اوربایت و اورجت - دکتر لیلا عطایی
کامرانیه شمالی- خیابان بازدار-قبل از کوچه تاجیکی-ساختمان بام کامرانیه-پلاک ۱۳-طبقه
02122900416
09022900416

تفاوت اوربایت و اورجت

بسیاری از افراد از مشکل جلوزدگی دندانهای خود رضایت ندارند و در صدد حل این مشکل هستند. اصطلاح اوربایت و اورجت در این خصوص به کار می رود. در این مقاله به توضیح این اصطلاحات و تفاوت آنها خواهیم پرداخت پس تا پایان مطلب ما را همراهی نمایید.

مقاله پیشنهادی: اقدامات قبل از ارتودنسی

اوربایت و اورجت - قبل و بعد درمان

تفاوت اوربایت و اورجت چیست؟

بطور کلی مشکل بایت عدم تناسب جایگاه دندانها و تماس آنها با هم هنگام بسته بودن فک ها است. اوربایت هم به فاصله عمودی بین دندان های جلویی پایینی و بالایی می گویند.

وقتی فک ها بسته هستند در حالت نرمال یک چهارم سطح دندان های جلوی پایینی در پشت دندان های جلوی بالایی پنهان می شود. اگر این دندان های جلو همپوشانی شان از این مقدار زیادتر شود به آن دیپ بایت یا اوربایت شدید می گویند.

اورجت به جلو زدن افقی دندان های جلوی بالا می گویند. بعبارتی اورجت به فاصله افقی دندان های جلوی بالا و پایین می گویند. در حالت نرمال و طبیعی دندان های جلوی بالا دو میلیمتر فاصله با دندان های جلوی پایینی دارند ولی اگر از دو میلیمتر بیشتر باشد مشکل بایت اورجت است.

پیشنهاد می کنیم مطالعه مقاله مشکلات احتمالی بعد از ایمپلنت را از دست ندهید. 

اوربایت و اورجت - ارتودنسی

روش های درمان اوربایت و اورجت

جلو زدگی دندان ها ممکن است منجر به لب پرشدگی و شکستگی دندان ها شود همین طور مشکلاتی در صحبت کردن و تلفظ حروف ایجاد کند مخصوصا در تلفظ حرف سین و شین. برای درمان اوربایت و اورجت باید دندان ها مرتب و صاف شوند که از طریق ارتودنسی، عمل جراحی و یا هر دو انجام می گردد.

– ارتودنسی فانکشنال:

در این ارتودنسی از وسایل عملکردی یا فانکشنال استفاده می شود که برای اصلاح مشکلات ارتباط بین دندان های پایین و بالا استفاده می شود. وسیله های فانکشنال جهت حرکت فک به موقعیت و وضعیت بهتر که در این وضعیت دندان ها به هم جفت می شوند استفاده می شود.

این وسایل امکان دارد همزمان یا پیش از براکت بکار گرفته شود. این وسیله ها بصورت ثابت یا غیر ثابت وجود دارد. استفاده از نوع ثابت آن طی مدت 7 ماه می تواند اوربایت یا اورجنت را اصلاح کند.

پیشنهاد می کنیم مقاله کامپوزیت دندان چیست؟ را مطالعه نمایید.

اوربایت و اورجت - جلوزدگی دندان بالا

– براکت:

بعد از اینکه فک ها در یک راستا قرار گرفتند دندانپزشک اقدام به مرتب و صاف کردن دندان ها می کند. براکت دندانها را هم راستا می کند. شاید لازم باشد 1 تا 3 سال براکت را در دهان نگهدارید و وقتی هم که آن را در آوردید باید وسیله ای به نام ریتینر را استفاده کنید که وضعیت دندان ها ثابت شوند.

افرادی که دوست ندارند هنگام خندیدن وسیله ای در دهانشان دیده شود می توانند از ریتینرهای ثابت که به شکل یک سیم فلزی در ابعاد کوچک است و در پشت دندان های جلو نصب می شود استفاده نمایند.

– عمل جراحی فک:

اگر فک نامتناسب و صورت نامتقارن باشد از روش جراحی فک استفاده می شود. در این عمل جراح فک و متخصص ارتودنسی با هم همکاری دارند. در ابتدا عکس پرتو ایکس و قالب گیری از دندان ها صورت می گیرد.

برنامه درمانی به این شکل است که اول به مدت یک سال یا یک سال و نیم براکت گذارده می شود و بعد از آن جراحی فک صورت می گیرد. این عمل با بیهوشی صورت می گیرد و داخل دهان جراحی می شود یعنی بیرون از دهان و روی صورت جای زخم به جای نمی ماند.

مدت بستری در بیمارستان هم بین 2 تا 4 روز متغیر است و حدود 12 هفته طول می کشد تا بیمار به طور کامل بهبود پیدا کند.

ارائه خدمات دندانپزشکی در کلینیک دکتر لیلا عطایی

خانم دکتر لیلا عطایی، با تجربه و تخصص عالی در زمینه دندانپزشکی انواع خدمات ارتودنسی دندان، ایمپلنت، زیبایی طرح لبخند، جراحی دندان و غیره را با بهترین کیفیت به شما ارائه می دهد.