جراحی اپیکو

جراحی اپیکو یک عمل جراحی ساده و جزئی است که برای کودکان و بزرگسالان به‌عنوان راهی برای نجات دندان‌های در معرض خطر انجام می‌گیرد. جراحی اپیکو به جراحی انتهای ریشه نیز شناخته می‌شود، زیرا در آن نوک ریشه دندان و بافت اطراف آن برداشته می‌شود. این عمل جراحی آپیکال نیز نامیده می‌شود که به “رأس” یا انتهای دندان اشاره دارد.

اگر دندانپزشک به شما بگوید نیاز به جراحی اپیکو دارید، احتمالاً در دندان‌هایی که قبلاً دارای کانال ریشه بوده‌اند، التهاب یا عفونت باقی مانده در نزدیکی نوک ریشه به استخوان فک شما رسیده است.

جراحی اپیکو چیست؟

معمولاً این روش زمانی توصیه می‌شود که درمان استاندارد ریشه روی دندان انجام شده باشد اما برای نجات دندان و جلوگیری از عوارض بعدی کافی نباشد.

در مواردی که نگرانی آناتومیکی با نوک ریشه وجود دارد جراحی اپیکو ممکن است برای جلوگیری از مشکلاتی که بعداً بر روی چندین دندان تأثیر می‌گذارد مفید باشد.

اگر دندانپزشک شما جراحی اپیکو را توصیه می‌کند، به این دلیل است که هیچ جایگزین واقعی به جز برداشتن کل دندان شما وجود ندارد. در این صورت، شما نیاز به ایمپلنت ، بریج یا پروتز جزئی متحرک دارید تا دندان‌های مجاور در آینده حرکت نکنند.

روش کار چگونه است؟

قبل از انجام هر کاری، بی حسی موضعی به شما داده می‌شود تا ناحیه اطراف دندان آسیب‌دیده را بی حس کند.

در حین عمل، دندانپزشک لثه شما را بریده و بافت لثه را کنار می‌گذارد تا به ریشه برسد. معمولاً فقط چند میلی‌متر از ریشه برداشته می‌شود، مانند هر بافت آلوده اطراف ریشه.

پس از برداشتن نوک ریشه، کانال ریشه داخل دندان تمیز شده و با یک پرکننده کوچک بسته می‌شود تا از عفونت در آینده جلوگیری شود. دندانپزشک ممکن است از اشعه ایکس دیگری استفاده کند تا مطمئن شود دندان و فک شما خوب به نظر می‌رسد و هیچ فضایی وجود ندارد که عفونت جدید در آن نفوذ کند.

سپس بافت بخیه زده می‌شود، بنابراین لثه شما می‌تواند بهبود یابد و در جای خود رشد کند. استخوان فک نیز در نهایت بهبود می‌یابد. در حین عمل نباید احساس درد یا ناراحتی کنید.

جراحی اپیکو معمولاً 30 تا 90 دقیقه طول می‌کشد. محل دندان و پیچیدگی ساختار ریشه می‌تواند بر زمان مورد نیاز برای تکمیل جراحی تأثیر بگذارد.

جراحی اپیکو چه زمانی مورد نیاز است

بعد از جراحی اپیکو بهبودی

ممکن است با از بین رفتن بیهوشی کمی ناراحتی و تورم جزئی را تجربه کنید. این امر به تدریج طی چند روز آینده کاهش می‌یابد. اما در عرض یک یا دو روز، باید بتوانید فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرید.

پزشک ممکن است آنتی‌بیوتیک برای کمک به مبارزه با عفونت موجود یا جلوگیری از عفونت‌های بعد عمل تجویز کند. برای تسکین درد، داروهای ضدالتهابی مانند ایبوپروفن کافی هستند.

بخیه‌ها معمولاً ظرف یک هفته برداشته می‌شود. هنگام بخیه زدن برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن در نزدیک محل جراحی خود دقت کنید.

جراحی اپیکو عمل جراحی معمول سرپایی است و زمانی انجام می‌شود که درمان استاندارد ریشه برای نجات دندان کافی نباشد. این روش می‌تواند در جلوگیری از عوارض جدی مرتبط با سلامت دهان و فک شما بسیار مهم باشد.

معمولاً اگر عملکرد کانال ریشه ناموفق بود و عفونت در اطراف نوک ریشه دندان وجود داشت، جراحی اپیکو توصیه می‌شود. توجه داشته باشید که جایگزین جراحی اپیکو برداشتن کل دندان است؛ بنابراین، اگر دندانپزشک شما جراحی نوک ریشه را توصیه می‌کند، آن را جدی بگیرید.

در تصمیم‌گیری در مورد انجام جراحی اپیکو تأخیر نکنید. عفونت در اطراف یکی از دندان‌های شما می‌تواند گسترش یابد و مشکلات جدی برای سلامت دندان ایجاد کند.

برای تعیین وقت قبلی میتوانید از طریق دکمه دریافت نوبت اقدام کنید.