سلامت دندان و سلامت بدن
کامرانیه شمالی- خیابان بازدار-قبل از کوچه تاجیکی-ساختمان بام کامرانیه-پلاک ۱۳-طبقه
02122900416
09022900416

سلامت دندان و بدن و ارتباط بین آن ها

سلامت دندان و بدن چه ارتباطی با هم دارند؟ بیماری کرونا باعث شده همه به فکر سلامتی خود باشیم. برای کاهش شیوع این ویروس، از ماسک برای پوشاندن بینی و دهان خود استفاده می‌کنیم. زیرا می‌دانیم دهان محل اصلی انتشار ویروس و سایر باکتری‌ها است.

با این حال، برای بسیاری از بیماری‌های جدی و تهدید کننده دیگر، رابطه آشکار بین سلامت دندان و بدن به طور کلی نادیده گرفته می‌شود. برای آشنایی با این بیماری‌ها و رابطه سلامت دندان و بدن در ادامه با ما همراه باشید.

رابطه سلامت دندان و بدن

سلامت بدن

ادبیات بالینی سال‌هاست که ارتباط بین سلامت دندان و سلامت بدن را اثبات کرده است. دهان و دندان می‌توانند محل اصلی ایجاد یا عود بیماری‌های مزمن جدی، از جمله بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، دیابت، سرطان‌، آلزایمر یا زوال عقل باشند.

اخیراً، شرایط بهداشت دهان و دندان در ابتلا به بیماری کوید نیز نقش دارد. در مطالعه اخیر منتشر شده در مجله بالینی پریودنتولوژی، مشخص شد که بیماری لثه ممکن است در صورت بروز کرونا شانس بستری شدن یا مرگ را افزایش دهد.

این مطالعه نشان داد که 568 بیمار مبتلا به پریودنتیت، شدیدترین نوع بیماری لثه،  سه برابر بیشتر در معرض عوارض کرونای شدید هستند.

بیشتر بخوانید: شرایط مراجعه به دندان پزشکی در ایام کرونا

پریودنتیت همچنین با فشار خون بالا ارتباط دارد. انجمن قلب آمریکا این ارتباط را در گزارش تحقیقی روی 500 بزرگسال تأیید کرد. این مطالعه نشان داد تقریباً 50 درصد از بزرگسالان ممکن است فشار خون بالا داشته باشند.

پریودنتیت بیش از 40 درصد از بزرگسالان ایالات متحده را مبتلا می‌کند. این بیماری دهان می‌تواند منجر به عواقب قابل توجه دندان و سلامتی شود. گزینه‌های درمانی ایمن و مقرون به صرفه برای افراد مبتلا به پریودنتیت پس از تشخیص صحیح توسط متخصص دندانپزشکی وجود دارد.

چرا سلامت دهان بر سلامت کلی بدن تاثیر می‌گذارد

بهداشت عمومی

در اطراف هر دندان یک کمربند تنگ از الیاف وجود دارد که لثه ها را محکم دور دندان نگه می‌دارد. این مهر و موم محکم طراحی شده است تا عناصر را دور نگه دارد.

اگر باکتری‌ها بتوانند از دهان به بافتهای سیستمیک منتقل شوند، سیستم ایمنی بلافاصله واکنش نشان می‌دهد. در دهان سالم بدون عفونت، مهر و موم محکم است و مسیر بین باکتری‌های دهان و جریان خون بسته می‌باشد.

هنگامی که عفونت در لثه وجود دارد، مهر و موم ضعیف شده و عناصر محیط خارجی می توانند از لثه عبور کنند. آن‌ها می‌توانند از این طریق وارد جریان خون شوند.

هنگامی که باکتری‌ها از این مهر و موم عبور کنند، وضعیت خطرناک می‌شود. این شرایط همانند زخم روی پوست می‌باشد. اشیاء خارج از بدن در این شرایط می‌توانند وارد بدن شوند و تمام سیستم های دیگر را از طریق جریان خون آلوده کنند.

مراجعه به دندانپزشک و مراقبت از سلامت دهان و دندان می تواند سلامت کلی شما را تا حد زیادی بهبود بخشد. وظیفه ما این است که دست به دست هم با متخصصان پزشکی همکاری کنیم.

چیزی که شگفت آور است این است که با همه این شواهد، به جز متخصصان گوش و حلق و بینی، اکثر پزشکان هنوز احساس می‌کنند که دهان همچنان به عنوان حوزه حرفه‌ای در دندانپزشکی محسوب می‌شود. زمان آن رسیده است که این امر تغییر پیدا کند و دهان همراه بدن در نظر گرفته شود.

خدمات دندانپزشکی با بهترین مواد در مطب دکتر لیلا عطایی

کلینیک دکتر لیلا عطایی با تخصص حرفه ای در این زمینه تلاش دارد تا انواع خدمات دندانپزشکی مانند کامپوزیت، جراحی اپیکو، ارتودنسی، بازسازی خط لبخند، ایمپلنت، سفید کردن دندان ها، ترمیم دندان و غیره را برای شما انجام دهد.

درمان متناسب با نیاز شما

در کلینیک دندانپزشکی دکتر لیلا عطایی همواره به دنبال گسترش دانش و تخصص خود در زمینه دندانپزشکی هستیم  تا بهترین خدمات را به بیماران ارائه دهیم.

اگر می خواهید از هزینه کامپوزیت دندان و همچنین دیگر خدمات درمان دندان اطلاع کسب کنید با ما تماس بگیرید.