قیمت کامپوزیت دندان
کامرانیه شمالی- خیابان بازدار-قبل از کوچه تاجیکی-ساختمان بام کامرانیه-پلاک ۱۳-طبقه
02122900416
09022900416

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان راه حل شناخته شده ای برای برطرف کردن یا از بین بردن آسیب های دندان است.

جزئیات مشکل دندان شما مهم نیست، فقط می تواند شما را نگران ظاهر لبخندتان کند. اگر می خواهید لبخند زیباتری داشته باشید و جوان تر به نظر برسید با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

کامپوزیت موادی به صورت خمیری از جنس رزین که روی دندان قرار می گیرد و به رنگ دندان است. این روش بدون درد است و احتیاجی به سوراخ کردن دندان ندارد.

کامپوزیت دندان معمولاً تنها با یک بار مراجعه به دندانپزشک قابل انجام است. این درمان یک راه  موثر برای رفع مشکلات جزئی دندان است. بعد از قالب‌گیری دندان روی آن قرار می گیرد تا هماهنگی کاملی با دندان های اطراف ایجاد کند. بعداز قرار دادن روی دندان از نو سخت آبی برای سخت شدن مواد رزینی استفاده می شود. در این روش فقط سطح دندان باید زبر باشد تا به چسبندگی مواد کمک کند و ساختار اصلی دندان دست نخورده باقی می ماند.

کامپوزیت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

کامپوزیت دندان یک روش درمان رایج است که اغلب دندانپزشکان آن را  توصیه می کنند. اگر دچار مشکلاتی که در ادامه ذکر شده‌، هستید، می توانید این درمان را انتخاب کنید.

ـ دندان های لکه دار که اغلب به دلیل مصرف زیاد قهوه و سیگار ایجاد می شود.

ـ پوسیدگی دندان ها

ـ فاصله بین دندان ها

ـ مشکلات زیبایی دندان ها

ـ دندان های شکسته یا ترک خورده

ـ نامتناسب بودن اندازه دندان ها

پیشنهاد می شود برای آگاهی بیشتر مقاله انواع برندهای کامپوزیت در سال 1401 مطالعه شود.

کامپوزیت دندان یا روکش دندان

عوارض کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یک روش نسبتا بدون خطر است، در موارد بسیار نادر یا رعایت نکردن بهداشت دندان عوارضی در پی دارد.

واکنش آلرژیک:  در برخی شرایط نادر، بیماران ممکن است نسبت که رزین کامپوزیت و داروهایی که در این روش استفاده می شود، واکنش نشان دهند.

عفونت: در بسیاری از موارد نادر، اگر دندان قبل از کامپوزیت به درستی تمیز نشده باشد، می تواند باعث عفونت دندان شود.

مزایای کامپوزیت دندان

ـ نیاز به بی هوشی ندارد.

ـ زمانی کوتاهی برای درمان صرف می شود.

ـ روشی بدون درد است.

ـ از بین رفتن مینای دندان در مقایسه با سایر روش ها کمتر اتفاق می افتد.

معایب کامپوزیت دندان

ـ ممکن است تحت فشار شکسته شود.

ـ به اندازه روکش دوام ندارند.

ـ بعد از مدتی مستعد لکه دار شدن است.

مراحل آماده سازی 

اگر قصد دارید کامپوزیت انجام دهید، ابتدا هر گونه درمان هایی برای سفید کردن دندان ها را انجام دهید. رزین کامپوزیت به گونه ای انتخاب می شود که با رنگ دندان شما مطابقت داشته باشد، بنابراین توصیه می شود قبل از شروع درمان، آن ها را به همان رنگی که می خواهید برسانید. به دلیل اینکه بعد از اینکه کامپوزیت روی دندان قرار داده شد، امکان سفید کردن بیشتر آن وجود ندارد.

دندانپزشکان  برای قرار دادن کامپوزیت در دندان باید مراحلی را انجام دهند که عبارت است:

انتخاب رنگ: رنگ دندان بیمار را با گزینه های در دسترس مقایسه می کنند.

تمیز کردن: به علت استفاده کامپوزیت در مدت زمان طولانی برای از بین بردن خطر عفونت، تمیز کردن سطح دندان برای دندانپزشکان ضروری است.

