سفیدکردن دندان‌ها

سفیدکردن دندان چیست؟

سفیدکردن دندان راهی مؤثر برای روشن‌کردن رنگ طبیعی دندان‌ها بدون برداشتن سطحی از آن است. در این روش رنگ دندان‌ها کاملاً تغییر نمی‌کند، اما به‌طورقطع روشن‌تر خواهد شد.

چرا باید دندان‌های خود را سفید کنیم؟

دلایل متعددی برای سفیدکردن دندان‌ها وجود دارد. همان‌طور که رنگ مو و پوست افراد متفاوت است، دندان‌های ما نیز با هم فرق دارند. تعداد کمی از افراد دارای دندان‌های سفید و درخشان هستند. همچنین با افزایش سن رنگ دندان‌ها رو به زردی می‌روند. غذا و نوشیدنی‌هایی مانند چای و قهوه هم روی رنگ دندان تأثیر می‌گذارند. سیگارکشیدن نیز می‌تواند باعث لکه‌دار شدن رنگ دندان شود. برخی از افراد ممکن است زیرسطح دندان‌های خود لکه داشته باشند که از آنتی‌بیوتیک‌های خاص یا ترک‌های کوچک نشئت می‌گیرد.

سفیدکردن دندان چه روش‌هایی دارد؟

بلیچینگ رایج‌ترین روش سفیدکردن دندان است. در صورت مراجعه به مطب دکتر عطایی ارزیابی از دندان‌های شما انجام خواهد شد و به شما گفته می‌شود که آیا برای درمان مناسب هستید یا خیر. در این روش دکتر ابتدا محافظ لاستیکی یا یک ژل روی لثه‌های شما قرار می‌دهد تا از آنها محافظت کند. سپس با استفاده از محافظ مخصوص که در دهان شما قرار می‌گیرد، محصول سفیدکننده روی دندان مالیده می‌شود. در بلیچینگ اکسیژن وارد مینای دندان شده و رنگ آن تغییر می‌کند.

سفیدکردن دندان‌ها چقدر طول می‌کشد؟

کل درمان معمولاً در عرض سه الی چهار هفته انجام می‌شود. ابتدا به دو یا سه ویزیت دندانپزشک نیاز دارید. هنگامی که دندانپزشک درمان را شروع کرد، باید آن را در خانه ادامه دهید. این بدان معناست که به طور منظم در طول دو تا چهار هفته از محصول سفیدکننده، به مدت 30 دقیقه تا یک ساعت استفاده کنید. برخی از محصولات جدید می‌بایست تا هشت ساعت مورداستفاده قرار بگیرند. این بدان معناست که در کمتر از یک هفته به نتیجه مطلوبی خواهید رسید.

مقالات

چه روش‌های دیگری برای سفیدکردن دندان‌ها وجود دارد؟

سفیدکننده لیزری نیز به همین منظور استفاده می‌شود. در طی این روش یک سد لاستیکی روی دندان‌های شما قرار می‌گیرد تا از لثه‌ها محافظت کند و محصول سفیدکننده روی دندان‌های شما گذاشته خواهد شد. سپس نور یا لیزر بر روی دندان‌ها تابیده می‌شود تا ماده شیمیایی را فعال کند. نور واکنش محصول سفیدکننده را تسریع می‌بخشد و تغییر رنگ سریع‌تر شکل می‌گیرد.

سفیدکردن دندان در مطب چقدر طول می‌کشد؟

دکتر عطایی باید دندان‌های شما را ارزیابی کند تا مطمئن شود که برای درمان مناسب هستید. پس از توافق، این روش معمولاً حدود یک ساعت به طول می‌انجامد.

هزینه سفیدکردن دندان چقدر است؟

هزینه‌ها در روش‌های مختلف سفیدکردن متفاوت است. برای آگاهی از هزینه‌های سفیدکردن دندان با مطب دکتر عطایی تماس حاصل فرمایید.

دندان‌ها تا کی سفید می‌مانند؟

اثرات سفیدکننده تا سه سال ادامه دارد. بااین‌حال، ماندگاری در افراد مختلف متفاوت است. درصورتی‌که سیگار می‌کشید و یا غذاها و نوشیدنی‌هایی می‌خورید که دندان‌های شما را لکه‌دار می‌کنند، ماندگاری سفیدی دندان‎ها کمتر خواهند بود.

عوارض جانبی چه هستند؟

دندان‌های برخی افراد ممکن است در طول یا بعد از درمان نسبت به سرما حساس شود. برخی دیگر ممکن است ناراحتی در لثه، گلودرد یا لکه‌های سفید روی خط لثه داشته باشند. این علائم معمولاً موقتی هستند و ظرف چند روز پس از پایان درمان ناپدید می‌شوند. در صورت ادامه هر یک از این عوارض جانبی به دکتر عطایی اطلاع دهید.

مبنای مطالعه اثرات مخرب محصولات سفید کننده

لارنت بوزک، استادیار دانشکده دندانپزشکی در مورد این مطالعه می گوید: “ما همیشه به تأثیر سفید شدن دندان‌های مبتنی بر پراکسید بر ساختار دندان و ارتباط آن با حساسیت علاقه مند بودیم. در این مطالعه، می خواهیم تأثیر آن بر روی مینای دندان را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم.”

بوزک قبل از این مطالعه به بررسی تاثیر استفاده از پراکسید هیدروژن در روت کانال تراپی پرداخته بود و متوجه شده بود که باعث آسیب کلاژن به صورت موضعی می شود. این امر او را واداشت تا نحوه نفوذ پراکسید از طریق مینای دندان و عاج، قبل از رسیدن به پالپ دندان را بررسی کند. او قصد داشت بداند چه آسیبی در طول راه اتفاق می‌افتد.

این مطالعه نشان داد که از دست دادن پروتئین مینای دندان منجر به نفوذ بیشتر ماده سفید کننده در داخل دندان می شود.و می تواند منجر به افزایش مرگ و میر سلول های پالپ دندان شود. این تیم از یک محفظه پرفیوژن عاج داخلی برای اندازه گیری های خود استفاده کرد.  محققان دریافتند که  حدود 35 درصد غلظت پراکسید کاربامید سلولهای پالپ دندان از بین رفتند.

در مورد انواع درمان دندانپزشکی بیشتر بدانید: با انواع درمان دندانپزشکی آشنا شوید

برای تعیین وقت قبلی میتوانید از طریق دکمه دریافت نوبت از کلینیک دکتر لیلا عطایی جهت دریافت خدمات تخصصی سفید کردن دندان اقدام کنید.