آمالگام و کامپوزیت
کامرانیه شمالی- خیابان بازدار-قبل از کوچه تاجیکی-ساختمان بام کامرانیه-پلاک ۱۳-طبقه
02122900416
09022900416

تفاوت قیمت آمالگام و کامپوزیت در سال 1401

امروزه مشکلات پوسیدگی دندان بسیاری از افراد را درگیر کرده است و به دنبال راه حلی هستند تا با کمترین عوارض ماندگاری دندان های خود را افزایش دهند.

در اینجا می خواهیم به این موضوع بپردازیم که چه روشی برای پر کردن دندان مناسب است؟ آمالگام و کامپوزیت دو ماده رایجی است که اکثر دندان پزشکان از آن ها استفاده می کنند. اما در مورد تفاوت های این دو ماده در ادامه مقاله بیشتر صحبت خواهیم کرد.

برای پر کردن دندان هایتان مطب دکتر لیلا عطایی را انتخاب کنید و از کیفیت خدمات ما بهره مند شوید.

برای مشاوره رایگان و دریافت نوبت هم اکنون با ما تماس بگیرید.

آمالگام چیست؟

با توجه به نوع شکل ظاهری که دارد برخی مواقع به آن ها فیلر نقره نیز گفته می شود، که ترکیبی از جیوه، نقره، قلع، مس و روی است و نیز برای پر کردن حفره های داخل دندان استفاده می شود.

امروزه بسیاری از دندانپزشکان برای پر کردن دندان ها از این ماده استفاده می کنند. دلیل این امر استحکام و ماندگاری ماده آمالگام است که در مقایسه با روش های دیگر مانند کامپوزیت عملکرد بهتری دارد.

برای مشاهده سایر خدمات مطب دکتر لیلا عطایی بر روی لینک خدمات کلیلک کنید.

افرادی که در استفاده از آمالگام باید احتیاط کنند

کسانی که باردار هستند و یا قصد بارداری دارند، کودکان، مادران شیرده، کسانی که به جیوه حساسیت دارند و همچنین افرادی که اختلالات عصبی و کلیوی دارند، امکان دارد بیشتر در معرض مضرات جیوه آمالگام باشند.

تاکنون اطلاعات خاصی در مورد اثرات جیوه بر سلامتی این گروه از افراد در دسترس نبوده و اگر جزء افراد شرایط دار هستید از انجام این کار بپرهیزید. و قبل از آن با دندان پزشک متخصص خود مشورت داشته باشید.

آمالگام و کامپوزیت - هزینه ترمیم دندان

نوع ماده آمالگام

به دلیل اینکه آمالگام یک فلز انعطاف پذیری می باشد و به دلیل مقرون به صرفه بودن و همچنین سهولت در استفاده بسیاری از دندانپزشکان از این مواد استفاده می کنند. آمالگام در ابتدا نرم بوده و می تواند همه جای حفره ی دندان را به راحتی پر کند. همچنین آمالگام ها طول عمر بیش تری نسبت به کامپوزیت ها دارند.

به دلیل این که جیوه یک فلز است.و به علت ایجاد بخارهای سمی می تواند برای بدن انسان مضر باشد. ولی جیوه ای که در آمالگام ها استفاده می شود.از حالت آزادی که دارد خارج شده و به صورت ترکیب فلزی در می آید.

مزایا و معایب ماده آمالگام

مقاومت و استحکام بالا یکی از مهم ترین مزیت های آمالگام است. به همین دلیل است که دندان پزشکان برای پر کردن دندان های آسیاب از این ماده استفاده می کنند. آمالگام، همانطور که اشاره شد به راحتی می تواند درزهای دندان ها را بپوشاند و از ورود میکروب به بخش های عمیق دندان جلوگیری می کند.

و اما از معایب آمالگام می توان به رنگ ناخوشایند آن اشاره کرد. به همین علت است که بسیاری از افراد برای زیبایی کامپوزیت را جایگزین آمالگام می کنند، همچنین آمالگام به دلیل این که خاصیت رسانایی داشته، می تواند سرما و گرما را به خوبی انتقال دهد.

یکی دیگر از معایب آمالگام این است که دندان پزشک برای ترمیم دندان باید بخش بیش تری از قسمت سالم را تراش بدهد تا بتواند به خوبی این ماده را جایگذاری کند.

