چوب مسواک
کامرانیه شمالی- خیابان بازدار-قبل از کوچه تاجیکی-ساختمان بام کامرانیه-پلاک ۱۳-طبقه
02122900416
09022900416

فواید استفاده از چوب مسواک

از زمان های قدیم، بسیاری از افراد از چوب مسواک برای نظافت دندان های خود استفاده می کردند. این مسواک از درختچه ای که معمولا در مناطق آسیایی رشد می کند بدست می آید. اکثر افراد بر این عقیده اند که چوب مسواک عملکرد بهتری دارد. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا شما را با نحوه استفاده از چوب مسواک و فواید آن بیشتر راهنمایی کنیم.

تاریخچه استفاده از چوب مسواک

قبل از اینکه مسواک مدرن وجود داشته باشد، مردم دندان های خود را با جویدن شاخه ها تمیز می کردند و در برخی از نقاط جهان، این عمل هنوز رایج است. این چوب کوچکی است که مسواک نامیده می شود. در عربی، معنای واقعی کلمه «چوب تمیز کردن دندان» است که از گونه خاصی از درخت بریده می شود.

این الیاف حاوی بی کربنات سدیم و سیلیس است که هر دو به اندازه کافی ساینده هستند تا به از بین بردن لکه ها کمک کنند. همراه با ضد عفونی کننده های طبیعی، رزینی که ظاهراً یک لایه محافظ روی دندان ها تشکیل می دهد، و روغن های ضروری که می توانند نفس دهان را تازه کنند.

جهت ساخت گیاه مسواک از درختچه های کوچکی استفاده می کنند که اغلب در مناطق جنوب قاره آسیا مانند ایران، مصر، هندوستان و حبشه یافت می شود. ساقه های این درخت دارای ظاهر شفافی است که به رنگ های سبز یا سفید وجود دارد.

خوشبختانه این گیاه در مناطق جنوب ایران از قبیل لار، بندرعباس، میناب و چابهار می توان این گیاه به وفور دیده می شود.

بیشتر بدانید: علل بروز بوی بد دهان و روش های درمان آن

چوب مسواک - بهداشت دندان

مزایای چوب مسواک

استفاده از چوب مسواک با توجه به فواید آن برای سلامت دهان و دندان در دین اسلام تاکید زیادی شده است. یکی از محققان در این زمینه می گوید: یکی از مزایای اصلی چوب مسواک استفاده راحت آن است. مسواک را می توان در هر زمانی از روز استفاده کرد زیرا نیازی به آب یا خمیر دندان نیست. بسیاری از مردم می گویند دلیل اصلی استفاده از چوب مسواک این است که از مواد شیمیایی موجود در خمیر دندان اجتناب کنند.

برای استفاده از چوب، باید انتهای آن را کوتاه کنید، بجوید تا به شکل مویی درآید و سپس آن را در آب خیس کنید تا یک برس کوچک ایجاد شود. هر چند روز یکبار دوباره آن را کوتاه می کنید. برخی از مطالعات نشان داده ‌اند که این شاخه‌ ها به اندازه استفاده از یک مسواک استاندارد مؤثرتر یا احتمالاً مؤثرتر هستند.

در مقایسه با مسواک های پلاستیکی، شاخه های تمیز کننده دندان چندین مزیت دارند:

 • مشابه مسواک های عادی از دندان ها محافظت می کند.
 • به محیط زیست آسیب نمی رساند.
 • هزینه کمتر دارد.
 • طبیعی است و فاقد مواد شیمیایی می باشد.
 • نگهداری آسان دارد، برخی از شاخه ها در صورت خشک شدن نیاز به مرطوب کردن با آب دارند تا از نرمی انتهای آن اطمینان حاصل شود. برای حفظ بهداشت مناسب، شاخه ها هر چند هفته یکبار تعویض می شوند.
 • بدون نیاز به خمیر دندان
 • می تواند با بوی بد دهان مبارزه کند.

معایب استفاده از چوب مسواک

 • شستشوی بیش از حد می تواند به لثه های ما آسیب برساند. اما در مورد مسواک های پلاستیکی نیز این امر صادق است.
 • تکه های شاخه می تواند بین دندان ها شکسته شود یا لثه را تکه تکه کند. اما، بر خلاف پلاستیک، آنها در نهایت از هم جدا می شوند و می توانند با خیال راحت از روده عبور کنند.
 • ممکن است در هر مناطقی یافت نشود.

ترکیبات چوب مسواک

چوب مسواک با توجه به گیاهی بودن آن ضرری برای دندان ها ندارد. بلکه ریشه، ساقه و برگ این گیاه شامل ترکیباتی مانند فلاوونوئیدها، ساپونین، تانن، بنزیل ایزوتیوسیانات، فلوراید، کلسیم، سیلیسیم و غیره می باشد که باعث بهبود بیماری های دندان می شود. وجود این ترکیبات روی انواع میکروارگانیسم ها اثر ضد میکروبی دارد.

برخی از فواید و مزایای استفاده از چوب مسواک را قرار ذیل به شما ارائه می کنیم و در ادامه مقاله به تفصیل توضیح خواهیم داد.

