جرم گیری دندان در مطب دندانپزشکی دکتر لیلا عطایی

جرم‌گیری دندان

جرم‌گیری دندان توسط دندانپزشک انجام می‌شود. این روش که برای تمیزکردن دندان‌هاست 30 الی 60 دقیقه به طول می‌انجامد. بسیاری از مردم به دلیل اضطراب و فوبیا از دندانپزشکی ممکن است از آن بترسند یا حتی به طور کلی از انجام آن اجتناب کنند. این امر می‌تواند آثار مضر روی دندان‌ها داشته باشد. داشتن درک کامل از آنچه هنگام جرم‌گیری رخ خواهد داد به بیماران به‌منظور کاهش استرس کمک خواهد کرد.

جرم‌گیری چگونه انجام می‌شود؟

روش‌های جرم‌گیری دندان توسط هر دندانپزشکی متفاوت می‎‌باشند، اما اکثر آن‌ها روال مشابهی را دنبال می‌کنند. قبل از شروع فرایند جرم‌گیری، دندانپزشک از آینه کوچک مقعر استفاده می‌کند تا دهان بیمار را برای یافتن علائم مشکلات دهانی مانند التهاب لثه، ایجاد پلاک، ایجاد تارتار یا لکه‌های تیره روی دندان‌ها مورد بررسی قرار دهد. این کار به دندانپزشک کمک می‌کند تا بداند در حین نظافت روی چه چیزی تمرکز کند. اگر مشکلات جدی‌تری مانند شکاف یا بیماری‌های لثه مشاهده شد، نیاز به درمان آن‌ها نیز وجود دارد.

دندانپزشک با استفاده از یک ابزار کوچک قلاب‌دار به نام مقیاس سنج، هرگونه پلاک و تارتار را از سطح دندان‌ها، نزدیک خط لثه و بین دندان‌ها برمی دارد. بسته به میزان تجمع جرم، از مقیاس دستی یا اولتراسونیک استفاده می‌شود. در مرحله بعد، دندانپزشک دندان‌ها را جلا می‌دهد و هرگونه لکه را با استفاده از یک ابزار الکتریکی دستی با یک لیوان محافظ لاستیکی و یک خمیردندان ریز به نام خمیر پیشگیری‌کننده پاک می‌کند. برخی از مطب‌های دندانپزشکی شامل درمان فلوراید در فرایند جرم‌گیری دندان‌ها نیز می‌شوند. اغلب، بیماران می‌توانند ژل فلوراید موردعلاقه خود را انتخاب کنند. سپس این ژل در داخل دهان قرار می‌گیرد و بیمار باید تقریباً یک دقیقه آن را در دهان نگه دارد.

جرم گیری دندان در مطب دندانپزشکی

 آیا جرم‌گیری دندان درد دارد؟

اکثر بیماران هنگام جرم‌گیری دندان حداقل درد و ناراحتی را تجربه می‌کنند. اما عوامل متعددی می‌تواند این روند را دردناک‌تر سازد. حساسیت دندان به دلیل التهاب، بیماری لثه یا پوسیدگی دندان از دلایلی هستند که فرایند جرم‌گیری را برای بیمار پیچیده می‌کنند. بیماران باید هرگونه دردی را با دندانپزشک در میان بگذارند. دندانپزشک اغلب به بیمار اجازه استراحت می‌دهد و یا روش دیگری را برای کاهش درد امتحان می‌کند.

چرا باید دندان‌های خود را جرم‌گیری کنیم؟

درست است که جرم‌گیری دندان می‌تواند برای برخی از بیماران احساس ناخوشایندی داشته باشد، اما مشکلات شایع دندان مانند بیماری لثه یا پوسیدگی در درازمدت درد بسیار زیادی برایتان به بار خواهد آورد و نیاز به مراجعه بیشتری به دندانپزشک خواهید داشت. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به صورت منظم از ایجاد مقدار زیادی پلاک و جرم روی دندان جلوگیری کند. با این حال، انجام جرم‌گیری دو بار در سال برای از بین بردن کامل هرگونه تجمع ضروری است.

چرا باید برای جرم‌گیری دندان به مطب دکتر عطایی مراجعه کنیم؟

با مراجعه به مطلب دکتر عطایی جرم‌گیری دندان به صورت حرفه‌ای را تجربه خواهید کرد. پس از جرم‌گیری توسط دکتر عطایی رسوبات روی دندان‌ها که از نظر ظاهری ناخوشایند هستند از بین خواهند رفت و خطر پوسیدگی دندان و پریودنتیت به‌شدت کاهش می‌یابد. برای آگاهی بیشتر هم اکنون با مطب دکتر عطایی تماس حاصل فرمایید.

برای تعیین وقت قبلی میتوانید از طریق دکمه دریافت نوبت اقدام کنید.

فهرست