سفید کردن دندان در خانه
کامرانیه شمالی- خیابان بازدار-قبل از کوچه تاجیکی-ساختمان بام کامرانیه-پلاک ۱۳-طبقه
02122900416
09022900416

سفید کردن دندان در خانه

عوامل متعددی باعث کدر شدن دندان‌ها و از بین رفتن درخشش و سفیدی آن‌ها می‌شوند. برخی از غذاها می‌توانند مینای دندان که بیرونی ترین لایه دندان است لکه‌ دار کنند. علاوه بر این، تجمع پلاک روی دندان‌ها می‌تواند باعث زرد شدن آنها شود.

این نوع تغییر رنگ را معمولاً می توان با استفاده منظم از داروهای تمیز کننده و سفید کننده درمان کرد. با این حال، گاهی اوقات دندان‌ها زرد به نظر می‌رسند زیرا مینای آن سخت فرسوده شده و عاج زیر آن نمایان می‌شود.

عاج طبیعی بافتی زرد رنگ و استخوانی است که در زیر مینای دندان قرار دارد.  در این مقاله 5 روش ساده برای سفید کردن دندان در خانه به صورت طبیعی را به شما معرفی می‌کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

دندان‌ها را روغن کشی کنید

روغن کشی

یکی از راه‌های سفید کردن دندان در خانه روغن کشی می‌باشد. روغن کشیدن یک داروی سنتی هندی است که به منظور بهبود بهداشت دهان و دفع سموم از بدن انجام می‌شود.

این عمل شامل روغن کشیدن در اطراف دهان برای از بین بردن باکتری ها است که می تواند به پلاک تبدیل شود و باعث زرد شدن دندان های شما شود.

هندی‌ها به طور سنتی از روغن آفتابگردان یا کنجد برای روغن کشی استفاده میکردند، اما هر روغنی موثر است. روغن نارگیل برای این منظور گزینه خوبی محسوب می‌شود زیرا طعم دلپذیری دارد و مزایای سلامتی زیادی را ارائه می دهد.

روغن نارگیل همچنین دارای اسید لوریک است که به کاهش التهاب و از بین بردن باکتری‌ها کمک می‌کند. چند مطالعه نشان می‌دهد که روغن کشی روزانه باکتری‌ها، پلاک دهان و التهاب لثه کاهش می‌دهد.

استرپتوکوک موتانس یکی از انواع اولیه باکتری های دهان است که باعث ایجاد پلاک و التهاب لثه میشود. یک مطالعه نشان داد که شستشوی روزانه با روغن کنجد به طور قابل توجهی در کمتر از 1 هفته استرپتوکوکوس موتانس بزاق را کاهش می‌دهد.

متأسفانه، هیچ مطالعه علمی ثابت نکرده است که روغن کشی دندان های شما را سفید می کند. با این حال، این روش درمانی بسیار مفید می‌باشد و ارزش امتحان کردن را دارد. بسیاری از مردم ادعا می‌کنند که دندان هایشان روغن کشی منظم سفیدتر و روشن‌تر می‌شوند.

شاید مطالعه این مقاله برای شما مفید باشد: اثرات مخرب محصولات سفید کننده بر روی سلول‌های دندان

برای سفید کردن دندان در خانه با جوش شیرین مسواک بزنید

یکی دیگر از روش‌های سفید کردن دندان در خانه مسواک زدن با جوس شیرین می‌باشد. جوش شیرین دارای خاصیت سفید کننده طبیعی است، به همین دلیل در خمیر دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد. جوش شیرین می‌تواند به پاکسازی لکه‌های سطحی روی دندان‌ها کمک کند.

علاوه بر این، جوش شیرین محیطی قلیایی در دهان شما ایجاد کرده و از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کند. مسواک زدن با جوش شیرین یک شبه دندان های شما را سفید نخواهد کرد، اما به مرور زمان تفاوت ظاهری دندان های خود را مشاهده می‌کنید.

