نخ دندان
کامرانیه شمالی- خیابان بازدار-قبل از کوچه تاجیکی-ساختمان بام کامرانیه-پلاک ۱۳-طبقه
02122900416
09022900416

استفاده از نخ‌دندان ، مزایا و روش ها

در رعایت بهداشت دهان و دندان جدا از مسواک زدن و استفاده از دهانشویه ها، لازم است از نخ‌دندان استفاده شود. مهم ترین دلیل استفاده از نخ دندان ،.خارج کردن تکه ها مواد غذایی از بین دندان ها در نتیجه جلوگیری از پوسیدگی دندان می باشد.

انتخاب نخ دندان بهداشتی و مفید، روش های صحیح استفاده از آن بسیار در سلامت دندان ها موثر می باشد. در ادامه به بررسی انواع نخ‌ دندان و روش های استفاده از آن پرداختیم.

استفاده از تمیزکننده‌های بین دندانی (مانند نخ دندان) قسمت اساسی از برنامه مراقبت از دندان‌ها و لثه‌ها است. دندانپزشکان توصیه می‌کنند که بین دندان‌ها را روزی یک بار تمیز کنید. استفاده از نخ دندان از آن رو مهم است که اگر پلاک با.مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از بین نرود، در نهایت سخت و تبدیل به جرم می‌شود. کشیدن نخ دندان از ابتلا به پوسیدگی دندان و بیماری های لثه جلوگیری می کند.

نخ دندان باعث می شود مناطقی از دندان و لثه ها که در.دسترس نیستند، نواحی از دندان که زیر جرم ها قرار گرفته اند و نواحی بین دندانی را به راحتی تمیز کنید. برای تمیز شدن، را کاملا پوشش دهد و تمیز کند.

نخ دندان - سلامت دندان

روش استفاده از نخ‌ دندان

پیچیدن نخ: حدود 30 سانتی‌متر از نخ را دور انگشتان وسط هر دست بپیچید. نخ را بین دو انگشت شست و اشاره به گونه‌ای بگیرید که.دو و نیم تا پنج سانتی‌متر از نخ بین دو انگشت کشیده شود. نخ را با انگشت شست بین دندان‌های بالا برانید.

هدایت نخ: دو و نیم تا پنج سانتی‌متر از نخ را محکم بین انگشتان بگیرید. نخ را با انگشت اشاره بین دندان‌های پایین ببرید.

حرکت دادن نخ:  نخ را با حرکتی زیگزاگی به آرامی بین دندان‌ها راه ببرید. نخ را با شدت از بین دندان‌ها بیرون نکشید. نخ را دور دندان بیاندازید.

لغزاندن نخ:  نخ را بین سطح دندان و زیر خط لثه به بالا و پایین بلغزانید. برای هر دندان از یک قطعه تمیز از نخ استفاده کنید.

برای استفاده از نخ‌دندان بهتر است، آن را از یک طرف دیواره دندان وارد کرده و دور دندان حلقه بزند. ممکن است در ابتدای استفاده از آن از لثه ها کمی خون بیاید اما.بعد از مدتی که دیواره دندان ها تمیز شد این مشکل مرتفع می شود.

پرکردگی دندان اگر به صورت غیر اصولی انجام شده باشد ممکن است نخ دندان پاره شود.

این روش عمومی ترین راه استفاده از نخ دندان می باشد و برای انواع نخ‌دندان، مومی، غیرمومی، اسفنجی یا چسب دندانی، کاربرد دارد. این که نخ دندان کشیدن را از دندان‌های بالا شروع می‌کنید یا پایین، جلو یا عقب مهم نیست. فقط همه دندان‌ها از جمله آخرین دندان چپ، راست، بالا و پایین دهان را نخ بکشید. همچنین فراموش نکنید که زیر خط لثه و کنار دندان‌هایی .را تمیز کنید که در کنار جای خالی دندان‌های غایب قرار دارد، چرا که ذرات غذا در این فضاها گیر می‌کند.

