وسایل دندان پزشکی
کامرانیه شمالی- خیابان بازدار-قبل از کوچه تاجیکی-ساختمان بام کامرانیه-پلاک ۱۳-طبقه
02122900416
09022900416

معرفی و بررسی انواع وسایل دندان پزشکی

دندان پزشکی، جزو حرفه هایی است که نیازمند تجهیزات و وسایل دندان پزشکی، حرفه ای و به روز است. دندان پزشک ها با به کارگرفتن، وسایل و تجهیزات جدید و پیشرفته همواره سعی در ارائه بهتر خدمات خود دارند.

این دستگاه ها، در انجام کارهایی مانند جراحی و یا ترمیم دندان ها به دندان پزشک کمک میکنند. ما در این بخش سعی در معرفی برخی از ابزار های دندان پزشکی داریم که شاید کمتر با آن ها اشنا باشید. پس تا اخر این مقاله با ما همراه باشید.

دستگاه آمالگاماتور

یکی از ابزار ها و دستگاه های مورد استفاده در دندان پزشکی، دستگاه آمالگاماتور نام دارد. این دستگاه عمدتا به نوع کپسولی و پودری است. در آمالگاماتور های پودری، مقدار امالگام متغییر است و با استفاده از پیچ کنار دستگاه، میتوان مقدار آن را تغییر داد.

اما در آمالگاماتور های کپسولی، این امکان وجود ندارد و پودر و جیوه موجود در آن، از قبل و توسط شرکت سازنده تنظیم شده است و نیازی به تنظیم مجدد ندارد.

این دستگاه را می بایست 1 یا 2 بار در هفته، سر و ته کرد و دوباره به حالت اول خود برگرداند. نکته قابل توجه آن است که این دستگاه نباید در معرض تابش نور خورشید قرار بگیرد.

دستگاه اتوکلاو

این دستگاه با استفاده از بخار آب، در دما و فشار بالا، اقدام به تمیز کردن و ضد عفونی کردن، دستگاه ها و وسایل، پزشکی و دندان پزشکی می کند. همچنین این دستگاه علاوه بر تمیز کردن وسایل و تجهیزات، برای انجام واکنش های شیمیایی که نیازمند به فشار و دمای بالا هستند، هم استفاده میشود.

در درون این دستگاه، به منظور بالا رفتن مقاومت دمایی آن، از فویل استفاده شده است. این دستگاه در ابعاد و اندازه های مختلف موجود است. نام این دستگاه از واژه یونانی اتو( کلید) و واژه لاتین کلاو( کلید) تشکیل شده است.

این مقاله را مطالعه نمایید: باندینگ دندان چیست؟

وسایل دندان پزشکی - ابزار دندانپزشکی

کاویترون

کاویترون، دستگاهی است که به منظور جرم گیری دندان استفاده میشود. امروزه دستگاه های جرم گیری دندان، جزو پرفروش ترین دستگاه ها است. این دستگاه جزو پر مصرف ترین دستگاه های دندان پزشکی به شمار می آید.

ساکشن

ساکشن ها جزو پرمصرف ترین دستگاه ها و وسایل دندان پزشکی هستند. این دستگاه در اکثر کار ها و خدمات دندان پزشکی به کار برده میشود. ساکشن، با استفاده از مکش خود، اقدام به خالی کردن بزاق دهان بیمار میکند. به این علت که تجمع اب دهان بیمار هم میتواند در کار دندان پزشک اخلال ایجاد کند و هم برای بیمار ناخوشایند باشد.

دستگاه های تصویر برداری و دوربین داخل دهانی

یکی دیگر از وسایل دندان پزشکی نسبتا جدید در دندان پزشکی، دوربین های داخل دهانی است. با استفاده از این دوربین ها شما میتوانید، کاری که دندان پزشک برروی دندان شما انجام می دهد را مشاهده نمایید.

این دوربین ها اندازه و ابعاد بسیار کوچکی دارند که به صورت بی سیم و یا سیم به یک مانیتور که رو به روی بیمار است متصل میشود. با استفاده از این دوربین ها شما میتوایند در جریان روند درمان خود قرار بگیرید. علاوه بر آن، نقاطی از دندان های خود را مشاهده کنید که قبلا امکان مشاهده آن ها را نداشتید.

در گشته اکثر مطب ها فاقد این دوربین ها بودند و عکس برداری از دهان، خارج از مطب دندان پزشکی انجام مشید. اما امروزه در کلینیک های دندان پزشکی با استفاده از این دوربین ها و دستگاه های اشعه ایکس، عکس برداری از دندان بیمار در داخل مطب و تحت نظر پزشک انجام میشود.

سایر وسایل دندان پزشکی

علاوه بر تمام وسایل و دستگاه هایی که گفته شد، وسایلی مانند آینه های دندان پزشکی، یونیت، وسایل یک بار مصرف، ماده قالب گیری و… از سایر وسایل و تجهیزات موجود در دندان پزشکی هستند که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند.