تاثیر سیگار الکترونیکی بر دندان‌ها
کامرانیه شمالی- خیابان بازدار-قبل از کوچه تاجیکی-ساختمان بام کامرانیه-پلاک ۱۳-طبقه
02122900416
09022900416

تاثیر سیگار الکترونیکی بر دندان‌ها

سیگار الکترونیکی ممکن است برای کاهش آسیب قابل قبول باشد، اما تأثیرات متفاوتی از سیگارهای الکترونیکی و سیگارها گزارش شده است.

علاوه بر این، جوانانی که هرگز به کشیدن سیگار علاقه‌ای نداشته‌اند‌، سیگار الکترونیکی مصرف می‌کنند. در ادامه تاثیر سیگار الکترونیکی بر دندان‌ها را بیان می‌کنیم. با ما همراه باشید.

سیگار الکترونیکی به طور گسترده‌ای در دسترس هستند و استفاده از آن‌ها در سراسر جهان رو به افزایش است. آن‌ها به عنوان جایگزین سالم‌تری برای سیگار معرفی می‌شوند و برای کمک به ترک سیگار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سیگارهای الکترونیکی طوری طراحی شده‌اند که بدون نیاز به تنباکو، نیکوتین مورد نیاز افراد سیگاری را فراهم می‌کنند. آنها حاوی رطوبت سازهای طعم دار هستند که نیکوتین در غلظت 0-36 میلی گرم در میلی لیتر را ارائه می‌دهد.

شواهد نشان می‌دهد سیگارهای الکترونیکی روش دریافت نیکوتین سالم‌تری نسبت به سیگارها دارند و در مقایسه با سیگارها عوارض جانبی عمومی و دهانی کمتری ارائه می‌دهند.

چه تعدادی از مردم سیگار الکترونیکی مصرف می‌کنند؟

سازمان بهداشت جهانی تخمین زده که در سال 2015، 19.9 درصد از جمعیت بالای 15 سال جهان سیگاری بودند. نظرسنجی دخانیات، الکل و مواد مخدر کانادا در سال 2017 نشان داد که سیگاری‌ها 15 درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند؛  17 درصد از مردان و 13 درصد از زنان.

شیوع مصرف سیگار در نوجوانان 15 تا 19 ساله حدود 8 درصد بود که 10 درصد مردان و 6 درصد از زنان سیگاری را شامل می‌شد. برای افراد 20 تا 24 و 25 سال به بالا، شیوع آن 16 درصد بود.

سیگار کشیدن به عوارض و مرگ و میر عمده مرتبط است. در واقع، تحقیقات متعدد تجربی و بالینی مصرف دخانیات را با بیش از 25 بیماری، از جمله بیماری‌های ریه، قلب و دهان، مانند سرطان دهان، مرتبط کرده است.

ظهور سیگارهای الکترونیکی به افراد سیگاری راه جدیدی برای بدست آوردن نیکوتین ارائه کرده است. امروزه استفاده از سیگار الکترونیکی در بین افراد سیگاری و غیرسیگاری از جمله بزرگسالان و نوجوانان گسترش یافته است.

حتی با اینکه اکثر کشورها در مورد سیگارهای الکترونیکی قانونی تصویب کرده‌اند، شیوع آنها در سراسر جهان در حال افزایش می‌باشد.

بیشتر بخوانید: چگونه در خانه دندان‌های خود را سفید کنیم؟

 در سیگار الکترونیکی از چه مایعی استفاده می‌شود؟

مایعات مورد استفاده در سیگارهای الکترونیکی با نیکوتین یا بدون آن، در بطری‌های کوچک بسته شده تقریباً 30 میلی لیتر موجود هستند. در سیگارهای الکترونیکی، نیکوتین از طریق آئروسل از دستگاه به مجاری تنفسی کاربر منتقل می‌شود.

مرطوب کننده ها، PG و VG، به عنوان حلال‌های حامل نیکوتین و طعم‌های موجود در مایع استفاده می‌شوند. این مرطوب کننده‌ها وقتی گرم می‌شوند، آئروسل ایجاد می‌کنند که سپس استنشاق می‌شود.

PG چسبناک نیست و باعث تحریک بیشتر گلو و تقلید احساس سیگار کشیدن می‌شود، در حالی که VG غلیظ با طعم شیرین طبیعی است و ابرهای بخار زیبایی ایجاد می‌کند. برای ترکیب این دو ویژگی، مخلوطی از PG و VG در سیگارهای الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نسبت بر اساس ترجیح شخصی در مورد تعادل بین طعم، تحریک گلو و تولید بخار است.

