزیت و بلیچینگ ما را همراهی کنید.

سفید کردن دندان به روش کامپوزیت ونیر

کامپوزیت دندان یکی از روش های سفید کردن دندان است که فرم و اندازه دندان ها نیز تغییر می کند. در این روش هیچگونه تراشی بر روی دندان صورت نمی گیرد و کامپوزیت براحتی بر روی دندان قرار میگیرد.

نحوه استفاده از کامپوزیت و نصب آن بسیار آسان و سریع است و برای تغییر و اصلاح طرح لبخند شما بسیار مناسب است. برخلاف روکش های لمینت سرامیکی، روکش های کامپوزیت فقط در یک جلسه انجام می شود. کامپوزیت دندان علاوه بر سفید کردن، مشکلاتی مانند لکه های دندان، ترک خوردگی و تراشیدگی دندان را نیز برطرف می کند.

استحکام و مقاومت روکش های کامپوزیت ونیز نسبتا بالا است و می تواند بیشتر کارهایی را که در طول روز انجام می دهید را تحمل کند. علاوه بر این، تعمیر کامپوزیت نیز بسیار آسان است و برای ساختن آن ها نیازی به آزمایشگاه تخصصی دندانپزشکی نیست.

کامپوزیت و بلیچینگ - طول عمر بلیچینگ

شاید برای شما جالب باشد: عوارض کامپوزیت دندان

سفید کردن دندان به روش بلیچینگ

یکی از روش های سفید کردن دندان ها، بلیچینگ است که فقط به منظور سفید کردن دندان ها استفاده می شود. این روش برای کسانی مناسب است که نیازی به تغییر در فرم، اندازه و ساختار دندان خود ندارند و فقط می خواهند رنگ دندان خود را سفید کنند.

سفید کردن دندان به روش بلیچینگ به دو صورت انجام می شود:

  • بلیچینگ در خانه
  • بلیچینگ در مطب دندانپزشکی

روش هایی که در خانه می توانید برای سفید کردن دندان ها انجام دهید استفاده کردن از خمیر دندان مخصوص، نوار و یا سینی های سفید کننده دندان می باشد. این روش ها نسبتا ارزان هستند و اگر دندان های شما کمی تغییر رنگ داده اند روش مناسبی است. اما برای کسانی که تغییر رنگ دندان هایشان بسیار زیاد است مناسب نیست.

دندانپزشک، قبل از سفید کرن دندان ها، ژل محافظتی روی لثه شما برای محافظت از آن اعمال می کند. در روش بلیچینگ، از یک ماده سفید کننده پراکسید هیدروژن قوی برای از بین بردن لکه ها و درخشندگی دندان ها استفاده می کند. روند درمان بلیچینگ سریع است و باعث ناراحتی کمتری می شود.

گاهی دندانپزشک استفاده از یک سینی یا قالب سفارشی را برای سفید کردن دندان در خانه برای شما توصیه می کند. استفاده از این سینی دستورالعمل خاصی دارد که چگونگی قرار دادن محلول سفید کننده درون سینی و مدت زمان آن توسط دندانپزشک تعیین می شود. روش های سفید کردن دندان در خانه ممکن است تا چند روز یا چند هفته طول بکشد تا به نتیجه مطلوب برسید.

برای انجام خدمات بلیچینگ می توانید با کلینیک دکتر لیلا عطایی در ارتباط باشید.

تغییر رنگ دندان با کامپوزیت و بلیچینگ

همان طور که در ابتدای مقاله توضیح دادیم، کامپوزیت و بلیچینگ هر دو از روش های سفید کننده دندان است. از بین بردن برخی از لکه های زرد و قهوه ای دندان ناشی از غذا و نوشیدنی توسط عمل بلیچینگ براحتی قابل حل است. برای موارد شدید تر تغییر رنگ دندان ها، روکش های کامپوزیت دندان و لمینت دندان گزینه های مناسبی هستند.

در روش کامپوزیت و لمینت، شما می توانید سایه دقیقی از رنگ سفید را به سلیقه خود برای دندان های خود انتخاب کنید. علاوه بر سفید کردن دندان ها، می توانید مواردی مانند ترک دندان، شکستگی، کجی و فاصله بین دندان ها را نیز برطرف کنید.