حساسیت های آمالگام

افرادی که با ماده آمالگام، دندانشان را پر و یا ترمیم می کنند امکان حساسیت در آن ها وجود دارد. این حساسیت می تواند به صورت کهیر و یا ضایعات قرمز پوستی در داخل دهان در کنار ترمیم ها باشد.

کامپوزیت دندان

ونیر کامپوزیت متشکل از سرامیک و ماده پلاستیکی به صورت خمیر مانند است که برای پر کردن حفره های دندان استفاده می شود. رنگ این ماده نزدیک به رنگ دندان است و هنگام ترمیم دندان با این ماده، بسیار طبیعی جلوه می کند.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم مطالعه کنید: طول عمر کامپوزیت- دکتر لیلا عطایی

مزایا و معایب کامپوزیت

این روزها روش کامپوزیت به عنوان یک راه حل برای زیبایی دندان ها محسوب می شود. مواد کامپوزیت به صورت چسب به دندان می چسبد و بر خلاف آمالگام، دندان پزشک فقط چسب پوسیده را می تراشد و بدین ترتیب حفره دندان را پر می کند.

پایداری و استحکام کامپوزیت ها نسبت به آمالگام کم است و به مرور زمان شکافی در کامپوزیت ها ایجاد می شود که سبب نفوذ باکتری به بخش های عمیق دندان و پوسیدگی آن ها می شوند. کامپوزیت به دلیل این که سفید است،.هنگام غذا خوردن و یا نوشیدن مواد رنگی،.به مرور زمان تغییر رنگ می دهد.

به هرحال می توان گفت هر کدام از پرکننده های دندان مزایا و معایبی دارند.

آمالگام و کامپوزیت - دکتر لیلا عطایی

تفاوت قیمت های آمالگام و کامپوزیت

قیمت کامپوزیت بیشتر از آمالگام است،.به این علت که برای پر کردن دندان با کامپوزیت به تجهیزات بیشتر و همچنین مهارت بالای دندان پزشک نیاز است. این امر سبب شده.تا کامپوزیت نسبت به آمالگام گرانتر و پر هزینه تر باشد.

ضروریت پر کردن دندان

حفره های دندان بر اثر باقی ماندن غذا در دهان و عدم رعایت نکات بهداشتی ایجاد می شود. که این مواد غذایی به مرور زمان تبدیل به باکتری می شوند و مینای دندان را از بین می برند. حفره های دندان را می توان به راحتی با پر کردن ترمیم کرد.

با توجه به مواردی که در بالا به آن ها اشاره شد می توانید.با مشورت و پیشنهاد دندان پزشک خود، هر کدام از آن ها را انتخاب نمایید.

حفظ سلامت دندان

باکتری هایی که در دندان باقی می مانند.به سرعت می توانند به دندان های دیگر نیز منتقل.و سبب خرابی آن ها شوند. به همین علت نباید باکتری در دهان باقی بماند و نکات بهداشتی دندان مانند مسواک زدن، نخ دندان و غیره را حتما در برنامه خود قرار دهید.

 بهتر شدن زیبایی ظاهر دندان

افتادن و یا نبودن دندان تاثیر خوبی بر ظاهر دندان و دهان شما ندارد. در صورت عدم پر کردن حفره های ایجاد شده در دندان باید آن را کشید.و در این حالت تا زمانی که از ایمپلنت استفاده کنید،.جای دندان کشیده شده خالی می ماند. به همین علت در صورت مشاهده حفره ای در دندان برای ترمیم آن اقدام نمایید.

خدمات پر کردن دندان با بهترین مواد در مطب دکتر لیلا عطایی

مطب دکتر لیلا عطایی با تخصص حرفه ای در این زمینه تلاش دارد تا انواع خدمات جراحی اپیکو، ارتودنسی، بازسازی خط لبخند، ایمپلنت، سفید کردن دندان ها، ترمیم دندان و غیره را برای شما انجام دهد.

با توجه به شرایط کرونا، از وسایل یک بار مصرف و ضد عفونی شده. استفاده می شود و محیطی آرام را برای تمام سنین فراهم کرده است.