لمینت دندان
کامرانیه شمالی- خیابان بازدار-قبل از کوچه تاجیکی-ساختمان بام کامرانیه-پلاک ۱۳-طبقه
02122900416
09022900416

لمینت دندان چیست و چگونه انجام می شود

لمیت

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان که به ونیر لمینت نیز معروف است، لایه ای از مواد مخصوص همرنگ دندان است. این مواد در لابراتوار ساخته می شود و روی دندان چسبانده می شود. این مواد با اهداف مختلفی مانند:

لامنیت یا همان لمینت موادی بسیار نازک با طول عمر زیاد هستند که به کمک مواد رنگ دندان ساخته میشوند و با پوشاندن کل سطح خارجی دندان و داشتن کم ترین عارضه منجربه بهبودی ظاهر دندان شما میشود.

هدف از انجام لمینت(لامنیت) چیست؟

 1. تغیر شکل و رنگ و یا حتی افزایش ارتفاع دندان ها.
 2. درمان و ترمیم شکستگی دندان ها.
 3. کم کردن فاصله بین دندانی.

 

لمینت دندان - دکتر لیلا عطایی

انواع لمینت

جنس لمینت ها اغلب دو نوع هستند:

 • سرامیکی
 • کامپوزیت

برای قرار دادن و نصب ونیر کامپوزیت معمولا دندان هارا تراش نمی دهند. اما برای چسباندن لمینت های سرامیکی با توجه با شکل دندان ها ممکن است آن را با تراش یا حتی بدون تراش برا روی دندان ها بچسبانند. هرچند که اکثر دکتر ها در تلاش هستند که لیمنیت های سرامیکی را بدون تراش بچسبانند. اما این اتفاق بعضا در شرایط خاص رخ میدهد. به طور کلی چسباندن لیمینت بدون تراش دادن دندان برای یک دندان پزشک یک مزیت به حساب می آید.مقدار لمینت و کامپوزیت را با توجه به اندازه دندان های شما بعد از قالب گیری مشخص میکنند و در لابراتوار میسازند.

وینر کامپوزیت چیست؟

لایه ای است همرنگ دندان هاست و بیشتر به منظور اصلاح یا تعیر رنگ و یا اصلاح طرح دندان ها روی آنها قرار میگیرد. این روزها این  نوع از درمان جزو رایج ترین درمان های ترمیم زیبایی محسوب میشود. از این روش برای اصلاح، فرم، فاصله بین دندان ها، شکل و رنگ دندان استفاده می شود و به شما لبخندی زیبا هدیه میدهد.

در واقع چاره تمامی مشکل های شما برای داشتن یک لبخند زیبا لمنیت است؛ برای داشتن یک لبخند زیبا نیازمند هماهنگ بودن اندازه، رنگ و یا ظاهر دندان ها با لثه، فرم صورت و لب فرد است.

لمینت کامپوزیت بهتر است یا لمینت سرامیکی ؟

لمینت سرامیکی زیبا تر و مقاوم تراز لمینت کامپوزیتی است و طول عمر آن نسبت به لمینت کامپوزیتی بیشتر است. هم چینین رنگ پذیری کم تری دارد و قیمت آن نسبت به لمینت کامپوزیتی گران تر است.

در لمینت کامپوزیتی دندان ها تراشیده نمی شوند مگر برای رفع و درمان پوسیدگی ها. اما در لمینت سرامیکی احتمال تراش خودن دندان ها زیاد است.

زمان لمینت کامپوزیتی کم تراز روش درمان سرامیکی است و معمولا در یک جلسه تمام خواهد شد. اما درمان سرامیکی نیازمند زمان بیشتری است. به این دلیل که باید در لابراتوار ساخته شود و چیزی در حدود یک هفته زمان خواهد برد.

باید در نظر داشته باشیم که انتخاب بین هرکدوم از لمینت ها به شکل و یا مشکلات دندان شما بستگی دارد. اگر دندان های شما مشکلات شدیدی داشته باشند نوع لمینت سرامیکی برای شما مناسب تر از درمان کامپوزیتی است. اما اگر این مشکلات جزئی بوده باشند درمان کامپوزیتی هم برای دندان شما مفید خواهد بود.

شاید این مطلب برای شما مفید باشد: ایمپلنت دندان

بهتر است به نکات زیر توجه کنید

یه این نکته توجه داشته باشید که در زبان انگلیسی به هر نوع پوششی روی دندان لمینت گفته میشود؛ در دندان پزشکی میتوانیم به منظور برطرف کردن عیب ها و زیبا تر شدن آن ها لایه ای روی دندان ها بکشیم که به آن لمینت دندان میگوییم.

لمینت دندان هم میتواند از جنس سرامیک باشد که به آن لمینت سرامیگی میگوییم. هم میتواند به صورت مستقیم در کلینیک توسط دندان پزشک روی دندان ها فرم داده شود که به آن لمینت کامپوزیتی یا ونیر میگوییم.

