بهترین خمیردندان
کامرانیه شمالی- خیابان بازدار-قبل از کوچه تاجیکی-ساختمان بام کامرانیه-پلاک ۱۳-طبقه
02122900416
09022900416

بهترین خمیردندان برای بهداشت دهان و دندان

یکی از راه های نظافت دندان استفاده از خمیردندان می باشد. عموما خمیردندان ها به صورت خمیر، ژل یا پودر وجود دارد و کاربرد آن ها برای از بین بردن پلاک روی دندان  و لثه ها می باشد. با این حال، بهترین خمیردندان برای شما ممکن است با توجه به نوع آسیب دندان تان متفاوت باشد، که توسط دندان پزشک مشخص می شود. در ادامه با ما همراه باشید.

تاریخچه استفاده از خمیر دندان

تاریخچه استفاده از خمیردندان به 5000 سال قبل از میلاد برمی گردد، که مصری ها و یونانی ها از آن برای تمیز کردن دندان های خود استفاده می کردند. اما مواد تشکیل دهنده خمیر دندان با خمیردندان های امروزی کاملا متفاوت بود. رومی ها برای از بین بردن بوی بد دهان، مقداری گیاهان معطر و پودر زغال به خمیر دندان اضافه می کردند. چینی ها از نمک، گیاهان معطر و جینسینگ برای تهیه خمیر دندان استفاده می کردند.

نحوه ساخت خمیر دندان به تدریج تغییر کرد. خمیر دندان در دهه 1800 از گچ و صابون ساخته و به شکل پودر استفاده می شد. پودر صابون در ابتدا در ساخت خمیر دندان استفاده می شد، اما در سال 1945 پودر صابون از خمیر دندان حذف شد و با سدیم لورت سولفات جایگزین شد که خمیر دندان را خمیری و نرم می کرد.

خمیر دندان در نیمه دوم قرن بیستم به صورت حرفه ای تولید شد. پس از چند سال، ماده ای بنام فلوراید را به خمیر دندان اضافه کردند که تمیزی بیشتری را به دندان ها می بخشد. امروزه انواع مختلفی از خمیردندان ها برای مصارف مختلف مانند سفید کردن، کنترل پوسیدگی دندان، بیماری لثه و کاهش پلاک و بوی بد دهان وجود دارد. در ادامه درمورد مناسب ترین خمیردندان برای شما صحبت خواهیم کرد.

بهترین خمیردندان - دکتر لیلا عطایی

مواد تشکیل دهنده خمیردندان های مدرن

یکی از اجزای ضروری خمیردندان مواد ساینده موجود در آن است. میزان سایش استفاده شده در خمیر دندان باید مشخص باشد. زیرا مقدار زیاد آن باعث حساسیت دندان و پوسیدگی دندان می شود و مقدار کم آن باعث تمیز نشدن کافی دندان ها می شود.

استفاده از طعم دهنده ها و خوشبو کننده ها در داخل خمیر دندان از مواردی است که به دلیل خوشبو کردن دندان ها به کار می رود. یکی از ترکیبات خمیر دندان، صابون است که باعث تولید کف و حرکت راحت تر مسواک زدن روی دندان ها می شود. این کف حاوی سولفات لاریل سدیم است که باعث تمیز شدن دندان ها می شود.

در برخی از خمیر دندان ها از رنگ های خاصی استفاده می شود که هر کدام دلالت بر شیمیایی بودن و یا طبیعی بودن خمیر دندان می کند. استفاده از گلیسیرین و داروهایی مانند هگزاکلروفن، فلوراید و کلروفیل نیز در محتویات خمیر دندان رایج است. از جمله موادی که در بهترین خمیردندان ها استفاده می شد و وجود آن الزامی است، فلوراید می باشد. این ماده باعث تقویت مینای دندان شده و از پوسیدگی جلوگیری می کند.

طعم تند وسوزاننده خمیردندان ها اغلب به دلیل ماده تتراسدیم پیروفسفات است. این ماده باعث از بین بردن جرم های روی دندان می شود. علاوه بر این، ماده ضد میکروبی دیگری بنام تری کلوزان وجود دارد که عفونت های بین لثه و دندان را کاهش می دهد. با وجود عوارض آن، اما فواید آن بیشتر است.

انواع خمیر دندان ها اغلب به اشکال زیر وجود دارند:

 • مایع
 • ژله ای
 • خمیری

مطالعه این مقاله به شما پیشنهاد می شود: عادات سالم برای بهداشت دهان و دندان

انواع خمیر دندان از نظر فرمول و کاربرد

 • خمیر دندان ضد پلاک در فرمولاسیون خود حاوی تریکلوزان است و فعالیت ضد میکروبی دارد.
 • خمیر دندان ضد جرم حاوی رزین پیروفسفات می باشد. این مواد به از بین بردن رسوبات و تارتار روی دندان کمک می کنند.
 • خمیر دندان مخصوص کودکان که باید در دمای 18 تا 27 درجه در جای خنک و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کرد.

در اکثر خمیر دندان ها از ماده ای بنام فلوراید استفاده می شود که برای درمان بیماری های دندان مفید است. از جمله:

 • برای کاهش پوسیدگی دندان
 • برای افزایش استحکام دندان
 • افزایش مقاومت دندان ها در برابر باکتری های مضر دهان
 • برخی از دندان ها به غذاهای سرد یا گرم، ترش یا شیرین حساسیت دارند. این افراد باید از خمیر دندان ضد حساسیت استفاده کنند.

