مواد سازنده ایمپلنت دندان
کامرانیه شمالی- خیابان بازدار-قبل از کوچه تاجیکی-ساختمان بام کامرانیه-پلاک ۱۳-طبقه
02122900416
09022900416

انواع مواد سازنده ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان از کارهایی است که برای ترمیم دندان استفاده می شود. هم چنین می توانید برای جایگزین دندان های از دست رفته و بازگرداندن لبخند طبیعی و سالم بسیار مفید هستند. در این مقاله شما را با انواع مواد سازنده ایمپلنت دندان آشنا می سازیم. پس با ما همراه باشید.

اما سوال اینجاست که ایمپلنت دندان از چه موادی ساخته شده است؟

منظور ما از مواد ایمپلنت دندان چیست؟

بیایید کشف کنیم که بهترین مواد سازنده ایمپلنت دندان در دنیای ایمپلنت دندان امروزی چیست؟

روش های نصب ایمپلنت دندان

نحوه قرار گری ایمپلنت با توجه به سلامت استخوان فک و اولویت بیمار تعیین می شود. بسته به این عوامل، ممکن است با یکی از انواع ایمپلنت زیر کار کنید:

ایمپلنت های اندوستال

ایمپلنت های اندوستال مستقیماً در استخوان فک قرار می گیرند. آنها معمولاً از تیتانیوم ساخته می شوند و به شکل پیچ های کوچک هستند. ایمپلنت آندوستال رایج ترین نوع ایمپلنت دندان است زیرا از استخوان فک بیمار در برابر فرسودگی در طول زمان محافظت می کند. ایمپلنت اندوستال برای اینکه به طور مستحکم به مدت طولانی دوام داشته باشد، بستگی به تراکم استخوان دندان دارد. به همین دلیل بیماران با تراکم استخوان پایین ممکن است نیاز به پیوند استخوان برای تقویت فک قبل از عمل داشته باشند.

ایمپلنت های ساب پریوستال

ایمپلنت های ساب پریوستال در زیر لثه قرار می گیرند. تفاوت اساسی بین ایمپلنت های ساب پریوستال و اندوستال این است که دستگاه های ساب پریوستال در استخوان فک تعبیه نمی شوند، بلکه روی آن یا بالای آن قرار می گیرند. ایمپلنت‌ها معمولاً در بیمارانی استفاده می‌ شوند که استخوان فک سالم کافی برای حمایت از ایمپلنت اندوستال ندارند و نمی‌ خواهند پیوند استخوان را برای بازسازی استخوان فک انجام دهند.

برای اطمینان، دندان پزشک با معاینه بیمار تراکم استخوان فک را ارزیابی می کند تا تعیین کند که کدام موقعیت ایمپلنت به بهترین وجه از دهان محافظت می کند.

در مورد ایمپلنت دندان بیشتر بدانید: ایمپلنت دندان چیست و چه مزایایی دارد

مواد سازنده ایمپلنت دندان - دکتر لیلا عطایی

رایج ترین انواع مواد ایمپلنت دندان

تا حال تمام ایمپلنت‌های دندانی از یک ماده به نام تیتانیوم مشتق می ‌شدند. اما با ظهور تکنولوژی، امروزه ایمپلنت های دندانی از مواد مختلف ساخته می شوند. این مواد با توجه به خواص فیزیکی و شیمیایی که بر کاربردهای بالینی آنها تأثیر می گذارد متفاوت هستند. عموما، مواد ایمپلنت دندان باید با محیط زیست سازگار بوده و در برابر خوردگی و شکستگی مقاوم باشند.

مواد ایمپلنت دندانی عموما از جنس تیتانیوم یا زیرکونیوم هستند. با وجود مواد ایمپلنت دندانی، باید از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار باشند. انواع متداول مواد ایمپلنت دندانی که امروزه در ساخت ایمپلنت دندان استفاده می شود، در زیر بیان شده است.