 • خاصیت ضد میکروب
 • اثر ضد زخم
 • پاک کنندگی و ضد جرم دندان
 • ضد پوسیدگی دندان
 • رفع بیماری لثه
 • تحریک دستگاه گوارش
 • ضد یبوست

چوب مسواک - دکتر لیلا عطایی

تاثیر چوب مسواک بر بیماری های دندان

یکی از مزایای چوب مسواک خاصیت ضد زخم آن است که به دلیل مواد فلاوونوئیدها و تانن های موجود در آن می باشد. ممکن است ترکیبات دیگری هم موثر باشد اما علت اصلی آن همین است.

چوب مسواک به دلیل ماده کلراید می تواند به عنوان پاک کننده قوی عمل کند. هم چنین می تواند از ایجاد جرم و پلاک روی دندان جلوگیری کند. این حقیقت را می توانید از کسانی که به مدت طولانی از این مسواک استفاده کرده اند بپرسید تا اطمینان حاصل کنید.

وجود فلوراید به همراه تانن و ایزوتیوسیانات در گیاه مسواک خاصیت فوق العاده ضد پوسیدگی دندان را دارد. براساس تحقیقات ثابت شده کسانی که از گیاه مسواک استفاده می کنند، در بزاق دهان شان مقداری مواد، املاح و یون های مفید وجود دارد که باعث می شود از بیماری های دهان جلوگیری شود.

علاوه براین، موادی که در چوب مسواک وجود دارد در مدت زمان بسیار کوتاهی و به آسانی در بزاق دهان حل می شود.

بسیاری از محققان درمورد اثرات گیاه مسواک آزمایشاتی را انجام داده اند و به این نتیجه رسیده اند که نسبت به خمیردندان های دیگر عملکرد بالایی دارد. این نتایج نشان داده است که خاصیت ضد میکروبی چوب مسواک می تواند تا مدت طولانی در دهان دوام داشته باشد. این در حالی است که ماندگاری خمیردندان ها بسیار کوتاه مدت است و قابل مقایسه با چوب مسواک نیست.

عملکرد چوب مسواک روی معده و روده

استفاده از چوب مسواک نه تنها برای بیماری های دهان و دندان مفید است، بلکه به عملکرد سیستم دستگاه گوارش نیز بسیار کمک می کند. تاثیر این مسواک روی سیستم گوارش طوری است که در هضم غذا بسیار تاثیر گذار است. هم چنان، از وارد شدن هوا به داخل معده جلوگیری می کند.

بنابراین، سعی کنید حتما بعد از خوردن غذا با چوب مسواک دندان و دهان خود را بشویید. علاوه بر ویژگی های دیگر این مسواک می توان به جلوگیری از نفخ شکم اشاره کرد، که بسیار قابل توجه است.

طریقه استفاده از چوب مسواک

استفاده از چوب مسواک بسیار آسان است. ابتدا پوست یک سر چوب را با دقت به اندازه چند سانتی متر جدا کنید. هر تکه از چوب مسواک را به مدت یک روز در آب قرار دهید. با این کار پوست همان قسمت از چوب جدا می شود و فیبرهای طولی ساقه به شکل برس مویی ظریف در می آید. همچنین، می توانید برای نرم شدن چوب مسواک آن را با دندان خود بجوید تا شکل ظاهری آن شبیه به مسواک های امروزی درآید.

قسمتی که به شکل برس مویی است را به آرامی روی تمام قسمت های دندان ها بکشید. ممکن است اوایل مزه ای تند و ناخوشایند احساس کنید، ولی نگران نباشید، زیرا برای سلامتی بدن و دندان ها مضر نخواهد بود.

به این ترتیب، علاوه بر تمیز شدن دندان ها، مواد مختلف گیاه در بزاق دهان حل شده و باعث برطرف شدن بیماری های دندان و لثه می شود. از فیبرهای نازک ساقه می توانید به عنوان خلال دندان نیز استفاده کنید.

بعد از چند روز استفاده حتما سر کهنه مسواک را جدا کنید. برای این کار می توانید از چاقو استفاده کنید. با توجه به نوع چوب مسواک و کیفیت آن اقدام به جدا کردن آن کنید. بعد از هر بار استفاده مسواک را در جایی خشک و تمیز نگهداری کنید. برای جلوگیری از انتقال باکتری توصیه می شود آن را در کنار سینک دستشویی یا ظرفشویی قرار ندهید.

ارائه خدمات دندان پزشکی توسط تیم حرفه ای دکتر لیلا عطایی

کلینیک دکتر لیلا عطایی توسط کادر حرفه ای خود و استفاده از روش های نوین درمانی انواع خدمات جراحی دندان، روت کانال تراپی، بازسازی خط لبخند، ارتودنسی، لمینت و غیره را به شما ارائه می دهد. ما محیطی آرام، بهداشتی و بدون استرس را برای شما فراهم می کنیم تا با خیالی آسوده به فرآیند درمانی خود ادامه دهید.