مسواک مخصوص ارتودنسی
کامرانیه شمالی- خیابان بازدار-قبل از کوچه تاجیکی-ساختمان بام کامرانیه-پلاک ۱۳-طبقه
02122900416
09022900416

مسواک مخصوص ارتودنسی

یکی از روش های مراقبتی دهان و دندان مسواک زدن است. کسانی که از ارتودنسی استفاده می کنند باید بیشتر از هر وقت دیگر بهداشت دندان های خود را رعایت کنند. به این منظور، مسواک مخصوص ارتودنسی در داروخانه ها موجود است که در تمیز کردن بین دندان ها بسیار خوب عمل می کند. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا شما را با نحوه تمیز کردن و مسواک زدن دندان های ارتودنسی بیشتر آشنا سازیم.

اهمیت نظافت دندان ها در دوره درمان ارتودنسی

اگر دوره درمان ارتودنسی ثابت خود را شروع کرده اید، باید بدانید که بریس های شما علاوه بر دندان ها نیاز به مراقبت ویژه دارند. متخصصان ارتودنسی معتقدند که بیماران باید در طول درمان ارتودنسی مراقب بهداشت دهان و دندان خود باشند زیرا دندان‌ها در برابر باکتری‌ها و پوسیدگی حساس ‌تر می‌شوند.

بنابراین، اگر می‌خواهید دوره درمان ارتودنسی خود را با موفقیت به پایان برسانید و دندان‌های سالم و درستی داشته باشید، باید به روش‌های تمیز نگه داشتن ارتودنسی ثابت خود توجه ویژه داشته باشید. در ادامه به چند نکته مهم در مورد نحوه صحیح مسواک زدن با ارتودنسی ثابت پرداخته شده است.

بهداشت دهان و دندان در دوره درمان ارتودنسی ثابت از اهمیت بالایی برخوردار است. با این حال، بسیاری از بیماران ممکن است سوالاتی داشته باشند مانند اینکه چگونه باید بهداشت دهان و دندان خود را حفظ کنیم؟ روش صحیح مسواک زدن با ارتودنسی ثابت چیست؟ و چگونه باید براکت ها و سیم های ارتودنسی را تمیز کنیم؟ در ادامه سعی خواهیم کرد با توجه به مطالعات و اطلاعات ارائه شده توسط متخصصین ارتودنسی به این سوالات بپردازیم تا بیماران با آگاهی بیشتر از ارتودنسی و نگرانی کمتر درمان خود را تکمیل کنند.

مطالعه این مقاله برای شما مفید است: ارتودنسی دندان و روش های انجام آن

مسواک مخصوص ارتودنسی - دکتر عطایی

روش صحیح مسواک زدن با ارتودنسی ثابت

به گفته متخصصان ارتودنسی، مسواک زدن دندان ها با ارتودنسی ثابت با روش عادی متفاوت است. هنگام مسواک زدن با ارتودنسی ثابت چندین نکته وجود دارد که باید در نظر بگیرید. دندان ها و لثه های شما در طول دوره درمان ارتودنسی ثابت حساسیت بیشتری دارند و باید از یک مسواک نرم استفاده کنید.

مسواک خود را با زاویه 45 درجه به لثه های خود نگه دارید و شروع به مسواک زدن براکت ها و دندان های خود کنید. سعی کنید حدود 10 ثانیه روی هر دندان بمانید و هر دندان را با حرکت دایره ای مسواک بزنید. سعی کنید مسواک خود را به آرامی روی براکت‌ ها و سیم‌ های روی دندان‌هایتان فشار دهید تا بین آنها نیز تمیز شود.

دندانپزشکان، استفاده از خمیردندان های حاوی فلوراید را برای مسواک زدن دندان های خود با ارتودنسی ثابت توصیه می کنند. زیرا این خمیردندان ها تمامی باکتری ها و میکروب ها را تمیز کرده و پوسیدگی دندان و ایجاد حفره ها را کاهش می دهند.

لثه های شما نیز در طول درمان ارتودنسی ثابت بسیار حساس هستند و از آنجایی که در معرض باکتری قرار می گیرند، باید تمیز شوند. بنابراین می توانید به آرامی لثه های خود را با برس مخصوصی که ارتودنتیست برای این منظور تجویز می کند، مسواک بزنید.

مسواک بین دندانی یا مسواک ارتودنسی

یک نوع مسواک دیگر وجود دارد بنام مسواک های بین دندانی یا اینتردنتال که برای تمیز کردن فضای بین دندان ها و بین سیم ها و دندان ها استفاده می شود. این نوع مسواک ها یک سر بسیار کوچک و باریک دارند که شامل تعدادی الیاف ریز و نرم است. برای استفاده از این برس ها، مسواک را به آرامی بین دندان ها و سیم ها قرار دهید و با حرکات عمودی آهسته فاصله بین دندان ها را تمیز کنید.

مسواک مخصوص ارتودنسی شبیه مسواک های معمولی نیست و نمی تواند جایگزین آن باشد. بلکه فقط برای تمیز کردن فضای بین دندان ها و بریس ها مورد استفاده قرار می گیرد. شما باید بعد از هر وعده غذایی با رعایت نکات ذکر شده در بالا با استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید دندان های خود را مسواک بزنید. بنابراین، شما باید سه بار در روز مسواک بزنید و سعی کنید قبل از خواب مسواک بزنید زیرا خطر ایجاد حفره و پوسیدگی دندان در طول شب بیشتر است.

