انواع اباتمنت- دکتر لیلا عطایی
کامرانیه شمالی- خیابان بازدار-قبل از کوچه تاجیکی-ساختمان بام کامرانیه-پلاک ۱۳-طبقه
02122900416
09022900416

انواع اباتمنت و هزینه آن در سال 1401

اباتمنت یکی از اجزای اصلی ایمپلنت است. ایمپلنت روشی است که برای جایگزین دندان از آن استفاده می شود. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع اباتمنت دندان آشنا کنیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

انواع اباتمنت دندان

اباتمنت ها را با توجه به فاکتورها و مشخصاتی که دارند تقسیم بندی می کنند که در ادامه به آن ها می پردازیم. به صورت عموم اباتمنت های دندان به دو نوع پیش ساخته.و سفارشی تقسیم می شوند.

اباتمنت پیش.ساخته

نام دیگر آن استوک است و نسبت به اباتمنت های سفارشی ارزان تر هستند. این نوع اباتمنت ها از قالب های فیکسچر لول ساخته شده است.و استفاده از آن در دندان پزشکی زمان زیادی لازم ندارد.

اباتمنت سفارشی

برای هر بیماری که در لابراتور به طور اختصاصی ساخته می شود به همین دلیل به آن ها اباتمنت سفارشی می گویند. دندان پزشکان از شکل لثه و موقعیتی که ایمپلنت دارد قالب گیری می کنند و لابراتورها به تولید اباتمنت سفارشی می پرازند.

نام دیگر اباتمنت دندان استوک است

اباتمنت های دندان تیتانیومی

تیتانیوم ها به خاطر آلیاژ منحصر به فردی که دارند در اباتمنت ها استفاده می شوند. اباتمنت های تیتانیومی قدرت سازگاری بالایی دارند و می توان از آن ها برای بازسازی پروتز ها استفاده کرد.

اباتمنت های زیرکونیوم

برای تکمیل زیبایی ایمپلنت دندان از اباتمنت های زیرکونیوم استفاده می کنند. برای این که زیر روکش ایمپلنت، سایه ای فلزی نیفتد از اباتمنت ها استفاده می کنند. ضمناً از این نوع اباتمنت ها بعد از بازسازی سرامیکی زیاد استفاده می شود.

اباتمنت های زاویه دار

یکی از اتفاقات ناگواری که ممکن است برای ایمپلنت های دندان رخ دهد جایگذاری غیرطبیعی ایمپلنت است. اصلی ترین موضوع در طراحی این اباتمنت ها این بوده که وقتی کار به اتمام می رسد اباتمنت و دندان به طور موازی قرار بگیرند. به این دلیل که همیشه اباتمنت ها با پایه های دندان در حالت موازی قرار نمی گیرند و دندان پزشک زمانی می تواند.از این اباتمنت استفاده کند که ایمپلنت نسبت به پروتز که می خواهد روی آن قرار بگیرد، زاویه داشته باشد.

مزایای اباتمنت های زاویه دار

 • مقاوم در برابر شکستگی
 • هزینه های پایین جراحی
 • زمان بهینه برای درمان
 • جایگزین مناسب برای کسانی که نمی توانند پیوند استخوان داشته باشند
 • ترمیم ساه دندان ها

این مطلب را هم بخوانید: ایمپلنت دندان برای بیماران بی دندان

عوامل تاثیرگذار بر قیمت اباتمنت ها

با توجه به انواع اباتمنت ها قیمت آن ها نیز متفاوت است. با توجه به مطالب بالا که گفته شد.اباتمنت های سفارشی قیمت بالایی نسبت به اباتمنت های از پیش ساخته.دارند،.قیمت گذاری به عوامل شکل های مختلف اباتمنت و تشخیص دندان پزشک نیز بستگی دارد.

ویژگی اباتمنت هنگام کاشت ایمپلنت

 • نوع پروتز که روی اباتمنت اعمال می شود
 • نحوه اتصال ترمیم به اباتمنت
 • موقعیت ایمپلنت درداخل دهان

انواع اتصال اباتمنت

اتصال با چسب دندان: در این حالت سطح اباتمنت، صاف و هموار است. ترمیم دندان با کمک چسب مخصوص دندان به اباتمنت چسبانده.می شود. مزیت این روش زیبایی دندان ایمپلنتی است.

اتصال با پیچ لگ

اباتمنت یک سوراخ در وسط دارد که ترمیم با پیچ به اباتمنت متصل می شود. پس از این که پیچ در جای خود قرار گرفت.سوراخ روکش با رزین کامپوزیت پوشانده.می شود. که در این روش، نگهداری و ترمیم و حتی تعویض روکش در هنگام آسیب دیدن و یا هر مشکل دیگری بسیار کار آسانی است.

اباتمنت دندان و کاربرد آن - ایمپلنت دندان

اتصال با ضمایم مخصوص

معمولاً در مواردی استفاده می شود که قرار است دندان مصنوعی بر روی ایمپلنت سوار شود. این اباتمنت های پیش ساخته به دندان مصنوعی امکان حرکت داده،.اما به گونه ای در جای خود محکم هستند.که هیچ نگرانی در مورد لغزش و بیرون آمدن.آن وجود ندارد.

اباتمنت معمولی با یک حفره.تراش خورده.

این گزینه زمانی استفاده می شود که شرکت های تولید کننده اباتمنت تولید نمی کنند و یا محل قرارگیری ایمپلنت در عمق زیاد است. در چنین شرایطی اباتمنت معمولی را می توان با روش های سنتی و قدیمی مثل دیگر دندان های مصنوعی ساخت.

به دلیل این که اباتمنت معمولی ماشینی نشده است اگر اتفاقی بیفتد، برای تنظیم بریج باید اباتمنت برداشته شود. اما اباتمنتی که از قبل ماشینی شده باشد.می تواند درون دهان باقی بماند.

اشکال اباتمنت

اباتمنت ها با قطر، اشکال و کلارهای گوناگون عرضه می شوند که اسامی آن ها را در پایین ذکر خواهیم کرد. همچنین با توجه به تشخیص متخصص دندانپزشک این اشکال تعیین می شوند.

 1. Cemented
 2. UCLA
 3. Solid
 4. Multi-unit
 5. Temporary
 6. Locator
 7. Ball
 8. Angled

انجام انواع اباتمنت در مطب دکتر لیلا عطایی

کلینیک دکتر لیلا عطایی با بهره گیری از تجربه و تخصص خود، در زمینه تکنیک های نوین درمانی انواع خدمات ترمیم دندان، بازسازی خط لبخند، ایمپلنت دندان، ارتودنسی دندان، جرم گیری دندان و غیره را به شما عزیزان ارائه می دهد.