اقدامات قبل از ارتودنسی
کامرانیه شمالی- خیابان بازدار-قبل از کوچه تاجیکی-ساختمان بام کامرانیه-پلاک ۱۳-طبقه
02122900416
09022900416

اقدامات قبل از ارتودنسی دندان

برای انجام ارتودنسی دندان، دندانپزشک دندان ها را از نظر عفونت، شکستگی یا بیماری لثه و غیره بررسی می کند. در صورت وجود هر گونه مشکل، اقدامات قبل از ارتودنسی را برای شما تجویز خواهد کرد. این مقاله نیز به طور مفصل راجع به تمام مراحل قبل از ارتودنسی که ممکن است پزشک شما انجام دهد صحبت خواهیم کرد.

اغلب اقدامات دندان پزشکی قبل، حین یا بعد از درمان ارتودنسی ضروری است. در همه موارد، معاینه پریودنتال قبل از انجام ارتودنسی به منظور داشتن یا نداشتن بیماری خاصی صورت می گیرد. زیرا درمان بیماری پریودنتال قبل از ارتودنسی لازم است. در غیر این صورت ممکن است موجب بیماری لثه و استخوان دندان شود.

معاینه کامل پریودنتال مشخص می کند که چه نیازهای مربوط به بیماری های پریودنتال قبل از شروع فرآیند ارتودنسی ضروری است.

مقاله ارتودنسی دندان و روش های انجام آن شما را با فرآیند ارتودنسی و روش های آن آشنا می کند.

اهمیت انجام دادن اقدامات قبل از ارتودنسی

برخی از بیماری های پریودنتال وجود دارد که قبل از انجام ارتودنسی تشخیص داده می شوند و برای درمان آن اقدامات لازم صورت می گیرد. درمان ارتودنسی راهی برای جلوگیری از مشکلات آتی می تواند باشد. با بررسی ساختار فک و دندان ها، متخصص ارتودنسی می تواند فرآیند ارتودنسی بدون ایجاد کدام مشکل برای شما انجام می دهد.

اقدامات لازم قبل از انجام ارتودنسی دندان - ارتوسرجری

انتخاب ارتودنتیست

در مرحله اول برای اقدام به ارتودنسی دندان، به یک دندانپزشک مجرب و با اعتماد نیاز دارید. به دنبال یک متخصص ارتودنسی با تجربه و متبهر باشید که در این زمینه از مهارت های فنی قوی برخوردار باشد. شما باید با پزشک خود راحت باشید و بتوانید روند درمان خود را با آرامش بگذرانید.

مشاوره با دندان پزشک

برای انجام ارتودنسی، حتما باید با دندانپزشک خود مشورت کنید. پزشک شما با معاینه دندان هایتان، نوع ارتودنسی و روش مناسب آن را طی یک جلسه مشاوره تعیین می کند.

بعد از معاینه دندان ها، متخصص ارتودنسی با توجه به نتایج عکس های رادیولوژی دندان، وضعیت کلی دندان، لثه و فک را بررسی می کند. در صورت وجود هر گونه مشکل در دندان ها یا لثه، برنامه درمانی خاصی برای شما ایجاد می کند که به روند بهبود دندان هایتان کمک خواهد کرد.

ممکن است روند درمان قبل از شروع ارتودنسی مدتی طول بکشد. در این مدت حتما چندین جلسه مشاوره با دندان پزشک خود خواهید داشت تا از بهبود وضعیت دندان ها مطمئن شوید.

معاینات اولیه ارتودنسی

انجام معاینات اولیه از مراحل مهم و ضروری برای شروع ارتودنسی می باشد. برای شناسایی مشکلات احتمالی دندان، معاینه چشمی و عکس برداری با اشعه ایکس توسط دندان پزشک صورت میگیرد.

هر گونه اقدامات لازم مانند کشیدن دندان، استفاده از بریس یا پرکاری دندان باید قبل از شروع فرآیند ارتودنسی انجام شود.

گاهی اوقات از بیماران خواسته می شود که برای درمان بیماری های پریودنتال سراغ متخصصین دیگر دندان، متخصص گوش وحلق و بینی، جراح پلاستیک یا جراح فک بروید. تمام این کارها به منظور بهبود وضعیت دندان های شما و انجام ارتودنسی می تواند لازم و مفید باشد.

