روکش دندان

روکش دندان چیست؟

با گذشت زمان، دندان‌ها آسیب می‌بینند. این آسیب‌ها به دلایل مختلفی ایجاد می‌شوند؛ مانند پوسیدگی، جراحت و یا گذشت زمان. در این صورت، دندان شکل یا اندازه خود را از دست می‌دهد. روکش، کلاهکی به شکل دندان می‌باشد که روی آن قرار می‌گیرد. روکش را می‌توانید مانند یک کلاه محکم برای دندان خود تجسم کنید. بدین‌وسیله شکل، اندازه، استحکام و ظاهر دندان بازیابی می‌شود. روکش روی دندان شما قرار گرفته و قسمت قابل رویت دندان را می‌پوشاند.

چه کسانی به روکش نیاز دارند؟

دلایل مختلفی نیاز به روکش دندان را واجب می‌سازد. در ادامه تعدادی از این موارد را ذکر می‌کنیم.

 • محافظت از دندان ضعیف در برابر شکستن و یا نگه‌داشتن دندان در صورت ترک خوردن قسمت‌هایی از آن
 • ترمیم دندان‌شکسته یا دندان پوسیده
 • پوشاندن و حمایت از دندان که بارها پرشده و چیز زیادی از آن باقی نمانده است
 • نگه‌داشتن دندان در محل خود
 • پوشاندن دندان‌های نامرتب یا دندانی که تغییر رنگ داشته است
 • پوشش ایمپلنت دندان
 • پوشاندن دندان درمان شده توسط عصب‌کشی

روکش از چه موادی درست شده است؟

روکش‌های دائمی از مواد مختلف ساخته می‌شوند. این مواد شامل موارد زیر هستند.

فلزات: فلزات متعددی وجود دارد که می‌توان از آن در روکش دندان استفاده کرد از جمله طلا، پالادیوم، نیکل و کروم. روکش‌های فلزی به‌ندرت خرد می‌شوند یا می‌شکنند و بیشترین دوام را از نظر ساییدگی دارند. آنها همچنین بسیار مقاوم هستند. رنگ فلزی اصلی‌ترین اشکال این نوع روکش است.

هزینه روکش دندان

پرسلین ذوب شده به فلز: این نوع روکش دندان را می‌توان با رنگ دندان‌های کنار روکش هماهنگ کرد؛ بنابراین رنگ دندان طبیعی‌تری دارند. بااین‌حال، گاهی اوقات فلز زیر سرپوش پرسلین به‌صورت یک خط تیره ظاهر می‌شود. از دیگر معایب آن می‌توان به خرد شدن یا شکستن قسمت پرسلین روکش و ساییده شدن دندان‌های مجاور اشاره کرد. این ساییدگی روی دندان‌هایی تأثیر می‌گذارد که هنگام بسته‌شدن با روکش در بالا و پایین دهان در تماس هستند. روکش‌های دندانی از جنس پرسلین ذوب شده می‌تواند انتخاب خوبی برای دندان‌های جلو یا عقب باشد.

تمام رزین: روکش‌های دندان ساخته شده از رزین به‌طورکلی از سایر انواع روکش ارزان‌تر هستند. بااین‌حال، با گذشت زمان فرسوده می‌شوند و احتمال شکستن آنها بیشتر است.

تمام سرامیک یا تمام پرسلین: این نوع روکش‌های دندانی بهترین تطابق رنگ طبیعی را در مقایسه با انواع روکش‌های دیگر ارائه می‌دهند. همچنین اگر به فلز حساسیت دارید، این انتخاب برای شما ایدئال می‌باشد. بااین‌حال، به‌اندازه روکش‌های پرسلین ذوب شده به فلز قوی نیستند. روکش‌های تمام سرامیک برای دندان‌های جلو انتخاب خوبی محسوب می‌شوند.

سرامیک فشرده: این نوع روکش دارای هسته داخلی سخت می‌باشند. روکش‌های سرامیکی فشرده با پرسلین پوشانده شده‌اند که بهترین هماهنگی رنگ طبیعی را ارائه می‌دهد. طول عمر آنها بیشتر از روکش تمام پرسلین است.

روکش دندان چقدر دوام دارد؟

به طور متوسط روکش دندان بین پنج تا 15 سال دوام می‌آورد. طول عمر آن به میزان “ساییدگی و پارگی” که در معرضش قرار می‌گیرد، نحوه رعایت بهداشت دهان و عادات شخصی بستگی دارد. این عادات شامل موارد زیر می‌شوند:

 • دندان‌قروچه
 • جویدن یخ
 • جویدن ناخن‌ها
 • استفاده از دندان برای بازکردن بسته‌بندی

مراقبت های مربوط به روکش دندان

بعد از عمل روکش دندان، مسواک زدن مداوم را فراموش نکنید. اگر روکش یا دندانهای اطراف آن به گرما یا سرما حساس هستند، از خمیردندان مخصوص برای آن ها استفاده کنید.

استفاده از نخ دندان به صورت روزانه می تواند به حفظ سلامت تمام دندان های شما کمک کند. در کنار اینها سعی کنید از خوردن غذاهای سفت خودداری کنید. زیرا خوردن آنها ممکن است باعث ترک خوردن روکش شما شود.

روکش دندان چقدر هزینه دارد؟

هزینه این کار بسته به محل زندگی و نوع روکشی که انتخاب می‌کنید متفاوت است. به‌عنوان مثال، روکش‌های پرسلین معمولاً گران‌تر از روکش‌های طلا هستند. برای اطلاع از قیمت‌ها با مطب دکتر عطایی تماس حاصل فرمایید.

برای تعیین وقت قبلی میتوانید از طریق دکمه دریافت نوبت جهت دریافت خدمات تخصصی دهان و دندان اقدام کنید.