برخی از افراد به اشتباه به “لمینت سرامیکی” لمینت و “لمینت کامپوزیتی” کامپوزیت میگویند؛ دانستن این نکته بسیار مهم است زیرا هر دو این درمان ها از جهات مختلف شبیه هم هستند و اگر تفاوتی بین آن ها موجود است به دلیل خصوصیات و جنس سرامیکی و کامپوزیتی بین آن هاست.

در مورد تراش خوردن یا تراش نخوردن دندان ها هم باید بگوییم که بستگی به نوع دندان ها قبل از درمان دارد. هدفی که از درمان داریم نیز در آن تاثییر گذار است. اما در اصول درمان هردو روش بسیار شبیه به هم هستند؛ به طور مثال برای شخصی که دندان های عقب رفته دارد و نیاز به لمینت برای جلو آوردن دندان های خود داشته باشد، در هردو روش به حد کمی نیاز به تراش دادن دندان ها داریم.

رنگ لمینت دندان

رنگ لیمنیت به نظر شخص مراجعه کننده و البته پزشک بستگی دارد؛ برخی از افراد به صورت دلخواه و بانظر خودشون اقدام به استفاده از رنگ های خیلی سفید و غیر طبیعی میکنند. اما رنگ لمینت میتواند به رنگ طبیعی دندان ها هم باشد که اشخاص زیادی آن را میپسندند.

لمنیت

ویژگی های لمینت سرامیکی

در این بخش به بررسی برخی از معایب لمینت سرامیکی میپردازیم:

 • بعد از استفده از لمنیت سرامیکی دیگر قادر به تعویض آن ها نخواهید بود.
 • اگر لمینت ها بشکنند یا خراب شوند قابل تعمیر نیستند.
 • بعد از انجام لمینت گرما و سرمای  نوشیدنی ها و غذا هارا بیشتر متوجه میشوید. به این دلیل که مینای دندان های شما برداشته میشود و دندان های شما حساس تر میشوند.
 •  در لمینت ها امکان کنده شدن آن ها وجود دارد. اما شما با کم کردن فشار وارده بر آن ها میتوانید از این خطر جلوگیری کنید.
 •  لمینت ها نقشی در خراب شدن دندان های شما ندارند. البته این که فکر کنید با لمینت های سرامیکی دندان های شما از آسیب های دندانی در امان هستند نیز یک باور غلط است.
 • برخی از افراد فکر میکنند با انجام دادن لمینت، دندان های آن ها به طور دائمی از هرگونه اسیب و یا خرابی  در امان است. این تفکر، تفکر اشتباهی است. هرچند لمنیت ها نقشی در خراب شدن دندان ها ندارند اما شما باید به طور دقیق از دندان های خود مراقبت کنید.
 • اگر عادت های دندانی مثل دندان قروچه دارید لمینت انجام ندهید. چون باعث لب پر شدن و شکسته شدن دندان ها می شود.
 • لمینت دندان برای افرادی که عادت هایی از قبیل بروکسیم دارند اصلا مناسب نیست. زیرا باعث میشود دندان ها شکسته یا لب پر شوند. پس اگر جز افرادی هستید که عادت هایی از قبیل بروکسیم دارید، انجام لمینت اصلا برای شما مناسب نیست.

انجام دادن لمینت برای چه افرادی پیشنهاد میشود؟

 • افرادی که دندان های زرد و تغییر رنگ داده شده دارند.
 • افرادی که دندان های آن ها شکسته یا لب پر شده است.
 • کسانی که دندان های نامنظم دارند.
 • برای افرادی که بین دندان هایشان فاصله است.
 • کسانی که دندان هایشان ساییده شده است.

در حالت کلی عمر لمینت ها بسته به نوع جنس لمنیت ها و شیوه نگهداری آن ها به 7 الی 15 سال می تواند برسد.

روش های مراقبت از دندان بعد از انجام لمینت دندان کدام چیست

برخی از رفتار هایی که باعث میشود عمر لمنیت شما بیشتر شود به صورت زیر است:

 • از دخانیات و مشروبات الکلی استفاده نکنید و استفاده از آن ها را به حداقل برسانید.
 • پرهیز کردن از دندان بروکسیم یا دندان قروچه.(فشردن و سایدن دندان ها به هم دیگر)
 • از مسواک نرماستفده کنید.
 • از خمیردندان و دهان شویه های تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید.
 • هر 6 ماه یک بار به دندون پزشکی مراجعه کنید.

درکل اگر به زیبایی دندان های خود اهمیت میدهید و خواستار دندان و لب خندی زیبا هستید.انجام دادن لمینت برای شما در اولویت است. البته باید توجه داشته باشید که برای لذت بردن و افزایش طول عمر آن باید به قدر کافی به آن رسیدگی و مراقبت کنید.

امیدوارم که این مقاله اطلاعات لازم برای انجام و انتخاب لمینت مورد نظرتون به شما داده باشد. همچنین توانسته باشیم تمام اطلاعات مهم ومفید را، به درستی به شما منتقل کرده باشیم تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

اگر سوال یا نظری دارید خوشحال میشم که با ما به اشتراک بگذارید تا بتوانیم از نظرات و تجربیات شما استفاده کنیم.