درمان پوسیدگی دندان در کودکان- دکتر لیلا عطایی
کامرانیه شمالی- خیابان بازدار-قبل از کوچه تاجیکی-ساختمان بام کامرانیه-پلاک ۱۳-طبقه
02122900416
09022900416

درمان پوسیدگی دندان در کودکان با دکتر لیلا عطایی

از بیماری های شایع در کودکان می توان.به پوسیدگی دندان اشاره کرد. با پوسیدگی دندان بافت های آن به سبب اسیدهای ایجاد شده.توسط میکروب های داخل دهان از بین می روند.تا زمانی که مینای دندان نیز از بین برود. برای دانستن راه های درمان پوسیدگی دندان در کودکان تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

پوسیدگی دندان ها زمانی اتفاق می افتد.که شخصی بهداشت دهان و دندان را رعایت نکرده باشد. زمانی که مواد غذایی در لابه لای دندان ها وجود داشته باشند،.باکتری ها به سرعت به آن ها هجوم می آورند.و از تجزیه باقی مانده مواد غذایی، اسیدهایی ترشح می شود.که اگر این اسیدها با مینای دندان برخورد داشته باشند.باعث از بین رفتن و تخریب مینای دندان می شوند.که به این فرآیند پوسیدگی دندان گفته می شود.

راه های مقابله با پوسیدگی دندان

از مهم ترین روش های مقابله با پوسیدگی.دندان استفاده از.نخ دندان برای پاکسازی دندان از مواد غذایی باقی مانده بین آن ها.و مسواک زدن اصولی در طول روز است.

برای رزرو نوبت در مطب دکتر لیلا عطایی هم اکنون با ما تماس بگیرید.

علائم پوسیدگی دندان

در سنین پایین، کودکان درک کاملی از درد را ندارند،.پس نحوه تشخیص درد در آن ها سخت می باشد. در کودکان پوسیدگی دندان همراه علائمی است.که شناخت این علائم به شما در تشخیص پوسیدگی.کمک شایانی خواهد کرد.که به صورت زیر هستند:

  • تورم در گونه های کودک
  • تغییر رنگ لثه و حتی صورت که به صورت قرمز یا صورتی هستند.
  • بوی بد دهان
  • بی قراری های کودک
  • گریه هنگام خوردن غذا و یا امتناع از خوردن غذا
  • گذاشتن دست بر روی گونه

بهتر است.با مشاهده اولین دندان شیری کودک را برای معاینات و بررسی های.لازم به دندان پزشک برده.تا توصیه های لازم برای جلوگیری از روند پوسیدگی ارائه دهد. شاخص ترین علامت درد و پوسیدگی دندان در کودکان، امتناع آن ها از جویدن و خوردن غذا است.و بیش تر راغب به نوشیدن هستند.تا جویدن.

درمان پوسیدگی دندان - عفونت دندان کودکان

لکه های سیاه دندان کودکان

لکه های سیاه بر روی دندان می تواند ناشی از استفاده قطره آهن باشد.که باعث رسوب آن بر روی سطح دندان می شود. در موارد دیگر نیز این تغییر رنگ از پوسیدگی دندان می باشد. لازم به ذکر است.که رعایت کردن بهداشت دهان و دندان از ابتدا یک امر ضروری به شمار می رود.

از دیگر علت های پوسیدگی و خرابی دندان در کودکان،.ناشی ازاستفاده بی رویه و بی مورد از مواد قندی است.که خاصیت چسبندگی دارند. نگهداری مواد غذایی در داخل دهان، هنگام غذا خوردن یکی دیگر از شایع ترین علل پوسیدگی دندان به شمار می رود.که باید برای ترک عادت این کار زمان.مشخصی را برای.خوردن غذای فرزند خود در نظر بگیرید.

حواس پرتی کودکان هنگام خوردن غذا که شامل نگاه کردن به تلویزیون و یا بازی می باشد.دلیلی برای نگهداری غذا در داخل دهان شده.و باعث نفوذ مواد غذایی بین دندان ها می شود.و به مرور زمان.باعث پوسیدگی خواهد شد.