انواع نخ دندان

نگهدارنده نخ: برای افرادی که استفاده از نخ دندان برایشان دشوار می باشد .می توانند از این وسیله برای نگه داشتن نخ و استفاده راحت تر از آن کاربرد دارد. این وسیلعه به وژه برای کسانی کاربرد دارد که انگشتان بزرگی دارند.

نخ‌دندان را دور دسته نگهدارنده بپیچید. سپس بین تمام دندان‌ها فرو ببرید و آن را کنار هر دندان بالا و پایین بلغزانید.

نخ استفاده شده را جدا کنید و نگهدارنده را با آب داغ، دهانشویه و … تمیز کنید.

همچنین می‌توانید نگهدارنده یکبار مصرف تهیه کنید و آن را پس از استفاده دور بیاندازید.

سوزن نخ دندان:  از این وسیله منعطف و پلاستیکی برای تمیز کردن زیر بریج ثابت استفاده می شود. برای این کار نخ دندان را از حلقه انتهای دستگاه رد کرده و نخ را بین لثه و پل ببرید.

برس بین دندانی: این برس که نام دیگرش پروکسی است، مسواک کوچک نوک تیزی دسته دار می باشد که فضای.در دسترس بین و روی دندان ها را تمیز می کند.

نخ دندان اورتودنسی: از این نوع نخ‌ دندان برای تمیز کردن فواصل بین و زیر بریج ها، زیر سیم و براکت ها استفاده می شود. به دلیل نوع استفاده از آن به نخ دندان های بریج هم مشهور هستند.

در مقاله ای دیگر از دکتر عطایی مطالعه کنید: 8 عادت سالم برای رعایت بهداشت دهان و دندان

نخ دندان - دکتر لیلا عطایی

اسپری

در صورتی که از نخ‌ دندان نمی توانید استفاده کنید، اسپری هایی که مخلوط آب و هوا هستند برای تمیز کردن فضای بین دندان ها مناسب می باشند.

قیمت نخ دندان از 4500 تومان شروع می شود و حداکثر 25000 تومان می باشد. پس برای تهیه آن اصلا نباید نگران هزینه بود و به.نسبت فواید آن برای بهداشت دهان و دندان، بسیار ارزشمند می باشد.

از آنجایی که نخ دندان کشیدن به روش اشتباه عوارضی را به دنبال دارد، انجام این کار به آرامی و روش صحیح، به ویژه در .صورت استفاده از دستگاه‌های برقی بسیار مهم است. قبل از استفاده از دستگاه‌های برقی حتماً روش صحیح کاربرد آن‌ها را یاد بگیرید. اگر اطمینان ندارید، می‌توانید از دندانپزشک یا فیلم های آموزشی استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که تمیز کردن بین دندان‌ها نباید دردناک باشد. اگر این کار را با خشونت انجام دهید، به بافت بین دندان‌ها آسیب وارد می شود. از طرفی اگر بیش از حد ملایم باشید، ذرات غذا بین دندان‌ها باقی خواهد ماند. اندکی احساس ناراحتی در ابتدای استفاده از نخ دندان طبیعی است، اما نباید تسلیم شوید.

استفاده از نخ‌ دندان باید در بین افراد نهادینه شود. مثل ورزش کردن یا دیگر عادات روزانه . ممکن است به دلیل مشغله کاری یا خستگی این موضوع فراموش شود. می بایست مثل مسواک زدن، برای این موضوع نیز اهمیت قائل شد و حتما قبل از استفاده از مسواک، نخ دندان بکشید. اما در نظر داشته باشید به هنگام استفاده از نخ دندان،.به لثه ها فشار وارد نکنید تا منجر به خونریزی شود. البته در ابتدای استفاده از آن ممکن است این موضوع بدیهی باشد اما در روش استفاده از نخ دندان، حتما نکاتی که اشاره شد را رعایت کنید.