دندان و اختلالات شناختی
کامرانیه شمالی- خیابان بازدار-قبل از کوچه تاجیکی-ساختمان بام کامرانیه-پلاک ۱۳-طبقه
02122900416
09022900416

دست دادن دندان

طبق تجزیه و تحلیل‌ های جدید از دست دادن دندان عامل خطر اختلالات شناختی و زوال عقل می‌ باشد. با از دست دادن هر دندان، خطر ابتلا به زوال شناختی افزایش می‌ یابد.

با این حال، این خطر در میان افراد مسنی که دارای دندان مصنوعی هستند قابل توجه نیست. این امر نشان می‌ دهد که درمان به موقع توسط دندان مصنوعی خطر ابتلا به اختلالات شناختی را کاهش می‌ دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر به این موضوع بپردازیم.

از دست دادن دندان و زوال عقل

زوال عقل

راه های مراقبت از دندان در کهنسالی را در این مقاله بیشتر مطالعه کنید: مراقبت از دندان در کهنسالی

براساس بیانات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ ها، از هر شش فرد 65 سال به بالا، تقریباً یک نفر همه دندان‌ های خود را از دست داده است.

مطالعات، ارتباط بین از دست دادن دندان و کاهش عملکرد شناختی را نشان می‌ دهد. به طوری که محققان طیف وسیعی از توضیحات احتمالی را برای این پیوند ارائه کرده‌ اند.

از دست دادن دندان‌ ها منجر به مشکل در جویدن می‌ شود، که به کمبود تغذیه دامن می‌ بخشد. این امر همچنین باعث ایجاد تغییراتی در مغز می‌ شود.

علاوه بر این، از دست دادن دندان مشکلات اجتماعی و اقتصادی مادام العمر ایجاد می‌ کند. این مشکلات عوامل ایجاد زوال شناختی هستند.

با توجه به تعداد سرسام آور افرادی که هر سال با بیماری آلزایمر و زوال عقل رو به رو می‌ شوند و فرصت ایجاد شده برای بهبود سلامت دهان و دندان، درک عمیق‌ تر از ارتباط بین سلامت دهان و زوال شناختی بسیار اهمیت دارد.

مطالعاتی در مورد از دست دادن دندان و اختلال شناختی انجام شده است. 14 مطالعه‌ ای که برای این منظور انجام شد، شامل 34،074 فرد بزرگسال و 4689 فرد مبتلا به کاهش عملکرد شناختی بود.

محققان دریافتند بزرگسالان با از دست دادن دندان 1.48 برابر بیشتر در معرض ابتلا به اختلالات شناختی و 1.28 برابر بیشتر در معرض برخورداری از زوال عقل هستند.

با این حال، بزرگسالانی که دندان خود را از دست داده‌ اند در صورت نداشتن دندان مصنوعی (23.8 درصد) در مقایسه با افرادی که از دندان مصنوعی (16.9 درصد) استفاده می‌کردند بیشتر دارای اختلالات شناختی بودند.

تجزیه و تحلیل بیشتر نشان داد که ارتباط بین از دست دادن دندان و اختلال شناختی در هنگام استفاده از دندان مصنوعی بین افراد قابل توجه نیست.

پیشنهاد می کنیم مطالعه مقاله با انواع درمان دندانپزشکی آشنا شوید را از دست ندهید. 

آیا بین از دست دادن دندان و اختلالات شناختی ارتباط مستقیم وجود دارد

ارتباط دندان و اختلالات شناختی

محققان همچنین تجزیه و تحلیل را توسط هشت زیرمجموعه مطالعاتی انجام دادند. در این تحقیقات به این موضوع پرداخته شد که آیا بین از دست دادن دندان و اختلالات شناختی ارتباط مستقیم وجود دارد یا خیر.

یافته‌ها این ارتباط را تأیید کرده است: هر دندان از دست رفته 1.4 درصد خطر اختلال شناختی و 1.1 درصد خطر زوال عقل را افزایش می‌دهد.

رابطه مستقیم بین تعداد دندان‌های ازدست‌رفته و خطر کاهش عملکرد شناختی، ارتباط میان از دست دادن دندان و اختلال شناختی را تقویت می‌ کند. یافته‌ ها اهمیت حفظ سلامت دهان و دندان و نقش آن در عملکرد شناختی را نمایان می‌ کنند.

مطالعه مقاله بین سلامت دندان و سلامت بدن چه ارتباطی وجود دارد؟ به شما پیشنهاد می شود. 

انواع درمان دندانپزشکی توسط دکتر عطایی

دکتر لیلا عطایی انواع درمان دنداپزشکی شامل ترمیم دندان، جرم‌گیری دندان، بازسازی خط لبخند، دنتال لیفتینگ، جراحی‌های اییکو، ارتودنسی نامرئی، سفید کردن دندان‌ ها، روت کانال تراپی، روکش دندان، ایمپلنت و غیره را ارائه می‌ دهد. به منظور دریافت این خدمات برای گرفتن نوبت اقدام کنید.