عوارض کامپوزیت دندان
کامرانیه شمالی- خیابان بازدار-قبل از کوچه تاجیکی-ساختمان بام کامرانیه-پلاک ۱۳-طبقه
02122900416
09022900416

عوارض کامپوزیت دندان

منظم بودن دندان ها و داشتن دندان های سفید تاثیر زیادی در زیبایی افراد دارد. به همین دلیل اغلب به دنبال راه هایی برای زیبایی دندان مانند کامپوزیت دندان هستند. با این حال باید در مورد عوارض کامپوزیت دندان هم مطلع باشید و حتما با پزشک خود مشورت کنید. در این مقاله مطالبی را درمورد مشکلات مربوط به کامپوزیت دندان به شما توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

فرآیند کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یکی از روش های درمانی است که برای رفع ایرادات ظاهری دندان ها استفاده می شود. با این روش می توانید عیوب دندان و مشکلات مربوط به شکستگی، ترک دندان و فاصله بین دندانها را بپوشانید. این روش نسبتا کم هزینه بوده و در مدت زمان کمتری شکل ظاهری دندان های شما را اصلاح می کند و در نتیجه طرح لبخند زیبایی خواهید داشت.

نام دیگر کامپوزیت، کامپوزیت ونیر می باشد و ماده ای خمیر مانند و همرنگ دندان است. ماده کامپوزیت از مواد شیشه ای و رزینی تشکیل شده است و به صورت مستقیم یا غیر مستقیم بر روی دندان ها نصب می شود.

چه کسانی نباید از کامپوزیت ونیر استفاده کنند

با توجه به اینکه کامپوزیت دندان یک روش رایج در بین مردم می باشد، اما بعضی از افراد نمی توانند از این روش استفاده کنند.

  • کسانی که دندان های نامنظم و بهم ریخته دارند
  • افرادی که مشکل سایش دندان دارند
  • کسانی که به مشکل دندان قروچه مبتلا هستند
  • افرادی که بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی کنند

مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم: ونیر کامپوزیت دندان،مزیت و کاربردها

عوارض کامپوزیت دندان - دکتر لیلا عطایی

برخی از معایب کامپوزیت دندان

شاید به ظاهر این طور به نظر برسد که کامپوزیت دندان یک روش بی ضرر است و فقط سطح دندان پوشانیده می شود. اما مانند روش های دیگر دارای عوارضی می باشد که در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد.

یکی از عوارض کامپوزیت دندان که ممکن است برای شما ایجاد شود، حساسیت و درد در دندان ها است. این درد گاهی یک روز و گاهی چندین هفته در بر می گیرد. علاوه بر این، هنگام خوردن غذا و یا خوردنی های سرد و گرم ممکن است درد و حساسیست بیشتری احساس کنید. در کل اگر درد خیلی شدیدی در ناحیه ترمیم شده داشتید و بیشتر از چند روز طول کشید حتما به دندانپزشک مراجعه کنید.

برخی از دندانپزشکان برای نصب کامپوزیت مجبور به تراش دادن مینای دندان می شوند. در صورت عدم رعایت بهداشت، ممکن است بعد از کامپوزیت دچار پوسیدگی دندان شوید.

در برخی موارد، کامپوزیت می تواند باعث تورم لثه ها شود که دلایل مختلفی دارد. باید هر چه سریعتر برای درمان آن به پزشک مراجعه کنید. مطمئن شوید دنداپزشک شما از بهترین مواد کامپوزیت برای دندان های شما استفاده می کند. زیرا جنس، استحکام و رنگ کامپوزیت ها با هم متفاوت است و اگر از مواد نامرغوبی استفاده شود، دچار مشکلاتی در آینده خواهید شد.

برای انجام کامپوزیت حتما با یک دندانپزشک متخصص مشورت کنید. چراکه اگر کامپوزیت به دقت انجام نشود ممکن است موقع نخ دندان کشیدن به مشکل مواجه خواهید شد و باعث بوی بد دهان می شود. در برخی موارد فاصله بین دندان ها باز می ماند و همین امر باعث قرار گرفتن غذا در میان دندان ها می شود.

حذف کامپوزیت دندان

برداشتن کامپوزیت نزد هر فرد متفاوت است. این کار نظر به درخواست و معاینه پزشک صورت می گیرد. در برخی از افراد ممکن است بدون تراش دادن دندان ها و آسیب رساندن این کار انجام شود. اما گاهی لازم است تا قسمتی از مینای دندان تراشیده شود. در چنین حالتی، دندان ها به دلیل عدم وجود روکش حساس تر هستند و بیشتر مستعد پوسیدگی می شوند.

تغییر رنگ کامپوزیت دندان

یکی از معایب و عوارض کامپوزیت دندان، رنگ پذیری آن می باشد. کامپورزیت های دندان نسبت به نوع سرامیکی رنگ پذیری بیشتری دارد. بهتر است بعد از عمل کامپوزیت به صورت مداوم بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. مسواک زدن و استفاده از نخ دندان فراموش نشود.