مواردی که باید قبل از ارتودنسی رفع شود

از جمله مواردی که قبل از شروع فرآیند ارتودنسی باید بصورت کامل رفع شود، قرارذیل بیان شده است:

 • ممکن است فرد بیمار دندان اضافه داشته باشد که باید کشیده شود.
 • در صورت خونریزی لثه باید هر چه سریعتر علت آن مشخص و درمان شود.
 • نحوه صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن توسط دندان پزشک آموزش داده می شود.
 • گرفتن قالب از دندان ها و مقایسه آن با وضعیت اولیه، بعد از اتمام درمان
 • استفاده از مواد آلژینات برای تهیه قالب و ثبت دقیق دندان ها و فک
 • انجام فوتوگرافی های مخصوص از چهره و دندان ها
 • برنامه غذایی خاص برای دوره درمان فرد بیمار از طرف دندانپزشک
 • استفاده از ارتودنسی ثابت یا متحرک روی دندان ها برای مرتب کردن دندان ها و آموزش مراقبت از آن
اقدامات لازم قبل از انجام ارتودنسی دندان - دکتر لیلا عطایی

انجام ارتوسرجری

فرآیند ارتوسرجری، بعد از مرتب کردن دندان ها و قرار گرفتن صحیح آن انجام می شود. این کار در صورتی که بیمار نیاز به جراحی فک بالا یا پایین داشته باشد، صورت می گیرد.

برخی از جراحان فک توصیه می کنند، به منظور قرار گرفتن صحیح دندان ها قبل از جراحی فک، اقدام به جراحی فک کنند. سپس عمل ارتودنسی برای تثبیت موقعیت دندان ها انجام شود.

قرار گرفتن دندان ها روی هم

در صورت قرار گرفتن برخی از دندان ها روی هم،  پیکربندی بریس ها  روی آن اعمال می شود. این عمل به گونه ای انجام می شود که دندان ها هنگام بسته شدن دهان روی هم قرار می گیرند.

برخی از دلایلی که ممکن است نیاز به ارتودنسی داشته باشید قرار ذیل می باشد:

 • کراس بایت
 • دندان های نامرتب
 • فاصله بین دندان ها
 • آندربایت
 • اوربایت

قبل از انجام ارتودنسی، نوع مشکلی که مربوط به روی هم قرار گرفتن دندان ها می شود مشخص می شود و یک قالب از نحوه قرارگیری دندان ها تهیه می شود. این قالب از ماده خاصی ساخته شده است که توسط دندانپزشک داخل دهان شما گذاشته می شود.

این قالب درواقع یک مدل از دندان های شما است که به طراحی یکپارچه بریس مخصوص برای منظم کردن دندان های شما کمک می کند.

دندان پزشک با استفاده از این مدل نحوه تراز شدن فک را تعیین می کند و با استفاده از بریس ها تنظیمات مناسبی را روی دهان و فک شما ایجاد می کند.

احتمال کشیدن دندان

در برخی از افراد ممکن است فضای خالی برای صاف کردن یا مرتب کردن دندان ها وجود نداشته باشد. به همین دلیل، متخصصین ارتودنسی برای جابجایی و حرکت دندان، اقدام به کشیدن یک یا چند عدد از دندان ها می کنند.

زمانی که دندان کشیده شد یک فضای خالی در دهان شما ایجاد می شود. سپس می توان بریس ها را در دهان کار گذاشت و دندان های دیگر به درستی جابجا شوند.

در صورتی که درمان ارتودنسی بدون کشیدن دندان صورت بگیرد، ممکن است باعث عقب رفتن لثه شود و یا دندان های جلویی به سمت جلو کشیده شود.

ایجاد فضای خالی برای ارتودنسی

برخی از دندان پزشکان برای ایجاد فضای بیشتر در دهان از وسایل گسترش دهنده یا اکسپاندرها استفاده می کنند. این دستگاه ها فضای دندان ها و فک را وسیع تر می کنند. این کار تنها در صورتی انجام می شود که یک فک نسبت به فک دیگر باریک تر باشد.

اکسپاندرها علی رغم ایجاد فضای خالی برای ارتودنسی، ممکن است برای مدتی مثلا شش ماه مشکلات گفتاری برایتان ایجاد کند و احساس خوبی از وجود دستگاه در دهان خود نداشته باشید.

استفاده از این دستگاه برای کودکان و نوجوانان کارآیی بهتری دارد، زیرا استخوان های فک و صورت آن ها کاملا تشکیل نشده است. به همین دلیل تغییر و جابجایی آسان تر خواهد بود.

اقدامات مربوط به درمان لثه

قبل از انجام ارتودنسی دندان باید از سلامت دندان و لثه های خود مطمئن شوید. بعد از معاینه و عکس برداری توسط دندانپزشک ممکن است فرآیند تمیزکاری دندان و درمان عفونت های لثه برایتان تجویز شود.

اقدامات لازم قبل از انجام ارتودنسی دندان - ارتودنسی دندان

انجام هر گونه اقدامات قبل از ارتودنسی با دکتر لیلا عطایی

برای معاینه و درمان دندان هایتان حتما زیر نظر یک دندانپزشک متبهر و متخصص اقدام به انجام خدمات دندان کنید. بدین منظور، خانم دکتر لیلا عطایی با تجربه چندین ساله در زمینه دندان پزشکی هرگونه خدمات دندان از قبیل لمینت دندان، کامپوزیت، زیبایی طرح لبخند، جراحی دندان و غیره را برای شما ارائه می دهد. قبل از انجام هر کدام از خدمات دندان می توانید از مشاوره های دندانپزشکی بهره مند شوید.