اثرات مخرب محصولات سفید کننده
کامرانیه شمالی- خیابان بازدار-قبل از کوچه تاجیکی-ساختمان بام کامرانیه-پلاک ۱۳-طبقه
02122900416
09022900416

اثرات مخرب محصولات سفید کننده بر روی سلول‌های دندان

محصولات سفید کننده

مطالعه‌ای توسط محققان دانشگاه تورنتو انجام شد. این مطالعه اثرات مخرب محصولات سفید کننده را مورد بررسی قرار می‌دهد. برای اطلاع از نتایج این تحقیق در ادامه با ما همراه باشید.

این مطالعه که به تازگی در مجله Scientific Reports منتشر شده است، آسیب سلول‌های دندان ناشی از سفید کننده دندان دارای کاربامید پراکسید را مورد ارزیابی قرار داده است. نتایج آزمون ثابت کرد که استفاده از ژل پراکسید کاربامید به میزان تنها 10 درصد بر روی دندان ها، میزان پروتئین مینای دندان را تا 50 درصد کاهش می دهد.

مبنای مطالعه اثرات مخرب محصولات سفید کننده

لارنت بوزک، استادیار دانشکده دندانپزشکی در مورد این مطالعه می گوید: “ما همیشه به تأثیر سفید شدن دندان‌های مبتنی بر پراکسید بر ساختار دندان و ارتباط آن با حساسیت علاقه مند بودیم. در این مطالعه، می خواهیم تأثیر آن بر روی مینای دندان را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم.”

بوزک قبل از این مطالعه به بررسی تاثیر استفاده از پراکسید هیدروژن در روت کانال تراپی پرداخته بود و متوجه شده بود که باعث آسیب کلاژن به صورت موضعی می شود. این امر او را واداشت تا نحوه نفوذ پراکسید از طریق مینای دندان و عاج، قبل از رسیدن به پالپ دندان را بررسی کند. او قصد داشت بداند چه آسیبی در طول راه اتفاق می‌افتد.

این مطالعه نشان داد که از دست دادن پروتئین مینای دندان منجر به نفوذ بیشتر ماده سفید کننده در داخل دندان می شود.و می تواند منجر به افزایش مرگ و میر سلول های پالپ دندان شود. این تیم از یک محفظه پرفیوژن عاج داخلی برای اندازه گیری های خود استفاده کرد.  محققان دریافتند که  حدود 35 درصد غلظت پراکسید کاربامید سلولهای پالپ دندان از بین رفتند.

در مورد انواع درمان دندانپزشکی بیشتر بدانید: با انواع درمان دندانپزشکی آشنا شوید

بوزک می گوید: “بسیاری از محصولات سفید کننده دندان خانگی دارای چنین غلظت بالایی هستند. اما هنوز اطلاعات کمی در مورد عملکرد آن در داخل دندان‌ها وجود دارد. ما معتقدیم این اولین مطالعه در نوع خود است که اثرات سمی استفاده از عامل سفید کننده دندان را نشان می دهد. امید ما این است که مردم تصمیم بگیرند که از محصولات سفید کننده‌ای استفاده کنند که پراکسید کمتری داشته باشد. در اینصورت  ضرر کمتری به دندان‌های شما وارد می‌شود. “

چگونه می‌توان این مشکل را حل کرد

در حالی که استفاده از غلظت کمتر پراکسید پنج درصد برای سلول‌های دندانی ضرر کمتری دارد. مصرف کنندگان اغلب غلظت پراکسید بالاتری را برای اثر سفید کننده فوری دندان انتخاب می‌کنند. این مطالعه نیاز به هماهنگی بین غلظت پراکسید استفاده شده، مدت زمان قرار گرفتن در معرض این ماده، نتایج مطلوب بیمار و عوارض جانبی را نشان می دهد. به گفته محققان، این روش باید قبل از عرضه در بازار آزمایش شود.و بیماران می‌بایست از تأثیر این روش ها بر سلامت دهان و دندان خود آگاهی یابند.

بوزک می گوید: “این امکان وجود دارد که از یک عامل آزاد کننده پراکسید یا بدون کنترل پراکسید استفاده کنیم که آسیب مشابهی را ایجاد نکند. من معتقدم که این آینده سفید کردن دندان است. ”

بوزک خاطرنشان می‌کند که این مطالعه شامل مشارکت بوریس هینز، استاد برجسته دانشکده دندانپزشکی، همکاران بین المللی و مشارکت دانشجویان در برنامه دکترای جراحی دندان بود.

مطب دندانپزشکی دکتر لیلا عطایی

برای معاینه و درمان دندان هایتان حتما زیر نظر یک دندانپزشک متبحر و متخصص اقدام به انجام خدمات دندان کنید. بدین منظور، خانم دکتر لیلا عطایی با تجربه چندین ساله در زمینه دندان پزشکی هرگونه خدمات دندان از قبیل لمینت دندان، کامپوزیت، زیبایی طرح لبخند، جراحی دندان و غیره را برای شما ارائه می دهد. قبل از انجام هر کدام از خدمات دندان می توانید از مشاوره های دندانپزشکی بهره مند شوید.