ویژگی های بهترین مسواک مخصوص ارتودنسی

برای مسواک زدن دندان در دوره ارتودنسی باید از مسواک مخصوص ارتودنسی استفاده کنید. مسواکی که از ویژگی هایی مانند نرم بودن، منحنی بودن و گرد بودن را باید برخوردار باشد.

مسواک مخصوص ارتودنسی - مسواک بین دندانی

مسواک نرم

استفاده از مسواک با برس نرم برای حرکت آسان و ملایم روی دندان و لثه ضروری است. این مسواک ها دارای موهای میانی کوتاه و سفت هستند تا بریس ها و سیم های ارتودنسی را با دقت تمیز کنند. مسواک های مخصوص ارتودنسی دارای سر مسواک بلند و گرد هستند و دندان ها و لثه ها را کاملا تمیز می کنند.

هرچه یک مسواک نرم و انعطاف پذیر باشد، به راحتی می توانید اطراف متعلقات براکت ارتودنسی را تمیز کنید. مطمئن شوید که مسواک شما از نایلون و پلاستیک ساخته شده باشد تا به دندان ها آسیبی وارد نکند.

مسواک برقی

برای مسواک زدن با ارتودنسی ثابت نیز می توانید از مسواک های برقی استفاده کنید. فقط لازم است آن را روی حالتی تنظیم کنید که به سیم ها و براکت ها آسیبی نرساند. دسته مسواک باید به راحتی در دست شما قرار گیرد تا در استفاده از آن احساس راحتی کنید. علاوه بر این، باید توجه داشت که تعویض به موقع مسواک به بهداشت دهان و دندان کمک زیادی می کند.

مسواک گرد

عموما مسواک های مخصوص ارتودنسی به شکل گرد طراحی می شوند. گرد بودن مسواک به این دلیل است که آسیب کمتری به دندان ها وارد شود. این مسواک ها به گونه ای طراحی شده اند که در دو طرف دندانه ها درشت و صاف هستند و قسمت گرد مسواک با اطراف براکت ارتودنسی تماس دارد. این کار به بهترین شکل دندان ها را تمیز می کند.

مسواک کوچک

در اوایل مراحل ارتودنسی دندان ها بسیار نامرتب هستند و ممکن است باقی مانده غذاها در فضاهای بین دندان و بریس های ارتودنسی قرار بگیرد و احتمال تجمع باکتری ها بیشتر است. با مسواک معمولی نمی توان این فضاها را تمیز کرد. به همین دلیل، مسواک شما باید بتواند در تمام قسمت های دندان و بریس ها حرکت کند و باکتری ها را بزداید.

بهترین کار این است که مسواک شما دارای یک سر کوچک باشد که براحتی قسمت های مخفی دندان را تمیز کند. اغلب مسواک های مخصوص ارتودنسی دارای سر گرد و کوچک هستند.

مسواک های منحنی

با توجه به معیارهای درمانی ارتودنسی مسواک های خاصی برای نظافت آن طراحی شده است. این مسواک ها دارای سر کوچک و گرد هستند که سطح روی آن به صورت منحنی است. ویژگی منحنی بودن این نوع مسواک ها باعث می شود تا با زاویه ای متفاوت روی سطح دندان ها و بریس ها حرکت کند.

برخی از مسواک مخصوص ارتودنسی به شکلی طراحی شده اند که به صورت عدد هفت روی دندان ها قرار می گیرند. این حالت به تمیزی بهتر دندان ها و فضاهای بین دندان بسیار کمک می کند.

نحوه استفاده از مسواک بین دندانی

مسواک زدن در دوره درمان ارتودنسی متفاوت تر از زمان های دیگر است. اگر در حالت عادی 10 دقیقه برای مسواک زدن دندانهایتان زمان اختصاص می دهید، حالا باید زمان و دقت بیشتری را به خرج دهید. برای تهیه مسواک ارتودنسی حتما با مشورت پزشک خود این کار را انجام دهید و موارد زیر را رعایت کنید:

  • قبل از هر چیز فضاهای بین دندان را با مسواک بین دندانی تمیز کنید.
  • از فرچه مخصوص برای تمیز کردن لابلای دندان و فضای مخفی دندان استفاده کنید.
  • فرچه را با فشار روی دندان حرکت ندهید.
  • در مرحله بعد مسواک نرم و منحنی را در جهت عقب و جلو دندان ها حرکت دهید.
  • در طول روز حتما یک بار از فرچه دندان استفاده کنید.

خدمات مشاوره رایگان دندانپزشکی در کلینیک دکتر لیلا عطایی

اگر نمی دانید چه نوع مسواکی برای شما مناسب است، حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید تا شما را با توجه به نوع دندان هایتان راهنمایی کند. به همین منظور، دکتر لیلا عطایی با تخصص حرفه ای خود آماده است تا با شما در زمینه خدمات دندان پزشکی مانند ترمیم دندان، جراحی، ایمپلنت، روت کانال تراپی و غیره همکاری کند.

تمام پرسنل مطب دکتر لیلا عطایی در تلاش این هستند تا محیطی آرام و دور از استرس را برای شما فراهم کند.