در فرآیند بلیچینگ دندانپزشک ابتدا دندان ها را با مواد مخصوص تمیز می کند و هر نوع مشکل دندان از قبیل پوسیدگی و یا وجود حفره بررسی می شود. ماده ای که در بلیچینگ استفاده می شود، یک ماده سفید رنگ است که روی دندان ها قرار می گیرد و برای چندین بار تکرار می شود.
برخی از دندان پزشکان از تکنولوژی جدید لیزر برای سفید کردن دندان استفاده می کنند. سفید کردن دندان با لیزر سریعتر از روش های دیگر عمل می کند و نتیجه کار مداوم تر می باشد. اما دندانپزشک شما باید احتیاط لازم را برای محافظت از دهان، لثه ها و چشم ها داشته باشند.

کامپوزیت و بلیچینگ - دکتر لیلا عطایی

برخی از عوارض بلیچینگ

نحوه نصب روکش کامپوزیت دندان نسبت به بلیچینگ کمی دشوارتر است. بنابراین، بیمار باید دندان سالم و مینای دندان سالم داشته باشد. زیرا هنگام نصب کامپوزیت دندان ممکن است مقداری از مینای دندان برداشته شود.

برخی از عوارض بلیچینگ دندان قرار ذیل است:

  • سوزش بافت لثه
  • حساسیت دندان
  • درد و ناراحتی دندان

طول عمر کامپوزیت بیشتر است یا بلیچینگ

بلیچینگ دندان نسبت کامپوزیت از طول عمر کمتری برخوردار است. ممکن است ادامه طی مراحل بلیچینگ با استفاده از سینی های سفید کننده در خانه به شما توصیه شود. اما ماندگاری کامپوزیت دندان در صورت مراقبت صحیح می تواند تا 10 سال یا بیشتر طول بکشد. اگر از روش بلیچینگ استفاده می کنید شاید مجبور شوید باز هم برای ترمیم و رنگ آمیزی مجدد به دندان پزشک مراجعه کنید.

کامپوزیت بهتر است یا بلیچینگ

تا اینجای مقاله در مورد نحوه انجام کامپوزیت و بلیچینگ و خصوصیات هر کدام توضیح دادیم. حال برای شما واضح است که کدام روش را برای سفید کردن دندان های خود استفاده می کنید.

علی رغم اینکه هزینه کامپوزیت دندان بیشتر است اما ماندگاری آن بالاتر است. علاوه بر این، مشکلات و عیوب دندان نیز برطرف می شود. در روش بلیچینگ خطرات حداقل بوده و هزینه کمتری نیز دارد. نتیجه بلیچینگ دندان با توجه به نوع تغییر رنگ دندان، ممکن است متفاوت باشد و لازم است هر سال این عمل را تکرار کنید.

اگر می خواهید تصمیم بهتری بگیرید باید با دندانپزشک خود مشورت کنید تا قبل از هر چیز مشکلات دندان شما را بررسی کند. عوامل مهمی که برای شما مهم است توسط دندانپزشک در نظر گرفته می شود و بهترین راه حل را نظر به وضعیت دندان های شما انتخاب می کند.

دریافت بهترین خدمات دندان پزشکی از کلینیک دکتر لیلا عطایی

امروزه زیبایی دندان به خصوص سفید کردن دندان ها طرفدار زیادی پیدا کرده است. از طرف دیگر روش های متفاوتی برای این کار وجود دارد که هر شخص نظر به بودجه و وضعیت دندان های خود میتواند یکی از روش های سفید کننده دندان را انتخاب کند. توصیه می کنیم قبل از اقدام به سفید کردن دندان ها حتما با دکتر دندانپزشک خود مشورت کنید تا شما را راهنمایی کنید.

دکتر لیلا عطایی با تجربه و تخصص چندین ساله در زمینه دندان پزشکی تلاش دارد تا بهترین خدمات حرفه ای از قبیل ارتودنسی، کامپوزیت، بلیچینگ، طراحی لبخند و غیره را به شما ارائه دهد. کلینیک دکتر عطایی از پیشرفته ترین دستگاه ها و تجهیزات برای امور دندان پزشکی استفاده می کند و رعایت اصول بهداشتی و استریل کردن وسایل از ملزومات آن ها می باشد.