علاوه بر این، مایعات سیگار الکترونیکی حاوی طعم‌های شیمیایی جذاب گوناگونی هستند. طعم‌های متنوع جوانان را بیشتر به کشیدن این سیگار ترغیب می‌کند.

هزاران طعم طراحی شده و در مایعات سیگار الکترونیکی گنجانده می‌شود سیگارهای الکترونیکی جایگزین سیگار کشیدن هستند و گزینه سالم‌تری هستند چندین مطالعه تجربی از سیگاری‌ها نشان می‌دهد که سیگارهای الکترونیکی در واقع آسیب کمتری نسبت به سیگارها دارند. با این وجود، نباید این تصور را داشت که سیگارهای الکترونیکی کاملا بی‌ضرر می‌باشند.

تاثیر سیگار الکترونیکی بر دندان‌ها

تاثیر سیگار الکترونیکی بر دندان‌ها- دکتر لیلا عطایی

نیکوتین جریان خون را کاهش میدهد. بنابراین، میزان اکسیژن و مواد مغذی لثه‌ها و سایر بافت‌های نرم دهان کاهش می‌یابد. هرچه بیشتر از سیگارهای الکترونیکی استفاده کنید، سلامت دهان شما بیشتر به خطر می‌افتد.

اثرات کاهش گردش خون در سراسر دهان مسئله‌ای جدی می‌باشد. این امر همچنین می‌تواند در توانایی دهان شما برای محافظت در برابر باکتری‌ها اختلال ایجاد کند. این مسئله احتمال پوسیدگی دندان، عفونت و سایر مشکلات بهداشت دهان و دندان را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

حتی اگر سیگار الکترونیکی برای سلامت دهان و دندان شما مشکل ساز نباشد، باز هم مشکلاتی وجود دارد که باید مراقب آن‌ها باشید. در سیگارهای سنتی از قیر و سایر رنگ کننده‌ها استفاده می‌شود. به دلیل اینکه دندان‌های شما لکه دار شده و شروع به پوسیدگی می‌کنند.

در بیشتر موارد، محصولات سیگار الکترونیکی از این مسائل جلوگیری می‌کنند. به این معنی که استفاده از سیگارهای الکترونیکی نسبت به محصولات معمولی دخانیات خطر کمتری برای سلامتی شما در پی خواهد داشت. با این حال، اگر به طور منظم از آن استفاده کنید، هنوز هم می‌توانند به سلامتی دهان و دهان شما آسیب برساند.

هنگامی که به طور مداوم فعالیت می‌کنید، احتمال ابتلا به بیماری پریودنتال به شدت افزایش می‌یابد. بیماری پریودنتال نوعی بیماری لثه است که به دندان های شما سرایت می‌کند. این بدان معنی است که اجتناب از سیگارهای سنتی تنها به شما این امکان را می دهد که احتمال ایجاد لکه بروی دندان خود را کاهش دهید.

با استفاده از محصولات سیگار الکترونیکی بیماری‌های پریودنتال ممکن است در دهان شما ایجاد شوند. از آنجایی که لثه ها در هنگام ابتلا به بیماری پریودنتال عقب نشینی می‌کنند، ریشه دندان‌های بیشتر در معرض باکتری‌ها قرار می‌گیرد. این امر منجر به پوسیدگی دندان و همچنین طیف وسیعی از مشکلات دیگر در دهان و دندان خواهد شد.

علائم تاثیر سیگار الکترونیکی بر دندان‌ها

اگر از سیگار الکترونیکی به مدت طولانی استفاده می‌کنید مراقب علائمی که باشید که به مشکلات بهداشت دهان و دندان مانند بیماری‌ پریودنتال یا پوسیدگی دندان اشاره می‌کنند باشید. در ادامه علائم این بیماری‌ها را ذکر می‌کنیم.

  • شل شدن یا افتادن دندان‌ها
  • عقب نشینی بافت لثه
  • بافت لثه حساس یا متورم
  • خونریزی و تحریک لثه‌ها
  • بوی بد دهان با خشکی دهان که ثابت می‌ماند و بعد از یک روز یا بیشتر از بین نمی رود.
  • دهان خشک
  • از دست دادن دندان

اگر متوجه شده‌اید که دندان‌های شما به دلیل دود یا سیگار دچار لکه یا آسیب شده است، برای برطرف کردن آن و داشتن لبخندی زیبا به مطب دکتر لیلا عطایی مراجعه کنید. هم اکنون برای گرفتن نوبت اقدام کنید.