هنوز علم ثابت نکرده است که مسواک زدن با جوش شیرین دندان های را سفید می کند، اما مطالعات متعددی نشان می‌دهند که خمیر دندان حاوی جوش شیرین تأثیر سفید کنندگی قابل توجهی دارد.

یک مطالعه نشان می‌دهد که خمیردندان‌های حاوی جوش شیرین در از بین بردن لکه‌های زرد از دندان‌ها نسبت به خمیر دندان‌های معمولی بدون جوش شیرین موثرتر هستند. هرچه غلظت جوش شیرین بیشتر باشد، تأثیر آن بیشتر می شود.

به منظور سفید کردن دندان در خانه از پراکسید هیدروژن استفاده کنید

سفید کردن دندان‌ها

پراکسید هیدروژن عامل سفید کننده طبیعی است که باکتری‌های دهان شما را از بین می‌برد. مردم سال‌ها از پراکسید هیدروژن برای ضدعفونی کردن زخم‌ها به دلیل توانایی آن در از بین بردن باکتری‌ها استفاده می‌کردند.

بسیاری از محصولات سفید کننده حاوی پراکسید هیدروژن هستند، اگرچه در غلظت بسیار بالاتری از آنچه شما استفاده می کنید ارائه می‌شوند. متأسفانه، هیچ مطالعه‌ای تأثیر شستشو یا مسواک زدن تنها با پراکسید هیدروژن را بررسی نکرده است، اما چندین مطالعه خمیر دندان‌های حاوی پراکسید را تجزیه و تحلیل کرده‌اند.

یک مطالعه نشان داد که یک خمیردندان حاوی جوش شیرین و 1 درصد پراکسید هیدروژن منجر به سفید شدن چشمگیر دندان‌ها می‌شود.

مطالعه دیگری نشان داد که مسواک زدن با خمیردندان حاوی جوش شیرین و پراکسید دو بار در روز منجر به 62 درصد سفید شدن دندان ها در 6 هفته می شود. با این حال ، شک‌هایی در مورد ایمنی پراکسید هیدروژن وجود دارد.

در حالی که غلظت‌های رقیق شده این ماده بی خطر به نظر می‌رسند، غلظت زیاد یا استفاده بیش از حد می تواند باعث تحریک لثه و حساسیت دندان شود.

همچنین نگرانی مبنی بر اینکه دوزهای بالا ممکن است باعث ایجاد سرطان شود وجود دارد اما این موضوع هنوز به اثبات نرسیده است. یکی از راه های استفاده از پراکسید هیدروژن، دهانشویه قبل از مسواک زدن است. اطمینان حاصل کنید که از محلول 1.5 or یا 3 برای جلوگیری از عوارض جانبی استفاده می کنید.

میوه و سبزیجات بخورید

رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات برای بدن و دندان‌ها مفید هستند. درست است که میوه و سبزیجات جایگزین مسواک زدن نمی‌شوند، ولی می‌توانند هنگام جویدن پلاک‌ها را از بین می‌برند. توت فرنگی و آناناس به سفید شدن دندان‌های شما کمک می‌کند.

میوه و سبزی تازه

توت فرنگی

سفید کردن دندان‌ها با مخلوط توت فرنگی و جوش شیرین یک درمان طبیعی و محبوب می‌باشد.  طرفداران این روش ادعا می‌کنند که اسید مالیک موجود در توت فرنگی تغییر رنگ دندان‌ها و جوش شیرین لکه‌ی آن‎‌ها را از بین می‌برد.

با این حال، این درمان به طور کامل توسط علم پشتیبانی نشده است. در حالی که توت فرنگی به لایه‌ برداری دندان‌های شما کمک می‌کند و باعث می‌شود سفیدتر به نظر برسند، بعید است که روی لکه های دندان نفوذ داشته باشد.

مطالعات اخیر نشان می‌دهد که مخلوط توت فرنگی و جوش شیرین در مقایسه با محصولات سفید کننده، تغییر رنگ بسیار کمی در دندان ها ایجاد می کند. اگر تصمیم دارید این روش را امتحان کنید، استفاده از آن را به چند بار در هفته محدود کنید.