از عوامل پوسیدگی دندان، لکه های سفید رنگ در حاشیه لثه ها می باشد. بنابراین با مشاهده اولین علائم از لکه.های سفید بر روی لثه، باید به دندان پزشک مراجعه شود.تا با درمان فلوراید سعی در توقف پیشرفت ضایعات کرد.

خرابی زودرس دندان در کودکان

این نوع عارضه در کودکان سنین کم شایع است.و در برخی مواقع مشاهده شده است.کودکان زیر دوسال نیز دچار این مشکل شده اند.که بی قراری های کودک را با درد شدید در پی دارد.

این نوع پوسیدگی در زمان کوتاهی پس از رویش دندان رخ می دهد.که این اتفاق به دلیل عدم تمیزی دندان های کودک بعد از خوردن شیر و.یا حتی استفاده بیش از حد از شیشه شیر می شود.

در طول شبانه روز استفاده بیش از حد از شیر باعث پوسیدگی دندان در کودکان می شود. برای کنترل این عارضه می توانید.از گاز استریل نمناک برای پاک کردن دندان استفاده کنید.

این مطلب را هم بخوانید: بیماری های رایج دهان و دندان

نقش ژنتیک در پوسیدگی دندان کودکان

ژنتیک یکی از عوامل تاثیرگذار در ایجاد پوسیدگی دندان می باشد.که نمی توان این اتفاق را عامل اصلی پوسیدگی دندان دانست. با رعایت نکات بهداشتی تا حد قابل ملاحظه ای می توان.اثرات ژنتیک در پوسیدگی دندان را کاهش داد.

انتقال بزاق به دهان کودک

از آن جایی که پوسیدگی یک بیماری مسری است،.در بسیاری از مواقع پوسیدگی دندان از انتقال بزاق به دهان کودک ایجاد می شود. و در نتیجه این انتقال باکتری نیز وارد دهان شده.و عامل پوسیدگی دندان می شوند.

راهکارها و عوامل پیشگیری از پوسیدگی دندان

  • قبل از خواب نوشیدنی های حاوی مواد شیرین سبب پوسیدگی دندان در کودکان می شوند.
  • خوراکی ها و غذاهای شیرین را به حداقل برسانید.
  • شیشه شیر هرگز نباید در طول شب در دهان کودک باشد.
  • اگر کودک به شیشه شیر عادت داشته باشد.بجای پر کردن شیشه از نوشیدنی های قندی می توانید.آن را از آب خالی پر کنید.

تاثیر ویتامین بر مقاومت دندان

کمبود برخی ویتامین ها می تواند.از عوامل دیگر در پوسیدگی دندان باشد.مانند ویتامین های A، D و C که هرکدام از این ویتامین ها نقش مهمی.در قسمت.های مختلف دندان ایفا می کنند.

درمان پوسیدگی دندان کودکان- مطب دکتر لیلا عطایی

تاثیر دهان شویه در پوسیدگی دندان

دهان شویه می تواند در بهداشت دهان و دندان موثر باشد.ولی نمی تواند.جایگزینی برای مسواک زدن و یا نخ دندان کشیدن باشد. دهان شویه برای شست و شوی مواد.غذایی باقی مانده.در دهان استفاده می شود. در واقع از بیماری های لثه جلوگیری می کند.

مشاوره دندانپزشکی با دکتر لیلا عطایی

مشکلات سلامت دندان در کودکان بسیار رایج است.و برای جلوگیری از آن باید به طور منظم به دندان پزشک مراجعه کنید. به دلیل ناتوانی جسمی این افراد ممکن است.مراقبت از دندان ها برایشان دشوار باشد. به همین دلیل شما به عنوان همراه باید آن ها را همراهی کنید.

مطب دکتر لیلا عطایی با تخصص حرفه ای در این زمینه تلاش دارد.تا انواع خدمات جراحی اپیکو، ارتودنسی، بازسازی خط لبخند، ایمپلنت، سفید.کردن دندان ها،.ترمیم دندان و غیره را برای شما انجام دهد. با توجه به شرایط کرونا، از وسایل یک بار مصرف و ضد.عفونی شده.استفاده می شود.و محیطی آرام را برای تمام سنین فراهم کرده.است.