مقدار خمیر دندان برای استفاده روزانه

برخی افراد فکر می کنند، مقدار زیادی از خمیر دندان استفاده کنند، دندان ها سفیدتر و تمیزتر می شوند، اما این کاملا اشتباه است. دندان پزشکان میزان خمیردندانی را که باید در هر بار مسواک استفاده شود به صورت یک نخود اعلام کرده اند. برخی دیگر نمک را همراه با خمیر دندان استفاده می کنند، اما این هم درست نیست. نمک به دلیل داشتن فلوئور می تواند باعث ایجاد ناهنجاری در محیط دهان و همچنین آسیب به بافت های دهان شود.

دندانپزشکان همیشه استفاده از نخ دندان با مسواک را توصیه می کنند. افرادی که دندان های کج دارند باید از نخ دندان استفاده کنند زیرا ممکن است دندان هایشان به طور کامل با مسواک تمیز نشود. استفاده از نخ دندان از 3 تا 4 سالگی توصیه می شود که باید توسط والدین آموزش داده شود.

بهترین خمیردندان - خمیردندان ضد حساسیت

ویژگی های بهترین خمیردندان از نظر دندان پزشکان

دندان پزشکان دلیل خاص خود را برای انتخاب خمیر دندان دارند. ممکن است نظر به نوع بیماری دندان که شخص به آن مبتلا است خمیر دندان خاصی تجویز شود. عواملی مهمی هستند که در انتخاب بهترین خمیردندان نقش دارند. بعضی از آن ها قرار ذیل است:

 1. برای زیباتر، براق شدن دندان ها و سفیدتر شدن
 2. داشتن طعم و بوی عالی
 3. به مینای دندان آسیب نرسانید
 4. جلوگیری از پوسیدگی دندان
 5. از ایجاد جرم بر روی دندان ها جلوگیری کند
 6. کاهش حساسیت دندان
 7. دریافت گواهینامه از سازمان استاندارد و انجمن دندانپزشکی
 8. استفاده از بسته بندی مناسب
 9. داشتن قیمت مناسب

خمیردندان ضد پوسیدگی دندان

دندان پزشکان، اغلب برای کسانی که دچار پوسیدگی دندان هستند خمیردندان خاصی را توصیه می کنند که حاوی سدیم فلوراید، فلوراید قلع، مونوفلوئورو فسفات باشند. در صورت زیاد بودن مقدار فلوراید پوسیدگی دندان بهتر انجام می شود. بعد از معاینه دندان های شما و تشخیص پوسیدگی این نوع خمیر دندان با دوز مصرفی مشخص به شما توصیه می شود.

بهترین خمیردندان مخصوص دندان های حساس

دندان های حساس نمی توانند از انواع خمیردندان استفاده کنند. بلکه مواد تشکیل دهنده آن باید به گونه ای باشد که واکنش نورون ها را نسبت به درد متوقف کند. هم چنان، توبول های عاجی دندان را نیز مسدود کند. بعد از مشورت با دندان پزشک خود می توانید از این خمیردندان ها استفاده کنید.

دلیل رنگ بندی انتهای لوله خمیر دندان

هنگام خرید خمیر دندان، اگر به قسمت پایین لوله خمیر دندان نگاه کنید، رنگ هایی را مشاهده خواهید کرد که هر کدام معنای خاصی دارند:

رنگ مشکی نشان می دهد که تمام ترکیبات آن کاملا شیمیایی است. سبز نشان دهنده این است که مواد استفاده شده کاملا طبیعی است. رنگ آبی به این معنی است که در کنار مواد طبیعی  از بعضی از داروها نیز استفاده شده است. رنگ قرمز به معنای وجود مواد شیمیایی در کنار مواد طبیعی است.

در چه مواردی استفاده از خمیر دندان مضر است؟

استفاده از خمیردندان ضرری برای دندان ها ندارد، مگر اینکه ترکیبات شیمیایی آن دندان های شما را تحریک کند. تاثیر استفاده از خمیر دندان به نوع مسواک زدن شما بستگی دارد. در صورتی که شما در استفاده از مسواک و خمیر دندان آشنایی نداشته باشید و نکات مهم را رعایت نکنید. حتما به دندان های خود آسیب وارد خواهید کرد.

مسواک زدن سریع: برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید باید زمان کافی را برای مسواک زدن در نظر بگیرید. حداقل 2 دقیقه زمان برای مسواک زدن کافی است.

استفاده زیاد از خمیردندان زیاد: مقدار زیاد خمیر دندان باعث تمیزی دندان ها نمی شود، بلکه باید خمیردندان را به اندازه نخود روی مسواک قرار دهید.

تمیز نکردن تمام قسمت های دندان: برخی از افراد نه تنها وقت کافی برای مسواک زدن نمی گذارند، بلکه تمام قسمت های دندان را تمیز نمی کنند. دقت کنید که بین دندان ها و پشت دندان ها را هم مسواک بزنید تا آثار غذا باقی نماند. مسواک زدن سطح زبان هم به نظافت دهان شما کمک بسیاری می کند.

ارائه خدمات دندان پزشکی در کلینیک دکتر لیلا عطایی

انتخاب بهترین خمیردندان به تنهایی در تمیز کردن دندان هایتان موثر نیست. بلکه باید نحوه مسواک زدن صحیح را نیز رعایت کنید. با توجه به مشکلات دندان می توانید از خمیردندان های خاصی استفاده کنید تا بیماری شما رفع شود.

کلینیک دکتر لیلا عطایی با بکار گیری تکنیک های نوین درمانی تلاش دارد تا انواع خدمات ترمیم دندان، جرم گیری دندان، جراحی، روت کانال تراپی و غیره را با کیفیت بالا به شما ارائه دهد. با توجه به شیوع ویروس کرونا و جلوگیری از انتقال آن از وسایل یکبار مصرف و ضد عفونی شده استفاده می گردد. شما می توانید برای مراجعه به مطب دکتر لیلا عطایی همین حالا با ما تماس بگیرید.