مواد ایمپلنت دندان تیتانیوم

مواد تیتانیوم به عنوان رایج ترین نوع مواد ایمپلنت دندان در نظر گرفته می شود. ویژگی بزرگ آن طبق تحقیقات ثابت شده که ایمپلنت‌های ساخته شده از فلز تیتانیوم به استخوان اجازه رشد داده می دهد. یعنی وقتی در تماس با استخوان قرار می گیرد استخوان در کنار آنها رشد خواهد کرد. این به نوبه خود باعث ایجاد یک استحکام دائمی در دندان ها می شود.

در آن زمان، مواد سازنده ایمپلنت دندان تیتانیوم بیشترین تقاضای ایمپلنت‌ را در بین مردم داشته‌ است. زیرا هم هزینه آن بسیار مناسب است و هم نتیجه مطلوبی دارد.

مواد سازنده ایمپلنت دندان زیرکونیا

برخلاف تیتانیوم، زیرکونیا از مواد جدیدی است که اخیرا تولید شده است. مواد ایمپلنت دندان زیرکونیا در اوایل دهه 1990 کاربرد زیادی در اباتمنت داشت. با این حال در مقابل با مواد تیتانیوم در رقابت است. اگرچه مواد کاشت دندان زیرکونیا نسبتا جدید هستند، اما محبوبیت آنها در حال افزایش است.

مواد سازنده ایمپلنت دندان - انواع مواد ایمپلنت

دلایل برتری تیتانیوم از سایر مواد سازنده ایمپلنت دندان

همانطور که قبلاً گفته شد، دو ماده اولیه برای ایمپلنت دندان تیتانیوم و زیرکونیا هستند. هر کدام از این دو ماده ایمپلنت دندانی ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. به عنوان مثال، تیتانیوم میزان موفقیت بالایی در هر دو روش پزشکی و دندانپزشکی ارائه کرده است. هم چنین قابلیت تطبیق پذیری آن را از زیرکونیا متمایز می کند. به عنوان یک فلز، تیتانیوم اولین انتخاب در همه اشکال کاشت استخوان بوده است. از همین رو، میلیون ها بیمار از مزایای تیتانیوم بهره برده اند.

در زیر دلایلی وجود دارد که چرا تیتانیوم بهتر از زیرکونیا به عنوان کارآمدترین مواد ایمپلنت دندان در تاریخ باقی مانده است.

  • مواد کاشت دندان تیتانیوم یک اباتمنت جداگانه است که در روی ایمپلنت قرار می گیرد و به دندان جایگزین متصل می شود. کاربرد دیگر آن این است که در جراحی استخوان نیز استفاده می شود. در صورتی که زیرکونیا این قابلیت را ندارد.
  • تیتانیوم بهترین مواد ایمپلنت دندانی است زیرا با محیط زیست سازگار است. این بدان معنی است که با بدن انسان مطابقت دارد. همچنین می تواند با استخوان انسان ترکیب شود.
  • سیستم دو تکه امکان یک ایمپلنت قابل تنظیم را ارائه می دهد که کمبودهای استخوانی را برطرف می کند. این به این معنی است که شما اگر در حال تحلیل استخوان هستید همچنان می توانید لبخندی دلپذیر داشته باشید.
  • مواد ایمپلنت دندانی زیرکونیا مواد مربوط به اباتمنت را با هم ترکیب کرده و یک یونیت می ‌سازند. این باعث کاهش ترس از پنهان شدن باکتری ها و تأثیر آنها بر لثه می شود. با وجود این مزیت، مواد ایمپلنت دندان زیرکونیا و طرح های سرامیکی آنها هنوز به طور کامل مورد توجه قرار نگرفته است.

ارائه خدمات ایمپلنت دندان در مطب دندانپزشکی لیلا عطایی

هر دو ایمپلنت تیتانیوم و زیرکونیا به دلیل ویژگی های منحصر به فرد خود مزایای خاص خود را دارند. برای سوالات بیشتر و دانستن اینکه کدام گزینه برای شما بهترین است، پیشنهاد می کنیم با مطب دکتر لیلا عطایی در ارتباط باشید تا از خدمات دندانپزشکی ما بهره مند شوید.

هر گونه خدمات ترمیم دندان، بازسازی خط لبخند، روت کانال تراپی، جراحی اپیکو و غیره در محیطی کاملا بهداشتی و با وسایل ضد عفونی شده انجام می شود.