زمان جراحی دندان عقل
کامرانیه شمالی- خیابان بازدار-قبل از کوچه تاجیکی-ساختمان بام کامرانیه-پلاک ۱۳-طبقه
02122900416
09022900416

زمان جراحی دندان عقل

زمان جراحی دندان عقل

زمان جراحی دندان عقل، از موضوعات مهمی است که امروزه دغدغه خیلی از افراد است. در این مقاله به طور کامل به این موضوع میپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

دندان عقل آخرین دندانی است که در فک انسان رشد می کند. دندان عقل به علت اینکه در سن 17 الی 25 سالگی رشد میکند به این نام، نامگذاری شده است.

این دندان در سومین دندان آسیا و در قوس فک قرار دارد. در دهان هر شخص معمولا 4 دندان عقل رشد میکند که 2 دندان در فک بالایی و 2 دندان در فک پایین قراردارد که در بعضی افراد ممکن است 2 یا 3 عدد یا حتی در برخی افراد  نیزممکن است دندان عقلی وجود نداشته باشد.

اگر می خواهید در مورد دلایل و روش های کشیدن دندان عقل بیشتر بدانید، می توانید مقاله کشیدن دندان عقل، دلایل و روش ها را مطالعه کنید.

زمان جراحی دندان عقل - دکتر لیلا عطایی دندانپزشک

دندان عقل نهفته چیست

در برخی از افراد، دندان های عقل آنها به صورت کامل رشد نمیکند یا فضای کافی برای رشد ندارند. به همین دلیل، در زیر لثه  پنهان می مانند و به آن، دندان عقل نهفته میگویند.

وجود دندان های عقل نهفته در دهان باعث ایجاد درد، فشار بر دندان ها و نامرتب کردن آنها، عفونت لثه، متورم شدن غدد، تنفس نامطبوع و… خواهد شد. جراحی دندان عقل نهفته در این شرایط ضروری است.

زمان جراحی دندان عقل در چه مواردی توصیه میشود

عفونت لثه ها یا Pericoronitis : تمیز کردن دندان های عقل نهفته بسیار کار دشواری است. مواد غذایی و باکتری به راحتی در پشت دندان تجمع می یابد. به مرور زمان باعث شروع عفونت و متورم شدن لثه می شود که درد زیادی را همراه دارد.

آسیب زدن به دندان های دیگر Damage to other teeth : یک دندان مولر سوم نهفته میتواند فشار زیادی به دندان مولر دوم بیاورد. این پس از مدتی باعث خراب شدن دندان مولر دوم نیز می شود.

عفونت استخوان Bone infection : درمان عفونت لثه بسیار مهم است. به طوریکه اگر درمان نشود میتواند به دندان عقل نهفته که در استخوان قرار دارد سرایت کند. در نتیجه باعث آسیب دیدن دندان و استخوان فک شود.

عفونت استخوانی اگر بیشتر شود میتواند تا سال ها بدون احساس دردی پیشرفت کند. گاهی ممکن است به دندان های مجاور دندان عقل نیز آسیب برساند.

عفونت وارد شده از طریق استخوان به نواحی گردن یا گونه:

مشکل باز شدن دهان و یا سخت بلعیدن غذا، تب بالا، متورم شدن صورت از دلایل عفونت شدید دندان می باشد.

حرکت کردن دندانها  Tooth moveinent : در بعضی موارد دندان مولر نهفته باعث فشار وارد کردن به دندان های اطراف می شود. در نتیجه باعث خارج شدن از خط Occulusion میشود و در جویدن مشکل ایجاد می کند.

زمان جراحی دندان عقل - جراحی دندان

جراحی دندان عقل

اگر دندان عقل تان شرایط ساده و بدون نهفتگی باشد می توان آن را بدون نیاز به جراحی دندان کشید. در غیر اینصورت برای کشیدن دندان های عقل نهفته باید جراحی شوید.

در ابتدای جراحی دندان عقل ساده به دندان ها بی حسی موضعی میزنند. سپس اقدام به کشیدن دندان عقل می کنند. اما در جراحی دندان های نهفته و پیچیده بعد از تزریق بی حسی یک شکاف درمحل دندان عقل ایجاد می کنند. به این دلیل که بتوانند ریشه دندان عقل را ببینند. سپس اقدام به خارج کردن دندان می کنند که با توجه به شرایط دندان متفاوت باشد.

شما میتوانید انواع جراحی های دندان عقل را با بهترین دستگاه ها و خبره ترین دندانپزشک به ما پسپارید.

مضرات جراحی دندان عقل

دندان عقل  اگر نهفته باشد باعث درد و عفونت و … می شود. به همین دلیل تشخیص کشیده شدن یا نشدن آن با پزشک است. بعد از کشیدن دندان عقل در صورت ماهر نبودن پزشک مضراتی برای بیمار داشته باشد از جمله:

ایجاد حفره های خشک: بعد از کشیده شدن دندان در جای خالی شده خون لخته می شود. اگراین لخته خون ها تشکیل نشوند باعث ایجاد بوی بد در دهان و ایجاد حفره خشک می شود.

عفونت های پس از جراحی : پس از کشیده شدن دندان در جای خالی ممکن است غذا و باکتری جمع شود. این امر باعث عفونت می شود و البته بستگی به مراقبت های شما و توجه به دستورالعمل های پزشک دارد.

در بعضی موارد پس از جراحی ممکن است به عصب دندان، استخوان فک یا سینوس و دندان های مجاور آسیب برسد که باید برای درمان به دکترتان مراجعه کنید.

بعد از جراحی، چه مواردی باید درنظر گرفته شود

بعد از جراحی دندان عقل سعی کنید تا چند روز استراحت کنید. پس از جراحی حداقل به مدت یک هفته فعالیت های سنگین که موجب خونریزی مجدد میشود را انجام ندهید.

  • خونریزی بیش از حد لثه
  • داشتن تب
  • ایجاد مشکل در بلعیدن یا تنفس
  • بیشتر شدن تورم بعد ازگذشت دو سه روز از جراحی
  • خون یا چرک در بینی
  • از دست دادن احساس یا بی حسی مداوم
  • احساس فشار از داخل سوکت
  • اگر طعم بد دهان شما با آبکشی نمکی هم خوب نشد
  • محدود کردن فعالیت های شدید پس از جراحی
زمان جراحی دندان عقل - دکتر لیلا عطایی

زمان جراحی در چه سنی است

دندان پزشکان میگویند بهترین سن برای کشیدن دندان عقل در سن کمتر از 20 سالگی می باشد. زیرا درد و عوارض آن کمتر می باشد. هر چه سن بیشتر باشد، ریشه های دندان قطور تر و کشیدن دندان سخت تر می شود.

با افزایش سن احتمال شکسته شدن استخوان، احتمال پوسیدگی دندان های مجاور و التیام زخم نیز وجود دارد.

بعد از جراحی تا چه مدت نباید از دهانشویه و مسواک استفاده کرد

بعد از جراحی تا 24 ساعت محل کشیدگی دندان را شستشو ندهید. حتما مراقب باشید تا به لخته های خون آسیبی نرسد. حتی موقع خودن غذا هم سعی کنید با سمت دیگر غذا را بجوید تا به حفره خشک دندان آسیبی وارد نشود.

در ادامه نیز باید مراقبت های دندان را بیشتر انجام داد. با این شرایط باید طوری مسواک زد که به دندان آسیبی نرسد.

تجربه جراحی دندان عقل تضمینی با دکتر لیلا عطایی

جراحی دندان عقل یکی از جراحی هایی است که نیازمند تجربه و مهارت علمی پزشک است. به طوریکه از عوارض عفونت، تورم های شدید، درد های زیاد و…. جلوگیری کرد. خانم دکتر لیلا عطایی با داشتن دانش فراوان و لوازم جدید و کاملا استریل شده و تمام ملزومات لازم آماده خدمت رسانی به شما می باشد.

شما می توایند هر نوع خدمات دندان پزشکی را با خانم دکتر لیلا عطایی در محیطی آرام و بهداشتی تجربه کنید.