علیرغم مطالعاتی که نشان میدهد خمیر توت فرنگی و جوش شیرین حداقل تأثیر را بر مینای دندان دارد، استفاده بیش از حد می تواند باعث آسیب شود. برای استفاده از این دارو، یک توت فرنگی تازه را خرد کنید ، آن را با جوش شیرین ترکیب کنید و این مخلوط را روی دندان های خود بکشید.

آناناس

برخی ادعا می کنند که آناناس می تواند دندان‌ها را سفید کند. یک مطالعه نشان داد که خمیر دندان حاوی بروملین، آنزیمی که در آناناس یافت می شود، نسبت به یک خمیر دندان معمولی در از بین بردن لکه های دندان بسیار موثرتر است.

با این حال، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد خوردن آناناس همین تأثیر را می‌گذارد. برخی از میوه ها ممکن است دارای خواصی باشند که به سفید شدن دندان ها کمک می کند. به طور منظم از میوه ها و سبزیجات خام استفاده کنید تا پلاک را از بین ببرید و دندان هایتان سالم و سفید بمانند.

از لکه‌های دندان قبل از ایجاد شدن جلوگیری کنید

سفید کردن دندان‌ها در خانه

با بالا رفتن سن دندان‌ها به طور طبیعی زرد می‌شوند. اما برخی موارد می‌توانند از یه وجود آمدن لکه‌ روی دندان جلوگیری کنند. قهوه، شراب قرمز، نوشابه و توت های تیره رنگ دندان‌ها را تغییر می‌دهند.

این بدان معنا نیست که باید کاملاً از آنها اجتناب کنید، اما بهتر است میزان تماس این مواد با دندان‌های خود را محدود کنید. در صورت امکان، نوشیدنی‌ها را با نی میل کنید تا از تماس مستقیم با دندان جلوگیری شود.

علاوه بر این، بلافاصله پس از مصرف یکی از این غذاها یا نوشیدنی ها، دندان های خود را مسواک بزنید تا تاثیر آنها بر رنگ دندان محدود شود. از کشیدن سیگار و جویدن تنباکو خودداری کنید، زیرا هر دو می توانند باعث تغییر رنگ دندان شوند.

مصرف قند خود را محدود کنید

اگر می خواهید دندان های سفیدتری داشته باشید، مصرف قند خود را کاهش دهید. رژیم غذایی سرشار از قند از رشد استرپتوکوکوس موتانس، باعث ایجاد پلاک و التهاب لثه می شوند، حمایت می کند. وقتی از غذای شیرین استفاده می کنید، حتماً بلافاصله بعد از آن مسواک بزنید.

مقدار زیادی کلسیم در رژیم غذایی خود داشته باشید

برخی از تغییر رنگ دندان ها در اثر فرسایش مینای دندان و در معرض قرار گرفتن عاج زیر آن ایجاد می شود. بنابراین، هر اقدامی که برای تقویت مینای دندان انجام دهید، به سفید ماندن مروارید کمک می کند.

غذاهای غنی از کلسیم، مانند شیر، پنیر و کلم بروکلی، به محافظت از دندان‌های شما در برابر فرسایش مینای دندان کمک می‌کنند. یک رژیم غذایی سالم با میزان کافی کلسیم می تواند به جلوگیری از زرد شدن دندان های شما کمک کند. مسواک زدن شما بلافاصله پس از خوردن غذا نیز همین خاصیت را دارد.

چندین روش طبیعی وجود دارد که به سفید شدن دندان‌های شما کمک می‌کند. اکثر این داروها با حذف لکه‌های سطحی روی دندان‌ها کار می کنند. با این حال، اکثر دندان پزشکان درمان های سفید کننده ای ارائه می دهند که بسیار قوی تر از این داروهای طبیعی است.

آنها شامل سفید کردن دندان ها می‌شوند که ممکن است برای تغییر رنگ شدید دندان موثرتر باشد. استفاده بیش از حد از هر محصول سفید کننده می تواند به دندان های شما آسیب برساند.