در روزهای اولیه نصب کامپوزیت نباید مواد غذایی رنگی مانند قهوه یا چای مصرف کنید. زیرا برخی از مواد کامپوزیت مواد رنگی را به راحتی جذب می کند. می توانید بلافاصله بعد از مصرف از دهانشویه و یا مسواک استفاده کنید.

کیفیت مواد و استحکام کامپوزیت

مواد استفاده شده در کامپوزیت متفاوت است. به صورت عموم، کامپوزیت دندان بسیار آسیب پذیر است و نسبت به لمینت سرامیکی از استحکام کمتری برخوردار است. همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد، کامپوزیت از مواد خمیر مانند ساخته شده است و در عین حال مقاومت کمتری دارد. ممکن است براحتی ترک بردارد و یا جدا شود. اما جای نگرانی نیست زیرا براحتی قابل ترمیم است.

درست است که کامپوزیت دندان زیبایی دندان ها را دوچندان می کند و هزینه کمتری دارد. اما استفاده زیاد از مواد کامپوزیت ممکن است به مینای دندان آسیب برساند.

طول عمر کوتاه کامپوزیت دندان

یکی از معایب کامپوزیت دندان عمر کوتاه آن است. زیرا مواد بکار رفته در کامپوزیت از استحکام کمتری نسبت به سایر لمینت های کامپوزیتی برخوردار است. از همین رو، پس از قرار گرفتن کامپوزیت بر روی دندان باید مراقبت های لازم وملزمات بهداشتی را رعایت کنید.

معمولا طول عمر لمینت کامپوزیتی 40سال و لمینت سرامیکی حدود 12 سال است. ولی هزینه آن نسبت به کامپوزیت خیلی بیشتر است. هر چقدر مراقبت و نگهداری از کامپوزیت بیشتر باشد، طول عمر کامپوزیت نیز طولانی خواهد بود. با این حال، پس از 5 سال نیاز است به دندانپزشک جهت تعویض آن مراجعه کنید.

عوارض کامپوزیت دندان - تغییررنگ کامپوزیت

مراقبت زیاد از کامپوزیت دندان

از طرف دیگر مراقبت از کامپوزیت و رعایت نکات بهداشتی لازمه عمر طولانی کامپوزیت است که باید در نظر بگیرید. ممکن است این کار برای برخی افراد مشکل باشد که به طور مداوم مراقب کامپوزیت باشند و از خوردن مواد غذایی رنگی پرهیز کنند.

در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی، ممکن است به پوسیدگی دندان و یا حتی از دست دادن دندان شوید. برای اینکه عمر کامپوزیت دندان طولانی باشد، باید بیشتر از هر وقت دیگر مراقب دندان و کامپوزیت باشید. استفاده مداوم از مسواک، نخ دندان، دهانشویه و غیره می تواند عمر کامپوزیت را تا سه الی پنج سال افزایش دهد.

رعایت نکات بهداشتی بعد از کامپوزیت ونیر

دندانپزشک شما حتما نکات لازم برای مراقبت های بهداشتی و نگهداری از کامپوزیت دندان را به شما توصیه خواهد کرد. رعایت این نکات کمک می کند تا روند بهبود کامپوزیت دندان تسریع یابد و با مشکلات آتی روبرو نشوید. برخی از این موارد اینها هستند:

  • تا دو روز پس از کامپوزیت دندان، از خوردن و نوشیدن مواد خوراکی رنگی ماند قهوه، پفک، چای و غیره خودداری کنید.
  • حتما مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید.
  • از استعمال دخانیات پرهیز کنید.
  • طبق تجویز پزشک بهتر است از دهانشویه استفاده کنید.
  • بهتر است از خوردن غذاها و میوه های سخت که نیاز به گاز زدن دارند پرهیز کنید، تا باعث ایجاد فشار به کامپوزیت نشود.
  • برای معاینه وبررسی کامپوزیت، در زمان های تعیین شده حتما به دندانپزشک مربوطه مراجعه کنید.

خدمات کامپوزیت دندان با دکتر لیلا عطایی

کامپوزیت دندان یک روش مناسب برای اصلاح طرح لبخند و برطرف کردن انواع مشکلات دندان می باشد. از آنجائیکه هزینه کمتری دارد، اما عوارض و معایب آن نیز قابل توجه و بررسی است.

دکتر لیلا عطایی با استفاده از مواد با کیفیت و دستگاه های پیشرفته تلاش دارد تا بهترین خدمات را در زمینه کامپوزیت دندان، ارتودنسی، لمینت دندان و غیره به شما ارائه دهد. شما می توانید با خاطری آسوده در محیطی کاملا بهداشتی و استفاده از تجهیزات استاندارد و پیشرفته از خدمات ما بهره مند شوید.