ترمیم: ممکن است در برخی موارد (مانند ترمیم پوسیدگی دندان و…) دندان ها احتیاج داشته باشند، ترمیم شوند.

اسید اچ: پس از تمیز کردن و ترمیم دندان، دندانپزشکان، دندان را اچ می کنند  که محلولی اسیدی است و معمو لا به عنوان نرم کننده دندان نیز شناخته می شود.  نرم کننده دندان یک ماده ژل مانند است که 30 تا 40 درصد اسید فسفریک دارد. این ماده را دقیقا در محل مورد نیاز حدود یک دقیقه نگه می دارند.

ماده باندینگ: سپس از ماده باندینگ که یک ماده پلاستیکی مایع است، روی سطح اچ استفاده می شود. عموما دندانپزشکان از یک اپلیکاتور برس مانند کوچک برای این کار استفاده می کنند و به عنوان یک لایه نازک برای آماده سازی ناحیه دندان برای کامپوزیت استفاده می شود.

پیشنهاد می شود برای آگاهی بیشتر طول عمر کامپوزیت دندان – دکتر لیلا عطایی مقاله مطالعه شود.

در کامپوزیت دندان از چه موادی استفاده می شود

قرار دادن کامپوزیت

در این مرحله کامپوزیت بر روی سطح اچ شده و در ناحیه دارای مشکل قرار می دهند و به آن شکل و اندازه لازم را می دهند.

تکمیل ترمیم

در این مرحله دندانپزشک کامپوزیت را تنظیم و عمل باندینگ را با کمک نور آبی سخت، برای حدود سی ثانیه تا یک دقیقه بر روی دندان نگه می دارد.

مراقبت های لازم بعد از انجام کامپوزیت دندان

در اینجا چند نکته برای اطمینان از عمل قرار دادن کامپوزیت دندان وجود دارد:

توصیه می شود پس از انجام کامپوزیت تا 48 ساعت از مصرف چای، قهوه، سیگار و غذاهایی که ممکن است باعث لکه دار شدن دندان شوند، خودداری کنید.

دندان های خود را به طور مرتب مسواک بزنید، این کار به تمیز و بدون لکه مانند کامپوزیت دندان کمک می کند. همچنین برای حفظ سلامت دهان و دندان خود به صورت منظم به دندانپزشک مراجعه کنید.

افرادی که عادت به جویدن ناخن خود دارند یا هنگام کار عادت به جویدن در خودکار دارند، باید عادت خود را ترک کنند؛ زیرا ممکن است مواد کامپوزیت خرد شود. کامپوزیت دندان به اندازه یک دندان معمولی قوی نیستند و به همین علت باید با اقدامات احتیاطی از آسیب رسیدن آنها جلوگیری کرد.

با رعایت بهداشت دهان و دندان و معاینات مرتب کامپوزیت دندان شما می تواند به مدت طولانی دوام داشته باشد.

هزینه کامپوزیت دندان

مانند دیگر درمان های دندان، هزینه کامپوزیت دندان در مراکز دندانپزشکی مختلف به علت استفاده از مواد مختلف و ارائه خدمات از سوی آن مرکز متفاوت است. ممکن است از مواد کامپوزیتی که کیفیت پایین تری دارند، استفاده شود که معمولا مواد چینی این گونه هستند. اما مواد کامپوزیتی آلمانی و آمریکایی با کیفیت هستند. نوع برند، مقدار کامپوزیت استفاده شده و دستمزد دندانپزشک در هزینه این نوع درمان تاثیر دارد.

خدمات دندانپزشکی با بهترین مواد در مطب دکتر لیلا عطایی

کلینیک دکتر لیلا عطایی با تخصص حرفه ای در این زمینه تلاش دارد تا انواع خدمات دندانپزشکی مانند کامپوزیت، جراحی اپیکو، ارتودنسی، بازسازی خط لبخند، ایمپلنت، سفید کردن دندان ها، ترمیم دندان و غیره را برای شما انجام دهد.

درمان متناسب با نیاز شما

در کلینیک دندانپزشکی دکتر لیلا عطایی همواره به دنبال گسترش دانش و تخصص خود در زمینه دندانپزشکی هستیم  تا بهترین خدمات را به بیماران ارائه دهیم.

اگر می خواهید از هزینه کامپوزیت دندان و همچنین دیگر خدمات درمان دندان اطلاع کسب کنید با ما تماس بگیرید.